برنامه‌نویسی اختصاصی وب سایت چیست؟

برنامه‌نویسی اختصاصی وب سایت چیست؟

هر سایتی که طراحی می‌شود هدف خاصی داشته و به انگیزه های متفاوتی طراحی و پیاده سازی می شود. تصور اینکه با استفاده از یک نرم افزار مدیریت محتوا بتوان همه نوع سایت را پشتیبانی کرد اشتباه است و البته به لحاظ علمی هم قابل اجرا نخواهد بود. در مباحث تخصصی پایه همه وب سایت های طراحی شده در نود درصد موارد به یکدیگر شبیه است و با استفاده از سیستم های مدیریت محتوا طراحی و پیاده سازی انواع وب سایت ها ساخته و مدیریت می شود اما اگر وب سایتی نیاز به توسعه و تکامل اختصاصی داشته باشد و مشتری بخواهد آن را به ایده آل های ذهنی خودش نزدیک کند، لازم است برنامه نویسی اختصاصی وب سایت صورت گیرد. یعنی یکسری کد های اختصاصی برای سایت مورد نظر نوشته شود. در واقع برنامه نویسی اختصاصی وب سایت نوعی کد نویسی اختصاصی است که بر اساس خواست مشتری و نیازهای وب سایت صورت می گیرد که البته مزایا و معایب ویژه خود را هم دارد.
به عنوان مثال یک شرکت یا کارخانه را در نظر بگیرید که قصد دارد وب سایت خود را با استفاده از سیستم مدیریت محتوا PARS CMS طراحی و راه اندازی نماید اما در ادامه مدیر عامل و هیئت مدیره هم تصمیم می گیرند که سهامداران بتوانند از طریق این وب سایت وضعیت سهام خود را سرچ کرده و از آن مطلع شوند. در این مورد شرکت طراحی کننده با استفاده از برنامه نویسی اختصاصی وب سایت هدف و خواست مشتری را تامین خواهد کرد. البته طراحان و متخصصان این حوزه پیشنهاد می کنند حتی اگر برای کسب و کارتان یک وب سایت معمولی طراحی می کنید بعد از مدتی به دلیل اینکه کارتان تخصصی شده و قطعا توسعه پیدا می کند نیاز خواهید داشت یکسری کد ها و برنامه های اختصاصی برای خودتان داشته باشید که این موضوع بدون برنامه نویسی اختصاصی وب سایت امکان پذیر نخواهد بود.

آیا برای سایت‌هایی که با پرتال Dadevarzan راه‌اندازی شده‌اند می‌توان برنامه‌نویسی اختصاصی وب سایت انجام داد؟

گاهی مشتریان در گذشته وب سایتی را با استفاده از سیستم پرتال DADEVARZAN طراحی و راه اندازی کرده اند که در ادامه کار با توجه به شرایط تمایل پیدا می کنند که سایت خود را اختصاصی کرده و آن را توسعه دهند در این موارد آیا امکان توسعه سایت با استفاده از برنامه نویسی اختصاصی وب سایت بر بستر پرتال قبلی وجود دارد یا خیر؟ جواب این سوال مثبت است. این سیستم قابلیت های محدود نداشته و در صورت لزوم اگر مشتری بخواهد سیستم خود را توسعه دهد و بر اساس این بستر امکان پذیر نباشد می تواند به برنامه نویسی اختصاصی وب سایت رجوع کرده و با استفاده از آن نیازهای مشتری را برطرف نماید. در این شرایط تیم فنی PARS CMS با مشورت و تعامل با مشتری خود و تعیین اینکه چند درصد از خواسته های مشتری بر روی بستر قبلی قابل اجرا است اقدام به برنامه نویسی اختصاصی وب سایت برای نیازمندی های دیگر خواهند کرد یعنی تا جایی که امکان دارد توسعه سایت را بر بستر قبلی انجام داده و در صوت لزوم می توانند با برنامه نویسی اختصاصی وب سایت بقیه مراحل توسعه را کامل نمایند.
این کار دقیقا با هماهنگی برنامه قبلی صورت گرفته و قابلیت های جدید بر بستر قبلی افزوده خواهند شد. این شیوه طراحی مزیت های زیادی دارد از جمله اینکه افرادی که به تازگی برای طراحی وب سایت اقدام کرده اند می توانند خیلی سریع با استفاده از برنامه های آماده تا ۸۰ درصد سایت خود را به سرعت راه اندازی کرد و برای توسعه و اختصاصی کردن ۲۰ درصد باقیمانده زمان بیشتری را صرف نمایند یعنی عملا می توانند خیلی زود پیاده سازی اطلاعات و کسب و کار خود را روی سایت به اجرا درآورند بدون اینکه لازم باشد منتظر برنامه نویسی اختصاصی وب سایت بمانند و بعد در مراحل تکمیلی سایت خودر ا اختصاصی نمایند.
خب تا این مرحله در مورد دلایل و ضرورت های برنامه نویسی اختصاصی وب سایت صحبت کردیم و اما به زبان های مختلف برنامه نویسی و البته انواع وب سایت ها اشاره نشد. در ادامه برای درک بهتر موضوع به انواع وب سایت ها و زبان های برنامه نویسی اشاره خواهیم کرد.

مطلب پیشنهادی  فواید راه‌اندازی کمپین اینترنتی

انواع وب سایت چیست؟

قبل از اینکه وارد زبان های برنامه نویسی در موضوع برنامه نویسی اختصاصی وب سایت بشویم دانستن انواع وب سایت خالی از فایده نخواهد بود:
۱- وب سایت های استاتیک یا ایستا: در این نوع وب سایت ها محتوا ثابت بوده و اگر صاحبان سایت بخواهند محتوی جدید اضافه کنند باید کد نویسی صورت گیرد و با استفاده از کدهای HTML به راحتی کد های جدید اضافه شده و امکان اضافه کردن محتوا فراهم می شود. برای ایجاد و نوشتن کد های جدید حتما شخص باید زبان برنامه نویسی بلد بوده و البته اضافه کردن کد هم هزینه های مربوط به خود را خواهد داشت.
۲- وب سایت دینامیک یا پویا: کار با این نوع وب سایت ها به نسبت وب سایت های ایستا راحت تر بوده و کد نویسی در آنها یکبار انجام می شود و بعد کاربر به راحتی می تواند مطالب و محتوی مورد نظر خود را به آن اضافه کند. وب سایت های پویا را می توان با استفاده از یک نرم افزار مدیریت محتوا کنترل کرد و بعد اطلاعات سایت را در هر مکان و زمانی که لازم است، تغییر داد.

لایه های برنامه نویسی چیست؟

یکی از موضوعاتی که قبل از برنامه نویسی اختصاصی وب سایت باید بدانید لایه های برنامه نویسی است. اصولا برنامه نویسی در دو لایه صورت می گیرد. لایه سمت کاربر یا Front-End که لایه ای است که به برنامه های وابسته به امورکاربری می پردازد و لایه سمت سرور یا Back-End که برنامه های پشت وب سایت را می گویند و در واقع کاربر نمی تواند آنها را دیده اما می تواند نتایج اجرای کد های بخش های مربوط به سرور را مشاهده کند.

برای برنامه نویسی اختصاصی وب سایت چند نوع زبان برنامه نویسی وجود دارد؟

برای برنامه نویسی اختصاصی وب سایت در سمت کاربر و سمت سرور زبان های مختلفی وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.
زبان های برنامه نویسی اختصاصی وب سایت به سمت کاربر
زبان HTML اولین زبان برنامه نویسی سمت کاربر
این زبان نوعی زبان نشانه گذاری است که با استفاده از آن قالب و ساختار وب سایت را تعیین می کنند. این زبان جزء جدا نشدنی از طراحی وب سایت بوده و حتی اگر با زبان دیگری وب سایت را طراحی نمایید باید با استفاده از زبان HTLM ساختار آن را طراحی کرده و بدون آن کار ناقص خواهد بود. در واقع برای تعیین و طراحی ساختار وب سایت باید از این زبان بهره ببرید.

مطلب پیشنهادی  طراحی سایت فروشگاهی

زبان CSS یا زبان استایل دهی

زبان دیگری که به سمت کاربر بوده و نوعی زبان برای نشانه گذاری شناخته می شود، زبان CSS است. با استفاده از این زبان کاربر می تواند در صفحه وب سایتی که طراحی کرده است ابعاد و اجزای سایت را تعیین کرده و رابطه کاربری با استفاده از این زبان ارتقاء پیدا می کند. در واقع زبان CSS مکمل و رفع کننده نواقص زبان HTML است.

زبان Java Script در برنامه نویسی اختصاصی وب سایت

دو زبانی که در قسمت قبلی به شما معرفی کردیم فقط قادرند ساختار وب سایت را طراحی کنند اما برای طراحی و اجرای برخی قابلیت ها و امور دیگر مانند برقراری ارتباط با سرور این زبان ها توانایی کافی نداشته و قابل استفاده نیستند برای همین برنامه دیگری تحت عنوان Java Script طراحی قابلیت های دیگر و کنترل وب سایت را بر عهده می گیرد.

زبان JQUERY در برنامه نویسی اختصاصی وب سایت

JQUERY را به عنوان یکی از مهم ترین کتابخانه های جاوا می شناسند که در آن برخی مباحث کد نویسی به صورت آماده وجود دارد و با استفاده از آن می توان به جای بکار بردن حجم زیادی از کدها از کدهای JQUERY که حجم کمتری دارند، استفاده نمود. با استفاده از این برنامه طراحی ظاهری سایت هم امکان پذیر است.

زبان های برنامه نویسی اختصاصی وب سایت سمت سرور

همانطور که در قسمت بالا اشاره کردیم در بین زبان های برنامه نویسی بخشی از آنها سمت کاربر و برخی دیگر سمت سرور هستند که برنامه های که سمت کاربر هستند ظاهر و ساختار وب سایت را طراحی می کنند در حالیکه برنامه هایی که سمت سرور هستند قسمت عملیاتی را بر عهده دارند یعنی ارتباط بین سرویس دهنده و بانک های اطلاعاتی و داده ها را برقرار می نمایند که در ادامه به تعدادی از این برنامه ها اشاره می کنیم.

زبان PHP در برنامه نویسی اختصاصی وب سایت

این زبان بسیار فراگیر بوده و بیشتر سایت ها و در حدود ۷۰ درصد آنها با استفاده از این برنامه طراحی می شوند. عملکرد این برنامه به این شکل است که کدهایی که به این زبان نوشته می شوند بر روی سرور اجرا و در نهایت به کاربر نشان داده می شود.

زبان ASP.NET در برنامه نویسی اختصاصی وب سایت

برنامه ASP توسط شرکت ماکروسافت ارائه و در چهارچوب نرم افزار NET اجرا گردید. افرادی که می خواهند با استفاده از این زبان برنامه نویسی اختصاصی وب سایت را انجام دهند باید به دستورات آن آشنا باشند و بتوانند وب سایت طراحی شده با استفاده از این زبان را روی محیط Visual studio پیاده نمایند.

زبان DIANGO در برنامه نویسی اختصاصی وب سایت با استفاده از PYTHON

با استفاده از این زبان کاربر می تواند پلتفرم های متنوع ویندوز و وب را طراحی کرده و ارائه نماید البته در زبان پایتون نمی توان به تنهایی برنامه نویسی انجام داد و باید حتما از چهارچوب جنگو برای این کار استفاده کرد.

زبان JSP

این برنامه امکان استفاده از کلید واژه های ارائه شده توسط آن را با قطعه کد های جاوا جهت طراحی وب سایت فراهم می کند. کلید واژه های ارائه شده در این برنامه در زمینه های متفاوتی قابل استفاده بوده و به دو دسته کد های گرافیکی و کد های پویا تقسیم می شوند.