دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال به تبلیغات محصولات و خدمات و کالاهای مختلف به شیوه‌های دیجیتالی گفته می‌شود. در توضیح دقیق‌تر دیجیتال مارکتینگ به فعالیت‌هایی که با هدف تبلیغ خدمات و برندها و محصولات با استفاده از اینترنت صورت می‌گیرد، گفته می‌شود. با گسترش و توسعه دسترسی به اینترنت و افزایش روزافزون کاربران آن، کسب و کارهایی موفق هستند که بتوانند از این ابزار به نحو احسن استفاده کرده و کالاها و محصولات و خدمات خود را به فروش برسانند.

آیا بین دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی اینترنتی تفاوتی وجود دارد؟

برخی افراد تصور می‌کنند این دو مقوله با هم یکی بوده و تفاوتی ندارند، در صورتی که در اشتباه هستند. دیجیتال مارکتینگ بازاریابی دیجیتال است. یعنی شخص می‌تواند با استفاده از تمامی رسانه‌های دیجیتال مانند شبکه‌های اجتماعی، اپلکیشن‌ها، وب سایت‌ها، پیامک، پادکست صوتی، سئو یا بهینه‌سازی در موتور جست‌وجوی گوگل به تبلیغات پرداخته و گاهی برای انجام این تبلیغات اتصال دائم به اینترنت لازم نخواهد بود. در حالی که در بازاریابی اینترنتی حتماً باید اتصال به اینترنت وجود داشته باشد. از این رو در برخی تعاریف بازاریابی اینترنتی را جزء و زیر شاخه‌ای از دیجیتال مارکتینگ می‌دانند.

چرا استفاده از دیجیتال مارکتینگ ضروری است؟

استفاده از دیجیتال مارکتینگ مزایای زیادی دارد که برخی از آنها عبارتند از:
۱- برای بازاریابی موفق باید ابتدا مخاطب و نیازهای آن را بشناسید و بعد پیام متناسب با نیاز آن را تهیه نمایید. در مرحله آخر و مهم‌تر از همه اینکه از ابزاری کارآمد برای ارسال این پیام به مخاطب بهره ببرید. این ابزار هر چقدر هوشمندتر و سریع‌تر باشد انتقال پیام تبلیغاتی را بهتر و موفق‌تر انجام می‌دهد و دیجیتال مارکتینگ این ویژگی و ابزارها را در اختیار شما قرار خواهد داد.
۲- با استفاده از دیجیتال مارکتینگ می‌توانید موفقیت تبلیغات خود را بررسی و سنجش کرده و به شناسایی نواقص و نکات مثبت بپردازید. در گذشته با استفاده از شیوه‌های سنتی سنجش میزان تأثیرگذاری تبلیغات به این آسانی نبود.
۳- با استفاده از دیجیتال مارکتینگ می‌توانید با هزینه بسیار کمتری کار تبلیغات محصولات و یا خدمات خود را انجام دهید.
۴- ابزارهای مورد استفاده در دیجیتال مارکتینگ بسیار زیاد هستند و این موضوع انتخاب شیوه تبلیغاتی در این بستر را آسان‌تر خواهد کرد.
در سطور بالا به صورت خلاصه در مورد ابزارهای مورد استفاده در دیجیتال مارکتینگ صحبت کردیم. در ادامه به شرح دقیق‌تر آنها می‌پردازیم.

تکنیک‌ها و ابزارهای مورد استفاده در دیجیتال مارکتینگ و یا بازاریابی دیجیتال

استفاده از موتورهای جستجو برای بازاریابی دیجیتال Search Engine Marketing

این نوع بازاریابی با استفاده از موتورهای جست‌وجو انجام شده و در نهایت باعث فروش بیشتر برای شما خواهد شد. دیجیتال مارکتینگ به این شیوه به دو قسمت تقسیم می‌شود: قسمت اول باید با استفاده از بهینه‌سازی سایت و سئو کردن محتواها برای موتور جست‌وجوی گوگل و نیز تبلیغات کلیکی صورت گرفته و در اصطلاح رایج ppc یا pay per click خوانده می‌شود. در این شیوه صاحبان کسب و کار باید با استفاده از انتشار محتواهای سئو شده رتبه خود را در گوگل بالا برده و در نتیجه کاربران بیشتری آنها را بازدید کنند. وقتی تعداد کاربران بیشتری از سایت بازدید نمایند، گوگل به سایت ترافیک ارگانیک می‌دهد و این به دلیل محتوای سئو شده و ارزشمندی است که در سایت خود منتشر کرده‌اید و بابت این ترافیک هم پولی پرداخت نخواهید کرد. البته نوع دیگری از ترافیک وجود دارد که paid Traffic نام دارد و باید برای آن پول پرداخت کنید.

مطلب پیشنهادی  سئو و بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جست‌وجو

دیجیتال مارکتینگ با استفاده از بازاریابی درونگرا یا جاذبه‌ای Inbound Marketing

با استفاده از این ابزار کاربران به مشتریان وفاداری تبدل خواهند شد. در این فرایند با ایجاد محتوای ارزشمند و ارتباط مؤثر با کاربران آنها را جذب کرده و روی آنها سرمایه‌گذاری می‌شود. بازاریابی درونگرا از ابزارهای مهم دیجیتال مارکتینگ است که با تولید محتواهای ارزشمند سعی در جلب اعتماد مشتریان دارد. اما بازاریابی برون‌گرا در دیجیتال مارکتینگ به بازاریابی‌ای گفته می‌شود که به صورت مستقیم به تبلیغ می‌پردازد؛ مثلاً با استفاده از انتشار بنر تبلیغاتی در سایت‌های پربازدید دیگر و یا ارسال دسته‌جمعی ایمیل. اما تفاوت اصلی این دو نوع بازاریابی در این است که نوع درون‌گرا پیام‌های مخفی برای تبلیغ داشته در حالی که بازاریابی برون‌گرا به صورت آشکار و مستقیم به تبلیغ می‌پردازد.

دیجیتال مارکتینگ با استفاده از شبکه‌های اجتماعی Social Media Marketing

یکی دیگر از ابزارهای بازاریابی دیجیتال شبکه‌های اجتماعی هستند. در این شیوه برند مورد نظر به صورت دائم در شبکه‌های اجتماعی حضور داشته و با برقراری ارتباط با کاربران آگاهی‌های آنها را در مورد محصولات خود بالا برده و به مرور آنها را به مشتری تبدیل می‌کند. در این شیوه از دیجیتال مارکتینگ صدای مشتری و نقطه نظرات آن به خوبی شنیده شده و امکان ارتقاء محصول با توجه به نظر مشتری بهتر فراهم می‌شود. مثلاً استفاده از هشتگ‌ها برای اعلام نظر در مورد موضوع خاص یکی از این شیوه‌ها است.

دیجیتال مارکتینگ با استفاده بازاریابی محتوا یا ontent Marketing

یکی دیگر از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ بازاریابی محتوا است. در این شیوه با استفاده از فضای انتشار محتوا تلاش می‌شود کاربر به مشتری بدل گردد. با استفاده از این ابزار ارتباط بین مشتری و فروشنده راحت‌تر شده و در نتیجه فروش محصول هم بیشتر می‌شود. عموماً کسب و کارهای اینترنتی بیشتر از این ابزار و بستر می‌توانند بهره ببرند. در این بین چون سایت‌ها متوجه تأثیرگذاری این شیوه شده‌اند هر سایتی که محتوای بهتر و باکیفیت‌تری تولید کند ماندگارتر و البته موفق‌تر خواهد بود.

دیجیتال مارکتینگ با استفاده از تبلیغات کلیکی یا PPC

این نوع تبلیغات در واقع تبلیغات پولی هستند و هر مخاطب و کاربر که کلیک انجام دهد بابت آن پول دریافت می‌شود. در این نوع سایت‌ها در ابتدا کاربر باید پروفایلی درست کرده و حساب خود را شارژ نماید و بعد به ازای هر کلیکی که انجام می‌دهد از اعتبار آن کم خواهد شد. این شیوه از تبلیغات در دیجیتال مارکتینگ باعث جذب کاربر شده و بازدیدکنندگان از سایت را افزایش می‌دهد. تبلیغات کلیکی در دیجیتال مارکتینگ به این صورت است که افراد علاقه‌مند بر روی کلمات کلیدی مورد نیز خود قیمت‌گذاری کرده و بعد گوگل پیشنهادات همه متقاضیان را بررسی می‌نماید و به افراد برنده اعتبار داده و تا زمانی که اعتبار سایت تمام نشده است سایت مورد نظر در نتایج جست‌وجوی کاربران در گوگل دیده خواهد شد. به بیان ساده اگر بخواهید خیلی زود و بدون تولید محتوا در صفحه اول گوگل قرار بگیرید، می‌توانید با پرداخت پول این مزیت را از گوگل بخرید و خرید هم بر اساس کلمات کلیدی مورد نیازتان صورت می‌گیرد و چون قطعاً شما در این کلمات رقبایی هم دارید باید در مزایده‎ای که گوگل برگزار می‌کند شرکت کرده و در صورت برنده شدن و پرداخت پول تا مدتی که اعتبار دارید در صفحه اول گوگل بمانید.

مطلب پیشنهادی  طراحی سایت فروشگاهی

اینفلوئنسر مارکتینگ ابزار دیگری برای دیجیتال مارکتینگ Influencer Marketing

این شیوه تبلیغات در دیجیتال مارکتینگ مدت زمان کوتاهی است که مورد توجه قرار گرفته است. در این شیوه از تبلیغات دیجیتال مارکتینگ صاحبان کسب و کارها خدمات و محصولات خود را با استفاده از افراد مشهور و معروف در شبکه‌های اجتماعی تبلیغ می‌کنند. البته برای استفاده از این افراد و ابزار باید حتماً دقت و بررسی کافی صورت گیرد. گاهی بالا بودن فالوئرهای یک شخص به معنی محبوبیت آن نیست و می‌تواند نتیجه عکس در تبلیغات داشته باشد و اینکه چه شخصی برای تبلیغ چه چیزی انتخاب شود. مثلاً برای تبلیغ قرص‌های لاغری استفاده از یک فرد مشهور که دچار چاقی مزمن است اصلاً جالب و تأثیرگذار نخواهد بود. در حال حاضر کسب و کارهایی را می‌بینیم که تبلیغات خود را به افراد اشتباهی در شبکه‌های اجتماعی می‌سپارند و از روی کامنت‌های فالوئرهای آنها می‌توان فهمید که چقدر تأثیر منفی در دیجیتال مارکتینگ آن کالا داشته است.

بازاریابی موبایل ابزاری دیگر در دیجیتال مارکتینگ

برای استقاده از این ابزار باید سایت خود را برای استفاده کاربران در موبایل بهینه‌سازی کرده باشید. تحقیقات نشان می‌دهد بین شصت تا هفتاد درصد کاربران اینترنت از موبایل برای جست‌وجوی های خود استفاده می‌کنند درنتیجه بازاریابی موبایلی می‌تواند بستری بسیار مناسب برای تبلیغ کالا و خدمات شما باشد.

بازاریابی ویروسی ابزاری دیگر در دیجیتال مارکتینگ Viral Markreting

در این نوع دیجیتال مارکتینگ تلاش می‌شود آگاهی کاربران نسبت به برند مورد نظر افزایش پیدا کند به این صورت که یک پیام تبلیغاتی جذاب به صورت گسترده و در یک زمان معین در فضاهای مجازی منتشر می‌شود. اگر پیام به اندازه کافی جذاب و هیجان‌انگیز باشد خود کاربران آن را دست به دست در گروه و شبکه‌های مختلف منتشر خواهند کرد. در نتیجه افراد بیشتری این تبلیغ را خواهند دید. رمز موفقیت در این ابزار دیجیتال مارکتینگ انتقال پیام در سریع‌ترین زمان ممکن است. یعنی تعداد زیادی از افراد در یک زمان ثابت پیام شما را دریافت کنند.

تبلیغات بنری در دیجیتال مارکتینگ

در این شیوه سایت‌هایی که کلیک‌خور و بازدیدکننده بالایی دارند قسمتی از صفحه خود را به تبلیغ بنری اختصاص می‌دهند. برای تبلیغات محصولات و کسب و کار خود می‌توانید یک بنر جذاب گرافیکی طراحی کرده و آن را در سایت‌های پربازدید به نمایش بگذارید. برای انتشار این تبلیغات به ارتباط بین کسب و کار و وب سایت منتشرکننده توجه کنید.