اینفلوئنسر مارکتینگ چیست و چه کاربردی دارد

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست و چه کاربردی دارد

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست و چه کاربردی دارد : مارکتینگ و بازاریابی با استفاده از افرادی که بر تصمیم گیری و فعالیت گستره وسیعی از مخاطبان در دنیای مجازی و یا حقیقی تاثیرگذار هستند، اینفلوئنسر مارکتینگ نام دارد. بازاریابان و یا صاحبان کسب و کار، برای تبلیغات مستقیم و یا غیر مستقیم خود در فضای دیجیتال اقدام به همکاری با اینفلوئنسر ها کرده و آن ها را برای بیان اهدافشان انتخاب می کنند.

اینفلوئنسر مارکتینگ اگرچه مفهومی قدیمی است اما استفاده از آن به شیوه نوین، یکی از روش هایی است که به تازگی در دنیای دیجیتال مارکتینگ و شبکه های اجتماعی مطرح شده است.
افراد همواره تحت تاثیر افرادی هستند که در حوزه های متفاوت برای آن ها جذابیت داشته و یا آن ها را باور دارند. این مورد فلسفه اصلی اینفلوئنسر مارکتینگ است که امروزه از آن برای اهداف بازاریابی و تبلیغات استفاده می شود.

اینفلوئنسر در واقع فردی است حقیقی یا حقوقی که جامعه مخاطبان قابل توجهی داشته و فعالیت های او برای این مخاطبان تاثیر گذار است. به علاوه، جهت گیری های فرد اینفلوئنسر می تواند تصمیم گیری های مخاطبان را نیز جهت داده و زمینه را برای استفاده از این شهرت در راستای بازاریابی دیجیتال فراهم کند.در این مطلب به توضیح عبارت اینفلوئنسر مارکتینگ و اهمیت آن در دیجیتال مارکتینگ نوین می پردازیم.

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست

مارکتینگ و بازاریابی برای محصولات، خدمات و یا کسب و کار ها با استفاده از افرادی که بر تصمیم گیری و فعالیت گستره وسیعی از مخاطبان در دنیای مجازی و یا حقیقی تاثیرگذار هستند، اینفلوئنسر مارکتینگ نام دارد. استفاده از افراد اینفلوئنسر برای اهداف دیجیتال مارکتینگ به این صورت است که بازاریابان و یا صاحبان کسب و کار، برای تبلیغات مستقیم و یا غیر مستقیم خود در فضای دیجیتال اقدام به همکاری با اینفلوئنسر ها کرده و آن ها را برای بیان اهدافشان انتخاب می کنند.

به عنوان مثال، فروش محصولات با استفاده از اینفلوئنسر مارکتینگ به گونه ای انجام می گیرد که فروشنده از اینفلوئنسر ها به عنوان نایبان کسب و کار خود استفاده کرده و از این شخص یا اشخاص می خواهد که با به تولید محتوا درباره محصول و یا ارائه محتوا های تولید شده در قالب شخصی سازی توسط خود، بپردازد.یکی از ویژگی های بارز در اینفلوئنسر مارکتینگ، عدم ارتباط مستقیم مخاطبان با صاحبان کسب و کار و حتی خود فرد اینفلوئنسر می باشد. در این روش از بازاریابی دیجیتال، ابزار های ارتباط مجازی مانند شبکه های اجتماعی، رسانه ها، ایمیل و غیره، به عنوان واسط میان مخاطبان و بازاریابان عمل می کند.

مطلب پیشنهادی  مدیر دیجیتال مارکتینگ به چه مهارت هایی نیاز دارد

اهمیت اینفلوئنسر مارکتینگ در بازاریابی دیجیتال

اینفلوئنسر مارکتینگ دارای مزایا و فواید بسیاری می باشد که استفاده از شیوه را به طرق مختلف از سالیان گذشته، رونق بخشیده است. یکی از مهمترین مزایای اینفلوئنسر مارکتینگ، دسترسی به طیف گسترده ای از مخاطبان هدف با استفاده از اینفلوئنسر مناسب است که بازدهی بالا و سود آوری قابل توجهی را به همراه دارد. علاوه بر آن، هزینه کمتر این روش از بازاریابی در مقایسه با سایر روش ها و ابزار های دیجیتال مارکتینگ سبب شده است که امروزه از اینفلوئنسر مارکتینگ به عنوان یک شیوه بازاریابی ارزان و پربازده نام برده شود.

همچنین این شیوه بازاریابی تنها مختص به یک پلتفورم خاص و یا یک فضای رایج برای دیجیتال مارکتینگ نمی باشد و به بیان دیگر، محتوای تولید شده در روش اینفلوئنسر مارکتینگ را می توان در فضا های مختلف از جمله شبکه های اجتماعی متعدد، رسانه های گوناگون و سایر کمپین های اینترنتی منتشر کرد. از سوی دیگر، روانشناسی وب به عنوان یک اصل مهم در دیجیتال مارکتینگ، تاثیر پذیری غالب مردم از افراد مشهور را بیش از افراد عادی و حتی متخصص بیان می کند. به همین دلیل تبلیغات و اظهار نظر های اشخاص تاثیرگذار در اینفلوئنسر مارکتینگ، پذیرش و اعتماد مخاطبان را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

انتخاب اینفلوئنسر مناسب

با وجود آنکه اینفلوئنسر ها عمدتا از میان افراد مشهور، سلبریتی ها و یا افراد نام آشنا در حوزه های مختلف ورزشی، هنری، سیاسی و غیرا انتخاب می شوند، الزامی برای اینفلوئنسر مارکتینگ با استفاده از اشخاص معروف نمی باشد. امروزه با توجه به گسترش استفاده مردم از شبکه های اجتماعی و فضا های مجازی، اشخاصی که بتوانند با تولید انواع محتوا از جمله نوشته، فیلم، عکس و یا محتوا های طنز تعداد دنبال کنندگان خود را افزایش دهند، می توانند به عنوان شخص تاثیر گذار در اینفلوئنسر مارکتینگ ایفای نقش کنند.

مطلب پیشنهادی  فواید راه‌اندازی کمپین اینترنتی

یکی از ساده ترین روش های پیدا کردن اینفلوئنسر مارکتینگ، بررسی شبکه های اجتماعی و انتخاب فردی است که علاوه بر برخورداری از تعداد بالای دنبال کنندگان، از نظر نوع فعالیت و نحوه تولید محتوا همسو با کسب و کار مورد نظر حرکت می کند.توجه کنید که عموما سه دسته اینفلوئنسر در دیجیتال مارکتینگ تعریف می شود که با توجه به ویژگی های کسب و کار، اهداف تبلیغاتی و مخاطبان هدف، می توان اینفلوئنسر مارکتینگ را با به کارگیری فرد مناسب طراحی کرد.

اولین دسته اینفلوئنسر ها، افراد مشهوری هستند که به طور کلی تحت عنوان سلبریتی ها شناخته می شوند. بازیگران، ورزشکاران و هنرمندان جزو این دسته به حساب می آیند.
دسته دوم افرادی هستند که در حوزه کاری خود کارشناس و متخصص به شمار می آیند. این افراد خود به یک برند معتبر تبدیل شده اند و نظرات و فعالیت های آنان در میان صنف کاری خود بسیار تاثیر گذار است.

دسته آخر از افراد تاثیر گذار در اینفلوئنسر مارکتینگ، کاربران شبکه های اجتماعی هستند که به دلیل تولید محتوا های جذاب، تعداد دنبال کنندگان و مخاطبانشان را افزایش داده و شیوه تولید محتوا در این افراد برای اهداف تبلیغاتی مورد توجه قرار می گیرد.