سئو کلاه سفید چیست؟

سئو کلاه سفید

شاید اسم سئو کلاه سفید را خیلی شنیده باشید ولی اینکه واقعاً این واژه چه معنی در دنیای اینترنت و کسب و کارهای مجازی دارد را ندانید. کسب و کارهای مجازی در دنیای امروز بسیار توسعه پیدا کرده‌اند و آنهایی توانسته‌اند به موفقیت دست پیدا کنند که در مسیر درستی حرکت کرده و از همه ابزارهای آن بهره درستی برده باشند. سئو کلاه سفید یکی از این ابزارها محسوب می‌شود. به همه تکنیک‌ها و روش‌هایی که برای بهینه‌سازی سایت‌ها و یا سئو آنها مورد استفاده قرار می‌گیرد، سئو کلاه سفید می‌گویند. این کار در واقع رعایت قوانین موتورهای جست‌وجو به ویژه گوگل است. یعنی با استفاده از سئو کلاه سفید شما سایت خود را به شکلی بهینه می‌کنید که خیلی زود و راحت توسط موتور جست‌وجوی گوگل خوانده شده و رتبه خوبی هم کسب نماید. خب در ادامه به تعریف جامع‌تر و دقیق‌تری از سئو کلاه سفید برای علاقه‌مندان به این حوزه می‌پردازیم.

سئو کلاه سفید در تعریف علمی چه معنایی دارد؟

در تعریف علمی به مجموعه‌ای از تکنیک‌ها و عملکردهای افراد متخصص در سئو گفته می‌شود که نتیجه آن بهبود رتبه سایت در موتور جست‌وجوی گوگل است. به بیان ساده کارهایی که مدیر سایت یا متخصص محتوا انجام می‌دهد تا سایت مورد نظر در جست‌وجوی های کاربران در رتبه بهتری قرار بگیرد، سئو کلاه سفید گفته می‌شود. این اقدامات باید بر اساس اصول خاص و تعریف‌های علمی دقیق باشد تا به نتیجه مورد نظر برسد. البته محدوده این روش و تکنیک‌هایی که مورد استفاده قرار می‌گیرد، توسط گوگل تعیین می‌شود.

چرا سئو کلاه سفید مهم است؟

خب حالا شاید به خودتان بگویید چرا سئو کلاه سفید مهم است؟ و آیا روش‌های دیگری برای بالا آمدن و کسب رتبه بهتر در گوگل وجود ندارد؟ اول اینکه همه روش‌هایی که باعث شود شما رتبه بهتری را در گوگل به دست آورید در محدوده همین سئو کلاه سفید می‌گنجد و دوم اینکه اصول و تکنیک‌های کلاه سفید مهم است چون:
۱- باعث ارائه محتواهای بهتر و باکیفیت‌تر خواهد شد.
۲- باعث می‌شود متاتگ‌های مؤثر در سایت استفاده شده و کلمات کلیدی مورد استفاده هم مطابق با سئو داخلی باشد.
۳- باعث بهینه‌سازی ساختار سایت هم خواهد شد.
افراد بسیار زیادی در طول روز از موتور جست‌وجوی گوگل برای پیدا کردن موارد مورد نیاز خود استفاده می‌کنند و گوگل طوری طراحی شده است که از منابع اصلی کشف مشتریان جدید برای کسب و کارهای اینترنتی است. سئو کلاه سفید این امکان را به وب سایت‌ها می‌دهد که پایداری و ماندگاری بیشتری در برابر الگوریتم‌های گوگل داشته و در بازه زمانی طولانی‌تری جزء سایت‌های با رتبه بالا قرار بگیرند. یعنی با رعایت اصول و تکنیک‌های سئو کلاه سفید سایت مورد نظر توسط موتور جست‌وجوی گوگل جزء سایت‌های ارزشمند شناخته شده و به همین سبب گوگل آن را در رتبه بالاتری قرار می‌دهد و همین امر سبب می‌شود کسب و کار معرفی شده مشتریان بیشتری کسب نماید.
به بیان ساده‌تر وقتی شما در سایتتان محتواهایی را عرضه کنید که از نظر گوگل استاندارد و حاوی کلمات کلیدی پرسرچ باشد گوگل شما را در ردیف‌های بالاتر قرار خواهد داد و از آنجایی که تحقیقات نشان داده است کاربران عموماً برای پیدا کردن نیاز خود به همان وب سایت‌های صفحه اول و گاهی وب سایت‌های رتبه اول تا پنج صفحه اول مراجعه می‌کنند، اگر سایت شما این رتبه را داشته باشد، امکان اینکه کاربران بیشتری به مشتری تبدیل شوند به میزان بسیار زیادی افزایش پیدا می‌کند. این همان کاری است که سئو کلاه سفید با کسب و کار شما خواهد کرد. در مقابل، سئو کلاه سیاه شما را از این صفحه بیرون کرده و در رتبه پایین‌تر قرار می‌دهد. اگر وب سایتی دچار سئو کلاه سیاه شده و مورد جریمه قرار بگیرد مدت زمان زیادی لازم خواهد بود تا دوباره بتواند جایگاه قبلی را در گوگل پیدا کند در نتیجه توصیه می‌شود به هیچ عنوان برای بالا رفتن رتبه خود در موتور جست‌وجوی گوگل از سئو کلاه سیاه استفاده نکنید چون ضررهای آن در درازمدت بسیار بیشتر از مزایای آن است. بهترین شیوه برای ارتقاء رتبه در گوگل سئو کلاه سفید است.

مطلب پیشنهادی  ایمیل مارکتینگ و جایگاه آن در ایران

تکنیک‌های سئو کلاه سفید چیست؟

برای بهبود رتبه سایت در موتور جست‌وجوی گوگل با استفاده از سئو کلاه سفید تکنیک‌هایی وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد. الگوریتمی که گوگل برای رتبه‌بندی سایت‌ها استفاده می‌کند از هزاران سیگنال و فاکتور بهره می‌برد. اما به طور کلی با رعایت این هفت تکنیک می‌توانید در محدوده الگوریتم گوگل قرار بگیرید.
۱- بهینه‌سازی سایت برای موبایل: اگر می‌خواهید در کسب و کارتان موفق شوید اول اینکه حتماً یک وب سایت داشته باشید و همین امروز هم برای این وب سایت یک طراحی ریسپانسیو یا واکنش‌گرا انجام دهید. یعنی سایت شما باید برای استفاده کاربران از موبایل سئو شده باشد و سایت‌هایی که برای استفاده موبایلی سئو نشده باشند، نمی‌توانند رتبه خوبی در گوگل کسب نمایند. با توجه به پیشرفت و توسعه استفاده از موبایل‌های هوشمند برای جست‌وجو در اینترنت گاهی نداشتن یک طراحی موبایلی می‌تواند رتبه شما را در گوگل هم منفی کند. بر اساس تحقیقاتی که صورت گرفته در حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد جست‌وجوها در گوگل امروزه با استفاده از موبایل صورت می‌گیرد و علت آن دسترسی دائم و راحت به موبایل است. بنابراین اگر می‌خواهید از این ابزار به خوبی استفاده کرده و هزینه‌های شما به سود تبدیل شود طراحی یک وب سایت واکنش‌گرا به موبایل ضروری خواهد بود.
۲- کسب و کارتان را در نقشه گوگل ثبت کنید: گوگل در ایران از الگوریتم کبوتر برای کسب و کارها و وب سایت‌های آنها استفاده می‌کند. مثلاً اگر شما در گوگل جمله شیرینی‌فروشی در شیراز را سرچ کنید گوگل تلاش خواهد کرد تمام شیرینی‌فروش‌های شیراز را به شما نشان دهد. حالا اگر جی پی اس موبایل شخص روشن باشد و شخص هم در شیراز حضور داشته باشد و دوباره همین عبارت را سرچ نماید نتیجه جست‌وجو با افرادی که در یک شهر دیگر این عبارت را سرچ کرده‌اند، متفاوت خواهد بود. این الگو در واقع استفاده از سرویس کسب و کار من در گوگل است که به سئو کلاه سفید سایت مورد نظر کمک بسیار مهمی خواهد کرد. در واقع با ثبت کردن کسب و کار در نقشه گوگل این امکان را به مشتری می‌دهید که به راحتی شما را پیدا کرده و اطمینان بیشتری به کسب و کار شما هم پیدا کند.
۳- دقیق شدن روی تجربه کاربری یا UX: یک توصیه مهمی که گوکل برای وب سایت‌ها و کسب و کارهای این حوزه دارد دقیق شدن روی تجربه کاربری یا UX است که مخفف User Experience می‌باشد. تجربه کاربری خوب می‌تواند فراتر از نوشتن‌های تمیز و یا بهینه باشد و در مقوله سئو کلاه سفید تأثیر بسیار مهمی در افزایش رتبه سایت در گوگل خواهد گذاشت. در واقع با استفاده از تکنیک تجربه کاربری سایت‌ها می‌توانند به رضایت بیشتر مشتری، افزایش وفاداری آنها و راحت‌تر شدن استفاده از محصول و لذت بردن از آن دست پیدا کنند. در این تکنیک سئو کلاه سفید اول اینکه ابزار اصلی سایت شما است و بعد اینکه در این ابزار باید اهداف کاربران تعیین شوند و بعد حرکت دادن سایت به سمتی که باعث رضایت کاربر یا تجربه خوب کاربری شود. تجربه کاربری در سئو کلاه سفید دقیقاً حرکت دادن سایت به سمت رضایت مشتری است به طوری که خودش در دفعات بعدی با علاقه به سایت شما سر زده و از آن بازدید کند.
۴- تحقیق و بررسی روی کلمات: یکی دیگر از تکنیک‌های کلاه سفید بررسی و تحقیق بر روی کلمات است. با وجود تغییراتی که در الگوریتم گوگل برای شناسایی سایت‌های برتر ایجاد شده است اما هنوز کلمات کلیدی یک فاکتور مهم و مؤثر در این موضوع هستند. سرویس کیوردز پلنر و گوگل در گوگل ادوردز به کاربران این امکان را داده است که بتوانند از ابزار سئو کلاه سفید استفاده کنند. در واقع این سرویس و شرکت‌های MOZ و Ahrefs بزرگ‌ترین ارائه‌دهندگان ابزار سئو کلاه سفید و کلمات کلیدی بوده و با این کار به ظرافت‌های لغات در هر زبان می‌پردازند. این الگوریتم در گوگل رنگ برین نامیده می‌شود و با استفاده از آن گوگل می‌تواند کلمات اشتباه و مترادف و متضاد و کنایه‌ها را تشخیص دهد.
۵- بازاریابی محتوایی با استفاده از مقالات باکیفیت: بازاریابی محتوایی را در مقاله قبلی توضیح دادیم و متوجه شدید در سئو کلاه سفید چه اهمیتی دارد. در واقع وقتی شما مقالات باکیفیت تولید کنید، می‌توانید کاربران زیادی را به سمت سایت خود هدایت نمایید. استفاده از بازاریابی محتوایی در واقع یک روش بسیار خوب برای سئو کلاه سفید و کسب رتبه بالا در گوگل است.
۶- بهره‌مندی از استاندارهای ساختاری گوگل یا ریچ اسنیپت: بر طبق تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۴ صورت گرفته است بیشتر از یک سوم نتایج برتر در موتور جست‌وجوی گوگل از استاندارد ریچ اسنیپت گوگل استفاده کرده‌اند و تنها سه درصد از این وب سایت‌های برتر از استاندارد Schema Markup بهره برده‌اند.
۷- تولید و ایجاد لینک طبیعی: آخرین تکنیک برای اجرای سئو کلاه سفید تولید لینک طبیعی است. تولید لینک جزء سیگنال‌هایی است که هر روز از ارزش آن کم می‌شود اما با این وجود جزء سه فاکتور اصلی در سئو کلاه سفید محسوب می‌گردد. ایجاد محتوایی باکیفیت باعث می‌شود کاربران به مقالات سایت شما مراجعه کرده و در صورت جذابیت آن در سایر شبکه‌های اجتماعی هم اشتراک گذاشته شود. همین امر سبب می‌شود سایت شما رتبه بهتری را در گوکل کسب کند.
استفاده از این هفت مورد تیکنیک‌های سئو کلاه سفید کمک می‌کند سایت شما در بازه زمانی کوتاه‌تری مورد توجه گوگل قرار گرفته و رتبه بهتری را کسب نماید.