طراحی سایت شخصی چیست؟

طراحی سایت شخصی چیست؟

دنیای امروز دنیای اینترنت و فضای مجازی است. افرادی که بتوانند از این فضا برای معرفی و یا توسعه کسب و کار خود استفاده کنند، برنده خواهند بود. کاری که بسیاری از شرکت‌های موفق امروزی انجام داده‌اند. برخی افراد گمان می‌کنند با توسعه شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام یا تلگرام دیگر چه نیازی به طراحی سایت شخصی است و چرا باید در این زمینه هزینه کنم اما واقعیت این است که فعالیت‌های مجازی زمانی به میزان کافی اثرگذار خواهند بود که از همه ابزارهای آن بتوانید به خوبی استفاده کنید. طراحی سایت شخصی در کنار استفاده از شبکه‌های اجتماعی می‌تواند تحولی شگرف در کسب و کار شما ایجاد کند و البته اگر از این ابزارها به درستی استفاده گردد.

طراحی سایت شخصی با چه اهدافی صورت می‌گیرد؟

برای طراحی سایت شخصی اهداف متفاوتی می‌توان در نظر گرفت چون این ابزار به قدری قدرتمند و مفید است که با استفاده از آن می‌توانید کارهای زیادی انجام دهید. مثلاً یکی از این کارها ایجاد صفحه‌ای برای نشان دادن رزومه آنلاین است. یعنی شما می‌توانید در وب سایت شخصی خود رزومه آنلاینی داشته باشید که کاربران بتوانند با دیدن آن در صورت نیاز به شما مراجعه کنند یا اینکه در وب سایت شخصی خود به انتشار مقاله و مطلب بپردازید و این مقاله‌ها و مطالب می‌توانند با اهداف زیادی منتشر شوند. مثلاً فقط جنبه معرفی و اطلاع‌رسانی داشته باشند مانند سایت‌های خبری یا اینکه با انتشار این مطالب به کسب و کار و تجارت بپردازید. البته این فقط بخشی از کاربردها و قابلیت‌هایی است که شما می‌توانید از طراحی سایت شخصی توقع داشته باشید.

چه فاکتورهایی باید در طراحی سایت شخصی در نظر گرفته شود؟

برای طراحی سایت شخصی باید یکسری فاکتورهای مهم در نظر گرفته شود تا نتیجه مورد نظر به دست آید در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:

چند زبانه باشد

یکی از فاکتورهایی که باعث می‌شود وب سایت شما بسیار پرطرفدار شده و مخاطبین زیادی داشته باشد اینکه به چند زبان در آن مطالب منتشر شود. اگر امکان چند زبانه بودن را ندارید می‌توانید فقط به زبان انگلیسی هم مطالب را منتشر کنید البته انتشار مطالب به هر زبانی که صورت گیرد باید اصول سئو در آن رعایت شود تا کاربرانی که به آن زبان مطالب را سرچ می‌کنند سایت شما را در گوگل رویت کنند. خیلی از سایت‌های موفق در حال حاضر زبان‌های معتبر در دنیا را پشتیبانی می‌کنند و برای همین به اعتبار خود افزوده‌اند و مخاطبینی از سراسر دنیا دارند.

اطلاعات تماس خود را قرار دهید

اگر تمایل به یک رابطه دوسویه با کاربران خود دارید باید اطلاعات تماس خود را در طراحی سایت شخصی حتماً در نظر بگیرید. در حال حاضر کاربران بیشتر به سمت سایت‌هایی می‌روند که بتوانند با آن ارتباط دوسویه داشته باشند البته فرق هم نمی‌کند چه سایتی باشد کاربران دوست دارند برای مطالب نظر گذاشته و یا اگر سوالی دارند بتوانند از واحد پشتیبانی بپرسند.

امکان ایجاد دیدگاه و ثبت نظر

خود ما وقتی یک مطلب را در سایتی می‌خوانیم دوست داریم برای آن نظر یا کامنت بگذاریم و موافقت و یا مخالفت خود را با مطلب منتشر شده اعلام کنیم حالا اگر سایتی این قابلیت را نداشته باشد باعث می‌شود کاربران احساس خوبی پیدا نکرده و برداشت آنها از سایت یک رابطه یکسویه و تحکم‌آمیز باشد برای همین در طراحی سایت شخصی یکی از المان‌هایی که باید در نظر گرفته شود امکان درج نظر و یا کامنت است.

مطلب پیشنهادی  تا به حال از یک وبسایت کثیف، خرید کرده‌اید؟

قرار دادن نمونه کار در سایت

اگر در سایت شخصی خود قصد دارید که مشتری جذب کرده و خدماتی را به آنها ارائه دهید حتماً باید نمونه کارهای انجام شده در آن حوزه و رزومه کاری خود را قرار دهید. کاربران با استفاده از این رزومه و دیدن نمونه کارهای شما می‌توانند برای ارتباط بیشتر و ثبت سفارش اقدام کنند. بدون نمونه کار و رزومه کاری طراحی سایت شخصی ناقص خواهد بود و نتیجه لازم را به شما نخواهد داد.

برای طراحی سایت شخصی باید چه ویژگی‌هایی در نظر گرفته شود؟

با استفاده از طراحی سایت شخصی افراد قادر خواهند بود به بسیاری از علایق خود سر و سامان دهند. کارهایی که تا دیروز برای معرفی و تبلیغ آنها باید هزینه زیادی می‌کردید و یا اینکه مقدمات بسیاری را فراهم می‌نمودید امروزه با یک خط اینترنت و یک دستگاه کامپوتر به راحتی و با وسعت بسیار بیشتر قابل انجام است بدون اینکه نیاز باشد هزینه خیلی زیادی صرف نمایید. علاقه‌مندان به حوزه IT و طراحی نرم‌افزارهای مربوط به آن با طراحی سایت شخصی توانستند گام بزرگی در این حوزه بردارند به طوری که با استفاده از طراحی سایت شخصی، شخص می‌تواند بسیاری از علایق و سلایق و ایده‌های هنری و یا سیاسی و اجتماعی و اقتصادی خود را با میلیون‌ها نفر دیگر به اشتراک گذاشته و در بازه زمانی بسیار کمی به اهداف خود دست پیدا کند. علت این همه قابلیت در طراحی سایت شخصی به دلیل ویژگی‌هایی است که این نوع نرم‌افزارها دارند که در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌کنیم.

انعطاف‌پذیری بالایی دارند

یکی از ویژگی‌هایی که باعث شده است طراحی سایت شخصی با استقبال زیادی روبه‌رو شده و کارکردهای متنوعی هم داشته باشد انعطاف‌پذیری آن است. منظور از انعطاف‌پذیری این است که سایت طراحی شده قادر خواهد بود بسیاری از نیازهای کاربران و خود صاحب سایت را پاسخ گوید و یک ارتباط دوسویه مؤثر بین صاحب سایت و کاربران ایجاد نماید. بدون این ویژگی سایت طراحی شده به فضایی خشک و بی‌روح تبدیل شده و مخاطبین خود را از دست خواهد داد.

هزینه کمتر و سود بیشتر

طراحی سایت شخصی در حال حاضر با هزینه زیادی همراه نبوده و افراد علاقه‌مند می‌توانند با هزینه‌های کمی سایت مخصوص به خود را داشته باشند و میزان هزینه‌ای که برای ایجاد یک وب سایت فروشگاهی و شرکتی لازم است به مراتب از طراحی سایت شخصی بیشتر خواهد بود که البته این بدان معنی نیست که سایت‌های شخصی چون ارزان‌تر طراحی و پیاده‌سازی می‌شوند قابلیت‌های کمی دارند، این طور نیست. طراحی این سایت‌ها به شکلی است که با استفاده از بسترهای رایگان طراحی شده و به همین دلیل میزان هزینه‌ها به مقدار زیادی کاهش پیدا می‌کند. علاوه بر آن وقتی شما یک سایت طراحی می‌کنید و یک هزینه اولیه متحمل می‌شوید در مراحل بعدی با جذب مخاطبین و کاربران زیاد می‌توانید چندین برابر این هزینه را سود دریافت کنید.

مطلب پیشنهادی  معرفی امکانات فروشگاه اینترنتی

واکنش‌گرا باشد

طراحی سایت شخصی باید به صورت واکنش‌گرا باشد. یعنی هر فردی که یک دستگاه کامپیوتر و امکان اتصال به اینترنت را دارد، بتواند در فضای اینترنت خود سایت مورد نظر را رویت کند. این قابلیت باید به شکلی طراحی شود که سایت مورد نظر در هر صفحه و با هر ابعادی به نمایش گذاشته شود این ویژگی کمک می‌کند همه مخاطبین با هر وسیله‌ای و ابزاری که به اینترنت متصل می‌شوند، بتوانند سایت را ببینند و در رویت آن با مشکل مواجه نگردند.

مدیریت وب سایت‌های شخصی راحت‌تر است

از دیگر ویژگی‌های طراحی سایت شخصی اینکه مدیریت آنها آسان‌تر است و نگهداری آنها از وب سایت‌های شرکتی و فروشگاهی راحت‌تر خواهد بود. برای همین امکان استفاده از این نوع سایت‌ها برای همه افراد حتی آنهایی که آشنایی چندانی با این مقوله ندارند، امکان‌پذیر است و کمک می‌کند بدون نیاز به شخص دیگری سایت خود را اداره کنند.

طراحی سایت شخصی چه مزایایی دارد؟

طراحی سایت شخصی علاوه بر موارد گفته شده مزایای دیگری هم دارد که برخی از آنها به شرح ذیل می‌باشند:

طراحی سایت شخصی باعث افزایش دانش شخصی می‌شود

عموماً افرادی که اقدم به ساخت وب سایت شخصی می‌کنند خودشان محتوای آن را هم تولید کرده و روی سایت منتشر می‌کنند. این کار باعث می‌شود در زمینه مورد نظر همیشه به روز باشند و اطلاعات خوبی در آن زمینه کسب کنند چون برای فعال بودن یک وب سایت باید دائماً محتوای آن به روز شده و منعفل نباشد. همین موضوع باعث می‌شود خود شخص صاحب وب سایت هم از دانش زیادی در زمینه مورد نظر برخوردار شود. افزایش دانش شخصی فقط مختص صاحب سایت نخواهد بود کاربران و افرادی که به این سایت‌ها مراجعه می‌کنند با مطالعه مطالب آن دانش خود را به روز کرده و از آن بهره‌مند می‌شوند.

بازاریابی اینترنتی با استفاده از طراحی سایت شخصی

یکی از ویژگی‌های سایت‌های شخصی امکان استفاده از آنها در بازاریابی اینترنتی است. یعنی اگر سایت با هدف معرفی کسب و کار خاص راه‌اندازی شده باشد بعد از مدتی می‌تواند به بستری برای بازاریابی اینترنتی تبدیل شود. در این روش با ورود هر کاربر به صفحه گویی بروشوری از عملکرد شرکت و یا نوع کسب و کار در اختیار او قرار می‌گیرد و اگر سایت شامل رزومه و نمونه کار هم داشته باشد که تبلیغات به صورت کامل انجام خواهد شد.

برندسازی با استفاده از طراحی سایت شخصی

با استفاده از طراحی سایت شخصی می‌توانید هنر یا صنعت و تخصص خود را به دیگران معرفی کنید و بعد از گذشت مدت زمانی افراد زیادی که به هنر و تخصص شما نیاز دارند به شما رجوع خواهند کرد و به مرور تبدیل به برند می‌شوید. خیلی افراد برای رفع و رجوع امور خود در اینترنت به دنبال افراد متخصص می‌گردند و داشتن یک سایت شخصی و معرفی خود در آن کمک می‌کند زوتر به این افراد معرفی شده و در نتیجه به برند تبدیل شوید.