بازاریابی سئو چیست و چه رابطه‌ای با تولید محتوا دارد؟

بازاریابی سئو چیست و چه رابطه‌ای با تولید محتوا دارد؟

برخی افراد تصور می‌کنند بازاریابی سئو چیزی متفاوت و جدا از بازاریابی محتوا است که البته نظر اشتباهی بوده و این دو موضوع کاملاً با هم در ارتباط هستند و به نوعی در هم تنیده شده‌اند. این دو مقوله در وب سایت‌ها مثل مکمل هم عمل کرده و یکدیگر را پوشش می‌دهند البته معنی حرف ما این نیست که بازاریابی سئو و بازاریابی محتوا با هم هیچ تفاوتی ندارند و از هر لحاظ شبیه هستند ولی شباهت‌ها و همپوشانی آنها به حدی هست که تمایزهای آنها را تحت‌الشعاع قرار داده است. در واقع توضیح بهتر این است که بازاریابی سئو و بازاریابی محتوا متضاد و مقابل هم نبوده و می‌توانند یکدیگر را یاری کنند و در کنار هم قرار دارند. اما قبل از اینکه وارد جزئیات این دو واژه بشویم دانستن تعریفی از بازاریابی سئو به فهم بیشتر مطلب به ما کمک خواهد کرد.

بازاریابی سئو چه معنایی دارد؟

به عنوان مثال فرض کنید سئو یک فروشنده حرفه‌ای و متخصص است و بازاریابی سئو و در اصلاح لاتین SEO Marketing یعنی جایی را برای کار و فعالیت این فروشنده پیدا کنید. برای اینکه یک وب سایت بتواند کار تبلیغات تخصصی انجام دهد باید در بستر به خصوص به این کار اقدام کند. مثلاً شما نمی‌توانید برای سئو کردن سایت خود به سراغ هر سایتی بروید و یا اینکه هر محتوایی را در سایت خود قرار دهید. مثلاً اگر در کار فروش لباس هستید باید محتوای متناسب با لباس تولید کنید و در سایت‌های مرتبط هم سایت خودتان را تبلیغ نمایید یعنی نمی‌توانید برای تبلیغ سایتی که لباس می‌فروشد در سایتی که ابزار و یراق ارائه می‌دهد، تبلیغ نمایید. اینها همه فوت و فن بازاریابی سئو هستند که متخصصان این عرصه به آن اشراف دارند.

رابطه بین بازاریابی سئو و بازاریابی محتوا چیست؟

خب حالا که این دو مقوله در تضاد با هم نیستند و کاملاً هم بر هم منطبق نمی‌باشند یعنی نمی‌توانید آنها را یکی فرض کنید پس چه رابطه‌ای با هم دارند؟ در بیان ساده اگر سئو را آفریننده تقاضا بدانیم بازاریابی محتوا به این تقاضا پاسخ می‌دهد. سئو و محتوا مانند روح و جسم هستند یعنی همان‌طور که روح و جسم بدون یکدیگر مفهومی ندارند سئو هم بدون محتوا و محتوا هم بدون سئو مفهومی نخواهد داشت. مثلاً در حوزه عکاسی اگر بخواهید محتوا تولید کنید باید واژه‌هایی مانند دوربین و عکاسی و عکس و برخی دیگر را استفاده کنید. این واژه‌ها کلمات کلیدی نامیده می‌شوند که استفاده از آنها در محتوا و بهینه‌سازی و ردگیری آنها در واقع فرایند سئو کردن را شکل می‌دهد و در نهایت استفاده از کلمات مذکور در جملات تخصصی محتوا را تولید می‌کند. پس می‌بینید چقدر این دو مقوله در هم تنیده بوده و نمی‌توان آنها را از هم جدا کرد در عین اینکه نمی‌توان آنها را یکی دانست. حالا یک سؤال اینجا مطرح می‌شود که چطور می‌توان از این کلمات استفاده کرد؟ پاسخ به این سؤال بازاریابی محتوا است. با استفاده از بازاریابی محتوا شما می‌توانید از کلمات کلیدی برای بهینه‌سازی وب سایت خود بهره‌مند شوید.

مطلب پیشنهادی  سئو و تأثیرات آن در دیجیتال مارکتینگ

تفاوت بازاریابی سئو با بازاریابی محتوا چیست؟

با توصیفاتی که ارائه کردیم شاید تصور کنید خب این دو خیلی تفاوتی با هم ندارند که این طور نیست. در واقع بازاریابی سئو چیزی متفاوت از بازاریابی محتوا بوده و شگردهای خاص خود را دارد. سئو به بهینه‌ساز متاداده‌ها و بهینه‌سازی فنی گفته شده که این کار در واقع بازاریابی محتوا را راحت‌تر خواهد کرد. بهبودهای صورت گرفته در کلمات کلیدی تحت عنوان سئو باعث بهبود محتوا در سایت شده و کاربر را به سمت هدف تعیین شده در سایت سوق می‌دهد. ساز و کار گوگل به صورتی است که محتواهای جدید و تازه را خیلی خوب پشتیبانی می‌کند. برای همین سایت‌هایی که زود به زود محتوای خود را به روز می‌کنند مورد توجه گوگل قرار گرفته و رتبه بالاتری کسب می‌نمایند. ارائه مطالب جدید سئو شده در سایت‌ها باعث ارتقاء محتوای سایت شده و در نتیجه بازاریابی محتوا منجر به جذب گوگل می‌شود.

در بازاریابی سئو باید چه نکاتی را رعایت کنید؟

برای اینکه بازاریابی سئو به خوبی انجام شده و اثربخش باشد باید یکسری نکات در بازاریابی محتوا مد نظر قرار بگیرد که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم:
۱- تحقیقات در بازار تجارت نباید فراموش شود: یکی از کارهای مهمی که باید قبل از تولید محتوا و سئو کردن آن مد نظر داشته باشید تحقیقات علمی در بازار تجارت حرفه مورد نظرتان است. با مطالعه بازار تجارت متوجه می‌شوید چقدر مخاطب و تقاضا برای کار شما وجود داشته و چقدر باید در این زمینه هزینه و برنامه‌ریزی داشته باشید. مثلاً اگر در کار فروش شیرآلات ساختمانی هستید باید بازار هدف خود را بشناسید. مثلاً مصرف‌کنندگان شخصی، صادرکنندگان، برخی کارخانه‌ها و مراکز صنعتی می‌توانند بازار هدف شما باشند، با شناخت این بازار می‌توانید محتوای بهتر و هدفمندی تولید کرده و بازاریابی سئو مؤثرتری هم داشته باشید. برخی شرکت‌ها برای انجام یک چنین تحقیقاتی از فرم‌های نظرسنجی هم استفاده می‌کنند و با استفاده از این فرم‌ها علاقه و نیاز مشتریان را به صورت دقیق‌تر رصد کرده و بعد بر اساس آن اقدام خواهند کرد.
۲- رقبای خود را دست کم نگیرید: تحقیق درباره مشتریان و کاربران سایت به تنهایی کفایت نمی‌کند و برای موفقیت بیشتر در حوزه بازاریابی سئو باید در مورد رقبای تجاری خود هم تحقیق کنید. مثلاً به تمام سایت‌هایی که محصولات مشابه شما را می‌فروشند باید سر بزنید و ببینید اصول و قواعد تولید محتوا به خصوص در آنهایی که رتبه بالایی در گوگل دارند، چگونه است؟ قطعاً آنها هم در مورد سایت شما همین کار را انجام می‌دهند. این تحقیقات هر چقدر گسترده‌تر باشد نکات دقیق‌تری را به شما نشان خواهند داد و بعضاً به چیزهایی دست پیدا می‌کنید که رقبای شما هنوز به آن آگاه نیستند.
۳- هدف‌گذاری کنید تا به بیراه نروید: داشتن هدف مشخص کمک می‌کند وارد بیراهه نشده و مسیر اصلی را گم نکنید. این هدف‌گذاری در بازاریابی سئو در واقع مسیر حرکت را به شما نشان خواهد داد. مثلاً اگر هدف خود را فروش شیرآلات مخصوص روشویی قرار داده‌اید باید بازاریابی سئو در همین راستا صورت گیرد تا بعد از مدتی بالاترین رتبه در گوگل را به دست آورید. با تعیین هدف یکسری اهداف دیگر هم به صورت موازی پیش خواهند رفت مثلاً افزایش نرخ تبدیل، افزایش تعداد بازدید و ترافیک سایت در کنار بازاریابی سئو به صورت صحیح به وقوع می‌پیوندد.
۴- برای بازاریابی سئو بودجه مشخص داشته باشید: اگر کارتان را با تحقیقات شروع کنید به صورت تقریبی متوجه می‌شوید برای بازاریابی محتوا به چه مقدار بودجه نیاز دارید اما حتماً بودجه مشخصی را برای این کار در نظر بگیرید تا در ادامه بتوانید با شاخص‌سازی میزان تأثیر و بازده عملکرد خود را در این زمینه بررسی کنید. بدون محاسبه و کنترل بودجه ممکن است در نهایت میزان بهره‌مندی شما از این مقوله به اندازه بودجه اختصاص داده شده نبوده و دچار ضرر شوید.

مطلب پیشنهادی  نکات مهم در هنگام طراحی سایت

بازار هدف فروش چند نوع است و چه رابطه‌ای با بازاریابی سئو دارد؟

بازار فروش به دو دسته بازار هدف مستقیم و بازار هدف غیرمستقیم طبقه‌بندی می‌شود. بازار هدف مستقیم اینکه مثلاً شما میوه خود را به بازار میوه و یا لباس بچه تولید شده خود را به مرکز فروش این لباس برده و مستقیماً برای فروش آن تبلیغ کنید اما بازار هدف غیرمستقیم یعنی شما محصول خود را به صورت غیرمستقیم به فروش برسانید. به عنوان مثال با عرضه لوازم آرایشی و بهداشتی خود در آرایشگاه‌ها و یا آب‌میوه تولید شده خود کنار باشگاه‌های ورزشی اقدام به فروش آنها بنمایید. این کار در واقع بازاریابی غیرمستقیم است و شما به افرادی که در جو مورد نظر شما هستند اجناس خود را عرضه می‌دارید. اما رابطه بازاریابی سئو با این دو نوع چیست؟
در واقع بازاریابی سئو تلفیقی از این دو بازار است. برای اینکه به درک بهتری برسید یک مثال می‌زنیم. مثلاً سایت آمازون که یکی از موفق‌ترین فروشگاه‌های اینترنتی در دنیا است از الگوریتم جالبی برای فروش محصولات خود استفاده می‌کند. این الگوریتم به شکلی است که وقتی کاربر وارد سایت می‌شود و به دنبال کیفی به رنگ سفید یا زرشکی می‌گردد چون این سایت محصولات زیادی دارد، ممکن است مشتری از دیدن آنها خسته شده و سایت را ترک کند. بازاریابی سئو و هوش مصنوعی سایت آمازون در اینجا وارد عمل می‌شود و آی پی شما را ثبت می‌کند و با توجه به اینکه می‌داند شما دنبال چه کیفی بودید با وارد شدن شما به هر سایت دیگر تبلیغاتی که فقط مختص آن کیف هستند را به شما نشان می‌دهد این یعنی بازاریابی سئو به صورت غیرمستقیم و کاملاً هوشمندانه که در مواقع زیادی به خرید مشتری منجر می‌شود.
بنابراین اگر قصد دارید در حرفه و تجارت خود به برند تبدیل شوید قدرت و تأثیر بازاریابی سئو را دست کم نگیرید آن هم در زمانه‌ای که اینترنت جزء لاینفک زندگی‌های افراد شده است و بخش زیادی از وقت آنها را به خود اختصاص می‌دهد. استفاده از این بستر برای تجارت نیاز به پشتکار و هوش هدفمند دارد که اگر خودتان هم قادر به این کار نیستید، می‌توانید از افراد و شرکت‌های تخصصی کمک بگیرید.