مدیر دیجیتال مارکتینگ به چه مهارت هایی نیاز دارد

مدیر ریجیتال مارکتینگ به چه مهارت هایی نیاز دارد

فکر می کنید مدیر دیجیتال مارکتینگ یا همان دیجیتال مارکتر چه مهارت هایی را نیاز دارد تا بتواند به این حرفه ورود کند و در آن پیشرفت زیادی داشته باشد؟ قطعا مهارت ها و خصوصیات زیادی وجود دارد که دیجیتال مارکتر باید به آن ها مسلط باشد. در این مقاله به چند مورد مهم از آن ها خواهیم پرداخت.

یکی از دوستان بنده که کسب و کار آنلاین کوچکی را به تازگی راه انداخته بود از من سوال کرد که واقعا نیاز دارم فردی را به عنوان مدیری دیجیتال مارکتینگ در کنار خود داشته باشم؟ چندین کتاب و مقاله مطالعه کردم و استفاده از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ خیلی ساده و راحت است و فکر نمی کنم نیاز داشته باشم برای این کارها به یک نفر دیگر دستمزد بدهم!

آیا شما این طرز فکر را قبول دارید؟ فکر می کنید می شود با خواندن چند مقاله در مورد دیجیتال مارکتینگ یک کارشناس و متخصص شد؟ یا ده نکته در مورد ایمیل مارکتینگ خواند و شروع به بازاریابی ایمیلی کرد؟ قطعا اینطور نیست. طبیعی است که مطالعه سطح فکر و دانش شما را بالا خواهد برد اما همه چیز با مطالعه کردن به دست نمی آید. در دنیای دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی آفلاین، تجربه بسیار مهم است واگر تجربه کافی نداشته باشید ممکن است تمام سرمایه و زمان شما از بین برود.

اگر قصد دارید یا یک دیجیتال مارکتر خوب و حرفه ای شده و وارد دنیای لذت بخش بازاریابی آنلاین شوید، چند مهارت مهم نیاز است تا فرا بگیرید که در ادامه به طور خلاصه معرفی خواهیم کرد.

آپدیت باشید

دنیای آنلاین با سرعت باورنکردنی در حال پیشرفت است. به جرات می توانم بگویم اگر فقط یک ماه به اینترنت و علم روز دیجیتال مارکتینگ دسترسی نداشته باشید باید از اول شروع کنید! پس آپدیت بودن را به عنوان یک مهارت آویزه گوش کنید و سعی کنید هرروز حداقل یک مقاله در این حوزه مطالعه کنید.

مطلب پیشنهادی  طراحی سایت با وردپرس چگونه انجام می‌شود؟

خلاق باشید

برای راه اندازی کمیپن های بازاریابی و تبلیغات نیاز دارید تا خلاقانه فکر کنید، ایده های خلاق ارائه کنید و خلاقانه کمپین را راه اندازی کنید. سعی کنید به دنیای اطراف خود با نگاه دیگری بنگرید و همیشه برای هر مساله چندین راه حل ارائه کنید. کارهای روزمره خود را به صورت روتین انجام ندهید و سعی کنید کمی متفاوت باشید. حتی اگر پاسخ یک سوال را می دانید بیشتر فکر کنید تا شاید پاسخ بهتری به ذهن شما خطور کند.

زبان انگلیسی را یاد بگیرید

درست است که روزانه مقالات زیادی در زمینه دیجیتال مارکتینگ ترجمه می شود و در سایت های فارسی زبان قرار می گیرد. اما اگر می خواهید از رقبا و همکاران خود یک قدم جلوتر باشید بهتر است تا ترجمه متون انگلیسی را تا حد متوسط یاد بگیرید. به نظر من یادگیری ترجمه متنی زبان انگلیسی آسان تر از مکالمه است و فقط کافی است روزانه یک ساعت وقت بگذارید و مطالب را با کمک دیکشنری و ابزارهای آنلاین ترجمه کنید. مطمئن باشید کم کم توانایی شما بیشتر می شود و از ترجمه متون لذت خواهید برد. از آن جایی که در دیجیتال مارکتینگ شما با کلمات تخصصی زیاد برخورد می کنید، ترجمه متون به مرور برای شما آسان تر و سریع تر می شود. پس تنبلی را کنار گذاشته و حداقل روزانه یک متن کوتاه انگلیسی در حوزه دیجیتال مارکتینگ را به تنهایی ترجمه کنید.

با سئو آشنا شوید

یکی از وظایف مهم دیجیتال مارکتر، سئو سایت ها می باشد که قطعا باید تا حدودی با آن آشنایی داشته باشد. گاهی از شما به عنوان کارشناس دیجیتال مارکتینگ درخواست می شود تا یک سایت را با سئو و روش های دیگر به صفحات اول گوگل برسانید. اگر شما توانایی این کار را نداشته باشید قطعا به مشکل برخواهید خورد. مباحث سئو در حد متوسط کافی است و یادگیری آن زمان زیادی از شما نمی گیرد.

مطلب پیشنهادی  مشاوره تبلیغاتی چیست؟

توانایی تجزیه و تحلیل

یک کارشناس دیجیتال مارکتینگ باید توانایی تجزیه و تحلیل بالایی داشته باشد. باید بتواند نتایج حاصل از کمپین های تبلیغاتی و بازاریابی را تحلیل کند و نتایج را به کارفرما تحویل دهد.

دیجیتال مارکتر

آشنایی با گرافیک

هیچوقت از یک دیجیتال مارکتر انتظار نمی رود تا یک کمپین تبلیغاتی را اجرا کند، چرا که این کار نیاز به دانش گرافیک بالایی دارد. اما شما باید بتوانید با مفاهیم اولیه گرافیک آشنایی داشته باشید تا یک شمایل کلی از چیزی که در ذهن دارید را به گرافیست و طراح خود ارائه دهید تا او بتواند به بهترین شکل ممکن طرح شما را پیاده کند.

کارشناس دیجیتال مارکتینگ به مهارت های دیگری مانند توانایی خوب گوش دادن، سرعت عمل بالا، روابط عمومی خوب، آشنایی با سیستم های مدیریت محتوا، داشتن مهارت در فروش و بازاریابی آفلاین، آشنایی کامل با ابزارهای دیجیتال مارکتینگ و … دارد که باید به مرور و در طول زمان به آن ها مسلط شود. اگر شما فردی علاقمند به این حوزه باشید و روزانه چندین ساعت وقت بگذارید، در کمتر از یک سال می توانید به یک دیجیتال مارکتر نسبتا خوب تبدیل شوید.