سئو چیست؟

سئو چیست؟

سئو یا Search Engine Optimization به معنای بهینه سازی وب سایت برای موتور های جست و جو است که بخشی از فرایند دیجیتال مارکتینگ بوده و بیش از هر چیز متکی به کلمات کلیدی و ارتباط میان این کلمات با محتوای وب سایت می باشد.

به بیان دیگر، در روند جست و جوی عبارات و کلمات در موتور های جست و جو، اصول سئو با تاکید بر میزان و نحوه استفاده از این عبارات و کلمات در محتوا های موجود در وب سایت، پیدا شدن وب سایت شما و محتوای مورد نیاز کاربر را سبب می شود.

تاریخچه سئو

همزمان با پیشرفت تکنولوژی های زیرساختی اینترنت و فراگیری استفاده از موتور های جست و جو، روش های رتبه بندی و نمایش مطالب در موتور های جست و جویی مانند گوگل و یاهو با معیار تراکم کلمات و عبارات کلیدی تعریف شدند و زمینه پیدایش سئو را پدید آوردند.

تراکم و چگالی کلمه کلیدی به معنای تعداد دفعات به کار بردن یک کلمه و یا یک عبارت در صفحات اینترنتی، امروزه به عنوان فلسفه اصلی سئو و عامل رتبه بندی سایت ها در موتور های جست و جوی گوناگون مطرح است. با این وجود، به دلیل سوء استفاده های صورت گرفته از این شیوه اولویت نمایش، در حال حاضر دیده شدن در موتور های جست و جو  نیاز به استفاده از تکنیک های سئو در ابعاد پیشرفته تر دارد.

اهداف سئو

همانطور که پیش تر اشاره شد، مهمترین هدف سئو کمک به دیده شدن وب سایت و محتوا در موتور های جست و جو می باشد. بهره گیری از سئو امروز در ابعاد وسیعی و عمدتا با هدف دیجیتال مارکتینگ، افزایش تعداد مخاطبان و جذب مشتریان استفاده می شود.

علاوه بر آن، فراگیری اصول سئو این امکان را برای کاربران و جست و جو کنندگان فراهم کرده است تا مرتبط ترین و متناسب ترین مطالب را با توجه به کلمات و عباراتی که جست و جو کرده اند، بدست آورند. به بیان بهتر، سئو هم موجب افزایش بازدید و به طبع رونغ دیجیتال مارکتینگ در وب سایت ها می شود و هم جست و جو گران را به مسیر درست هدایت می کند.

مطلب پیشنهادی  سئو و تأثیرات آن در دیجیتال مارکتینگ

توجه به این نکته ضروری است که بهره وری از سئو وابسته به زمان است و نتیجه گیری مناسب از این رویکرد، نیاز به صبر و حوصله دارد چرا که ممکن است تاثیر بهینه سازی جست و جو در همان ابتدای به کار گیری سئو دیده نشود ولی در دراز مدت منجر به افزایش بازدید کنندگان و قرار گرفتن وب سایت در رتبه های بالا شود.

با در نظر گرفتن مزایای استفاده از سئو، طبیعی است که عوامل دیجیتال مارکتینگ، مدیران وب سایت ها و سئو کار ها، به دنبال بهبود رتبه خود در موتور های جست و جو و رقابت بر سر جایگاه بالاتر در لیست نتایج جست و جو هستند. به همین دلیل صرف هزینه برای سئو برای بسیاری از سایت ها منطقی و بصرفه تلقی می شود.

به طور کلی سئو با بهینه سازی وب سایت در روند رتبه بندی موتور های جست و جو، مقاصدی همچون افزایش تعداد بازدید کنندگان از وب سایت، افزایش تعداد مشتریان، افزایش سود آوری وابسته به فروش، برند سازی، افزایش ترافیک، و افزایش اعتبار وب سایت را در بر می گیرد.

حال به توضیح چند اصطلاح و زیر شاخه در سئو می پردازیم.

سئوسئو درون صفحه

سئو درون صفحه یا On Page SEO، مربوط به تمام فعالیت هایی می شود که شما در وب سایت خود انجام می دهید و بر روی آن کنترل مستقیم دارید. طراحی سایت، کد ها و یا محتوا های وب سایت همگی در این دسته قرار می گیرند.

سئو درون صفحه اساس و هویت وب سایت و به طبع پایه فعالیت بهینه سازی مطالب و نمایش آنها در موتور های جست و جو می باشد. تدوین محتوای مناسب، طراحی سایت به صورت حرفه ای و استفاده از لینک های مناسب از جمله مواردی است که به بهبود سئو درون صفحه کمک می کند.

مطلب پیشنهادی  مراحل تولید محتوا در کمپین اینترنتی

سئو بیرون صفحه

Off Page SEO، شامل تمام موارد خارجی است که برای بدست آوردن رتبه مناسب در موتور های جست و جو استفاده می شود. نقش تبلیغات، گسترش ارتباطات درون صنفی و یا صرف هزینه برای دیجیتال مارکتینگ در این تکنیک سئو حائز اهمیت است.

در واقع سئو خارج صفحه ای مبتنی بر لینک ها و پیوند هایی است که مخاطبان را به وب سایت و یا صفحه مورد نظر شما ارجاع می دهند.

سئو کلاه سفید

به کار بردن استراتژی های دیجیتال مارکتینگ با توجه به قوانین و تعرفه های موتور های جست و جو، در دسته White Hat SEO یا سئو کلاه سفید جای می گیرد. توجه کنید که این روش بهینه سازی محتوا به هیچ عنوان به منظور فریب موتور های جست و جو و سوء استفاده های غیر قانونی نمی باشد. بلکه بر سیاست و به کار بردن استراتژی های هوشمند دلالت دارد.

سئو کلاه سیاه

همانطور که شاید از عبارت سیاه مشخص باشد، Black Hat SEO به آن دسته از فعالیت های مرتبط با رتبه بندی سایت در موتور های جست و جو اشاره دارد که چندان قانونی و اخلاقی نمی باشند. فریب موتور های جست و جو با اعمالی از قبیل ایجاد اختلال در الگوریتم ها و هک کردن های گسترده، مربوط به بازار سیاه سئو بوده و در صورت ردیابی، منجر به جریمه و یا خارج شدن سایت متخلف از فهرست جست و جو طبق قوانین می شود.