ایمیل مارکتینگ چیست و چه کاربردی دارد

ایمیل مارکتینگ چیست و چه کاربردی دارد

ایمیل هایی که حاصل تولید محتوا های سودمند می باشند، نه تنها با استفاده از تکنیک های بازاریابی دیجیتال به تبلیغات و معرفی محصول می پردازند، بلکه روشی بسیار موثر در تکریم مشتری ها و مخاطبان محسوب می شوند و حس ارزشمند بودن را بیش از سایر روش های تبلیغاتی به مشتریان القا می کنند.

در این نوشتار به بیان مفهوم کاربردی ایمیل مارکتینگ می پردازیم.

با پیشرفت روز افزون صنعت دیجیتال مارکتینگ و افزایش رقابت برای ارائه ایده های جدید و سود آور، ایمیل مارکتینگ به عنوان یکی از روش های سودمند و پر بازده در بازاریابی دیجیتال مطرح شد.

ایمیل مارکتینگ حوزه ای بسیار نوین در کشور ما محسوب می شود. با وجود آنکه استفاده از تبادلات اینترنتی در قالب ایمیل و پست الکترونیکی کماکان جایگاه واقعی خود را در ایران نیافته است، اما گسترش مبانی دیجیتال مارکتینگ سبب شده است که امروزه ایمیل مارکتینگ خود به بهانه ای برای افزایش استفاده از پست الکترونیکی تبدیل شود.

ایمیل هایی که حاصل تولید محتوا های سودمند می باشند، نه تنها با استفاده از تکنیک های بازاریابی دیجیتال به تبلیغات و معرفی محصول می پردازند، بلکه روشی بسیار موثر در تکریم مشتری ها و مخاطبان محسوب می شوند و حس ارزشمند بودن را بیش از سایر روش های تبلیغاتی به مشتریان القا می کنند.

در این نوشتار به بیان مفهوم کاربردی ایمیل مارکتینگ می پردازیم.

ایمیل مارکتینگ چیست

همانطور که گفته شد، ایمیل مارکتینگ یکی از زیر شاخه های دیجیتال مارکتینگ است که همسو با اهداف بازاریابی دیجیتال به برقراری ارتباط موثر بین صاحبان کسب و کار با مخاطبان بالقوه و یا مشتریان می پردازد.

در این روش که با واسطه پست الکترونیکی و یا ایمیل انجام می شود، انواع محتوا های تولیدی با اهدافی از قبیل اطلاع رسانی، معرفی محصول، تبلیغات و دعوت به همکاری، برای کاربران اینترنتی ارسال می شود.

لازم به ذکر است که یکی از کاربرد های شاخص ایمیل مارکتینگ، حفظ ارتباط مداوم بین مشتریان و بخش روابط عمومی هر کسب و کار است که علاوه بر ایجاد امکان اطلاع رسانی آسان و بسیار کم هزینه، موجب اعتماد سازی شده و می تواند رابطی برای قدردانی از وفاداری مشتریان به شمار آید.

مطلب پیشنهادی  رویکردی به نام استارت آپ نوین

از سوی دیگر، یادگیری و استفاده از استراتژی های ایمیل مارکتینگ می تواند پست الکترونیکی را به عنوان یادآور تبلیغاتی مستقیم و یا غیر مستقیم و بسیار تاثیر گذار مطرح کند.

مزایای ایمیل مارکتینگ در بازاریابی دیجیتال

ایمیل مارکتینگ یکی از کم هزینه ترین روش های دیجیتال مارکتینگ است که با توجه به تاثیر گذاری شگرف بر روی مخاطبان و زمینه سازی موفق برای سود آوری، بسیار به صرفه تلقی می شود.

از سوی دیگر، ایمیل مارکتینگ روشی بسیار آسان است که تنها به تولید محتوای مناسب و نیز مدیریت ارسال ایمیل نیاز دارد. به همین دلیل اکثر بازاریابان و یا صاحبان کسب و کاری که به تبلیغات اهمیت می دهند، حتما از ایمیل مارکتینگ در کنار سایر روش های بازاریابی استفاده می کنند.

همچنین، شاید پیدا کردن مخاطبان مناسب برای ایمیل مارکتینگ کمی دشوار تر از سایر روش های بازاریابی دیجیتال باشد اما، در صورت هدف گیری درست و استفاده از تکنیک های مناسب، این مخاطبان با درصد بالایی به مشتریان و عوامل سودآور تبدیل خواهند شد.

عوامل موفقیت در ایمیل مارکتینگ

همانند تمام روش های دیجیتال مارکتینگ، بازاریابی با استفاده از ارسال ایمیل نیز تکنیک ها و ملزوماتی دارد که به بیان خلاصه ای از آن ها می پردازیم.

اهمیت تولید محتوا : محتوای تولیدی تنها عامل ایجاد ارتباط بین یک کسب و کار و مخاطبان یا مشتریان در ایمیل مارکتینگ محسوب می شود. به همین دلیل تولید محتوای مناسب مهم ترین لازمه این روش و موثر ترین فاکتور در رسیدن به موفقیت می باشد.

پیشنهاد می شود قبل از شروع به ایمیل مارکتینگ، مخاطبان خود را به درستی انتخاب کنید. همچنین نیاز های آن ها را به دقت مورد بررسی قرار داده و با توجه به این نیاز ها اقدام به تولید محتوا کنید.

مطلب پیشنهادی  طراحی سایت با وردپرس چگونه انجام می‌شود؟

اطلاعات مربوط به مخاطبان هدف را با توجه به نوع کسب و کار و هدفی که از مارکتینگ دارید، می توانید از طریق مطالعات میدانی و یا تجربیات کاری خود و دیگران بدست آورید.

خلاقیت : نوآوری و خلاقیت یکی از شاخصه های بسیار مهم در بازاریابی دیجیتال و به تبع ایمیل مارکتینگ است. شما برای جلب نظر مخاطب نیاز به اثبات تفاوت خود با سایر گزینه های مشابه دارید.

در ایمیل مارکتینگ از تیتر های جذاب، تصاویر و عکس های مرتبط، لینک های حساب شده و مطالبی استفاده کنید که کاربر را کنجکاو کرده و به او انگیزه ای برای توجه و واکاوی بیشتر دهد. همچنین سعی کنید فرمت ایمیل ها را هم به صورت Text و هم HTML در نظر بگیرید تا سلیقه های مخاطبان را به میزان بیشتری پوشش دهید.

زمانبندی مناسب: انتخاب زمان مناسب برای ارسال ایمیل بیش از هر چیز به بازخورد مخاطبان و به خصوص مشتریان پیشین شما بستگی دارد و پیدا کردن زمان مناسب شاید کمی زمان بر باشد!

توجه به نرخ باز شدن ایمیل ها و سایر آماری که ارائه می شود، بهترین نتایج را برای انتخاب زمان درست در اختیار شما قرار می دهد و همچنین در نظر گرفتن ساعات کاری مخاطبان و ارسال ایمیل در این ساعات در صورتی که کار آن ها مرتبط با اینترنت باشد، می تواند مفید باشد.

استراتژی ها: سه استراتژی عمده که به موفقیت ایمیل مارکتینگ کمک می کنند، استفاده بهینه از landing page، اصول سئو و عدم ارسال اسپم است.

در خصوص عدم استفاده از اسپم ها تاکید می شود چرا که نه تنها تاثیر مثبتی بر فعالیت ایمیل مارکتینگ ندارد، بلکه به میزان قابل توجهی موجب سلب اعتماد کاربرای و مشتریان می شود.