بهینه‌سازی وب سایت چیست و چگونه انجام می‌شود؟

بهینه‌سازی وب سایت چیست و چگونه انجام می‌شود؟

خیلی از افرادی که صاحب وب سایت و یا فروشگاه اینترنتی هستند به درستی نمی‌دانند که چیست؟ عموماً آنها بهینه‌سازی وب سایت را با تبلیغات کلیکی گوگل اشتباه می‌گیرند و نمی‌توانند بین این دو تمایز قایل شوند در حالی که این دو موضوع کاملاً با هم متفاوت است. در این مطلب ما قصد داریم در مورد این موضوع مهم که جایگاه ویژه‌ای در کارکرد سایت‌ها دارد بیشتر صحبت کنیم.

بهینه‌سازی وب سایت چیست؟

نام دیگر بهینه‌سازی وب سایت سئو است و به انگلیسی به آن Search Engine Optimization می‌گویند. در واقع سئو به کارهایی گفته می‌شود که در نتیجه آن وب سایت مورد نظر در نتایج حاصل از جست‌وجوی یک کلمه در گوگل رتبه مناسبی پیدا کرده و مثلاً در صفحه اول قرار می‌گیرد. اینکه سایتی در صفحه اول گوگل قرار بگیرد یک مزیت بزرگ محسوب می‌شود چون عموماً کاربران برای پیدا کردن جواب سؤالات خود به صفحات بعدی نمی‌روند و فقط سایت‌هایی را باز می‌کنند که در صفحه اول گوگل بالا آمده‌اند.

مهم‌ترین نتیجه حاصل از بهینه‌سازی وب سایت چیست؟

وقتی یک سایت با رعایت اصول سئو در صفحه اول گوگل قرار می‌گیرد در واقع بدون پرداخت هیچ‌گونه هزینه‌ای توانسته است به عنوان سایت برتر در گوگل شناخته شود. در این شرایط وب سایت مورد نظر به صورت طبیعی در جایگاه بهتری قرار گرفته و متعاقب آن کسب و کار معرفی شده تبلیغ می‌شود. در حالی که در تبلیغات کلیکی گوگل یا MSN برای اینکه در صفحه اول گوگل قرار بگیرید با پول پرداخت کنید. این موفقیت یعنی قرار گرفتن در صفحه اول گوگل تا مدت‌ها پایدار خواهد بود البته به شرطی که سایت مرتباً بر اساس کلمات کلیدی به روز شده و منفعل نگردد. یعنی تا چندین ماه می‌توانید در یک چنین جایگاهی بدون پرداخت هزینه بمانید و اگر مرتباً سایت خود را به روز کنید این مدت زمان بیشتر هم خواهد شد. این موفقیت همان طور که گفته شده علاوه بر اثرات مالی اثرات روانی خوبی هم در مخاطب ایجاد خواهد کرد چون مخاطب متوجه می‌شود شما برای کسب و کارتان و مخاطبین ارزش قایل هستید. در مقابل تبلیغات کیلیکی این اثرات روانی را ندارد و یا به میزان قابل توجهی کمتر است. در واقع ماندن در جایگاه بالاتر در گوگل این پیام را به مخاطب می‌دهد که شما در زمینه کاری خود تجربه و تخصص بیشتری دارید و به همین سبب به شما اطمینان بیشتری خواهد کرد.

بهینه‌سازی وب سایت چه جایگاهی در بازاریابی آنلاین دارد؟

نقش مهم و اساسی بهینه‌سازی وب سایت در بازاریابی آنلاین در واقع کمک به روند دیده شدن در گوگل است و به همین سبب سرعت بازاریابی را در کار شما به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد. در بازاریابی آنلاین مهم‌ترین فاکتور این است که در فضای مجازی و ابزارهای آن مانند گوگل یا شبکه‌های اجتماعی به خوبی دیده شوید و بهینه‌سازی وب سایت در واقع به درستی این کار را برای شما انجام می‌دهد. قسمت اعظمی از ترافیک وب سایت‌ها از راه جست‌وجوی کاربران وب سایت در موتورهای جست‌وجو نظیر گوگل یا یاهو و بقیه ایجاد می‌گردد. در واقع وقتی یک کاربر در اینترنت به دنبال موضوع مورد علاقه خود می‌گردد دو حالت مختلف به وجود می‌آید:
۱- یا کاربر آدرس دقیق وب سایت مورد نظر را می‌داند و با وارد کردن آن در گوگل مستقیم وارد همان وب سایت می‌شود.
۲- یا اینکه کلمه مورد نظر خود را در گوگل سرچ کرده و در این شرایط سایت‌هایی که در این زمینه بالاتر بوده و بهینه‌سازی وب سایت بهتری انجام داده‌اند بالا می‌آیند و کاربر وارد این سایت‌ها می‌شود. در این حالت است که وب سایت‌هایی که بهینه‌سازی بهتری انجام داده‌اند برنده هستند و در معرض دید قرار می‌گیرند.

مطلب پیشنهادی  سئو و بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جست‌وجو

اولین گام در بهینه‌سازی وب سایت چیست؟

اولین گام در بهینه‌سازی وب سایت این باید باشد که شما مخاطبین و کاربران را به خوبی بشناسید و درک درستی از نیازهای آنها داشته باشید. در واقع باید بدانید عموماً کاربران اینترنت چه کلمات و موضوعاتی را در اینترنت جست‌وجو می‌کنند و مانند یک کاربر به فضای اینترنت نگاه کنید و خودتان را جای آنها قرار دهید. مثلاً فرض کنید شما سایتی دارید که در زمینه فروش لوازم خانگی فعالیت دارد و در آن انواع لوازم خانگی را به فروش می‌رسانید. حالا خودتان به عنوان یک کاربر در نظر بگیرید و ببینید اگر یک کاربر اینترنت باشید در زمینه خرید و فروش لوازم خانگی چه کلماتی را در گوگل جست‌وجو خواهید کرد. مثلاً یکی از کلمات کلیدی که در این زمینه زیاد سرچ می‌شود قیمت یخچال یا قیمت ماشین لباسشویی و از این دست کلمات است. خب حالا شما باید چه کاری انجام دهید؟ کاری که شما باید انجام دهید این است که مطالب و مقالات و محتواهایی تولید کنید که کلمه کلیدی اصلی آن قیمت ماشین لباسشویی و یا قیمت یخچال باشد و آن را در وب سایت خود قرار دهید. هر چقدر این مطالب به لحاظ محتوا و کلمات کلیدی دقیق‌تر باشند و کیفیت بالاتری داشته باشند احتمال بالا آمدن سایت شما در صفحه اول گوگل بیشتر خواهد بود. وقتی کاربر این کلمات را سرچ می‌کند با دیدن سایت شما وارد آن خواهد شد و در صورت تمایل به مشتری تبدیل می‌گردد. بنابراین اولین گام در بهینه‌سازی وب سایت این است که مطالب و محتوای سایت خود را بر اساس کلمات پر سرچ گوگل ارتقاء دهید یا در زمینه استراتژی کلیدواژه به کیفیت مطلوب برسید.

استراتژی کلیدواژه‌ای چیست و چند گام دارد؟

همان‌طور که در بالا هم اشاره کردیم استراتژی کلیدواژه‌ای به فرایندی گفته می‌شود که طی آن کلمات کلیدی پرسرچ در گوگل در وب سایت مورد استفاده قرار گرفته و به همین سبب بعد از اینکه کاربری این کلمات را در گوگل سرچ کرد سایت‌هایی که از این لحاظ بالاتر و بهتر هستند در صفحه اول گوگل رتبه بهتری می‌گیرند. استراتژی کلیدواژه‌ای در بهینه‌سازی وب سایت دو گام دارد. گام اول بهینه‌سازی درون صفحه‌ای است که به آن on-page SEO می‌گویند و گام دوم بهینه‌سازی برون صفحه‌ای یا همان off-page SEO می‌باشد.

مطلب پیشنهادی  نقش بک لینک در سئو سایت

بهینه‌سازی دورن صفحه‌ای on-page SEO چیست؟

در بهینه‌سازی وب سایت یک مبحثی وجود دارد به نام بهینه‌سازی درون صفحه‌ای. سئو داخلی به کارهایی گفته می‌شود که در نهایت باعث افزایش رتبه و جایگاه یک سایت در گوگل می‌شود. با استفاده از این تکنیک عناصر داخل یک سایت مورد بررسی قرار گرفته و در جهت ارتقاء رتبه سایت تغییر می‌کند. در واقع بهینه‌سازی وب سایت یا سئو داخلی هم بهینه‌سازی محتوا و هم بهینه‌سازی کدهای HTML است. برای بهینه‌سازی داخلی یک سایت هدف‌های مهمی در نظر گرفته شده است که برخی از آنها عبارتند از:
۱- درک بهتر و مؤثرتر محتوا و مطالب یک صفحه در وب سایت
۲- تشخیص اینکه محتوای تولید شده توسط شما با کلمات کلیدی سرچ شده ارتباط دارد.
۳- بررسی و رتبه‌بندی یک صفحه به عنوان صفحه‌ای باارزش در جست‌وجوی گوگل

سئو خارجی یا بهینه‌سازی خارجی سایت چیست و چرا اهمیت دارد؟

بهینه‌سازی وب سایت یک گام دیگر هم دارد که بهینه‌سازی خارجی یا سئو خارجی نامیده می‌شود. در انگلیسی این واژه را Off-Site SEO می‌نامند. در تعریف علمی به همه اقدامات و تکنیک‌هایی که در خارج از سایت به کار گرفته می‌شود تا وب سایت مورد نظر به لحاظ جایگاه در گوگل برتری پیدا کند، گفته می‌شود. فاکتورهایی که در بهینه‌سازی وب سایت به شیوه خارجی مؤثر هستند عبارتند از: افزایش محبوبیت سایت، اعتماد و ارتباط سایت با کاربران و برخی دیگر. در واقع وقتی سایت شما توسط یک سایت دیگر در گوگل معرفی می شود به اعتبار و ارزش آن در گوگل افزوده خواهد شد.
اما چرا سئو خارج از سایت اهمیت دارد؟ در جواب این سؤال باید بگوییم گوگل کمپانی است که به صورت دائم الگوریتم و فاکتورهای مؤثر بر سئو را به صورت مرتب تغییر می‌دهد و برای همین متخصصین سئو معتقد هستند ارتباط و اعتماد و قدرت سایت فاکتورهای بیرون سایت برای اعتبار آن محسوب می‌شوند. لینک‌سازی و یا لینک بیلدینگ مهم‌ترین فاکتورها در بهینه‌سازی خارجی سایت بوده و سایتی که لینک‌های خارجی باارزش دارد می‌تواند رتبه بهتری هم در گوگل کسب کند.

چه فاکتورهایی بر بهینه‌سازی وب سایت به صورت خارجی مؤثر هستند؟

یکسری فاکتورها در سئو خارجی تأثیر مستقیم و مهم دارند که عبارتند از:
۱- بازاریابی از راه تبلیغ در شبکه‌های اجتماعی
۲- وبلاگ‌نویسی به صورت پست مهمان
۳- تبلیغات و معرفی برند به صورت اینترنتی و ویدئو مارکتینگ و برخی دیگر
۴- تبلیغات از طریق افراد تأثیرگذار یا همان اینفلوئنسر مارکتینگ
۵- و در نهایت کمپین‌های ۳۶۰ درجه
همه این فعالیت‌ها باید در نهایت به آدرس سایت شما اشاره کند تا هدف از آن تأمین شود. این کار در واقع همان بهینه‌سازی سایت به صورت خارجی یا سئو خارجی سایت است که به برند شدن و بالاتر رفتن رتبه شما در گوگل کمک بزرگی خواهد کرد.