کمپین اینترنتی چیست؟

کمپین اینترنتی چیست؟

با توجه به کاربرد وسیع اینترنت در حوزه‌های مختلف و گسترش فراوان استفاده افراد از آن، بهره‌گیری از این بستر حاصل‌خیز جهت اهداف تبلیغاتی و دیجیتال مارکتینگ به یک صنعت نوین تبدیل شده است. یکی از مهم‌ترین ابزار در بازاریابی دیجیتال، راه‌اندازی کمپین اینترنتی محسوب می‌شود که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت.
کمپین اینترنتی به مجموعه‌ای از فعالیت‌ها در فضای اینترنت اطلاق می‌شود که با هدف معرفی و بازاریابی برای یک برند یا کسب و کار انجام می‌شود. این فعالیت‌های تبلیغاتی در نهایت به افزایش فروش و سودآوری منجر خواهند شد.
برای راه‌اندازی یک کمپین اینترنتی موفق و پیشی گرفتن از رقبا در زمینه دیجیتال مارکتینگ، اصول و روش‌های مختلفی وجود دارد که در رأس همه‌ی آنها تبیین هدف، برنامه‌ریزی مناسب و تلاش با بهره‌گیری از ابزار بازاریابی دیجیتال مطرح می‌شود.

هدف از کمپین اینترنتی چیست؟

یکی از عمده‌ترین کمبودها در حوزه دیجیتال مارکتینگ و کمپین اینترنتی، عدم صرف زمان و انرژی برای تبیین هدف مشخص می‌باشد. کسب‌وکارهای بسیاری تنها با تکیه بر لزوم فعالیت در راستای جذب مشتری و عقب نماندن از رقبا دست به راه‌اندازی کمپین اینترنتی می‌کنند و متأسفانه در زمان کوتاهی با شکست مواجه می‌شوند.
طراحی و تدوین یک کمپین اینترنتی موفق بیش از هر چیز به تعیین هدف و طراحی مسیر با توجه به هدف بستگی دارد. پیش از شروع به هر فعالیتی در دنیای بازاریابی دیجیتال و استفاده از ابزار دیجیتال مارکتینگ، لازم است هدف خود را با در نظر گرفتن تمام جزئیات مشخص کنید.
هدف از راه‌اندازی کمپین اینترنتی به طور مشخص بازاریابی و مارکتینگ است. اما مشخص کردن چگونگی این تبلیغات و بازاریابی، خود از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. یکی از پیشنهادات مؤثر برای تبیین دقیق و کاربردی هدف، تدوین طرح توجیهی برای کمپین اینترنتی است.
صاحبان کسب‌وکار در قالب طرح توجیهی باید مشخص کنند که به چه منظور، از چه طریق و با چه ابزاری می‌خواهند برند خود را مطرح کرده و در مسیر افزایش فروش قدم بردارند. شاخصه‌هایی نظیر انتخاب مخاطبان هدف و نحوه تولید محتوا در این امر بسیار مؤثرند.
پیش از اقدام برای دیجیتال مارکتینگ و شروع به راه‌اندازی کمپین اینترنتی، لازم است مقصود خود را به وضوح مشخص کرده و تمام مراحل بعدی را در همان راستا طی کنید. طرح مجموعه‌ای از سؤالات و پاسخ به آنها می‌تواند بسیار مفید باشد.
آیا هدف شما از راه‌اندازی کمپین اینترنتی جذب مخاطبان جدید است یا به دنبال افزایش رضایت مشتریان پیشین خود هستید؟
آیا می‌خواهید مستقیماً تبلیغ کنید یا ترجیح می‌دهید بازاریابی به صورت غیرمستقیم و در قالب محتواهای باارزش انجام گیرد؟
مخاطبان شما چه کسانی هستند و راه‌اندازی کمپین اینترنتی به چه روشی روی آنها تأثیر بیشتری می‌گذارد؟

مطلب پیشنهادی  روش های بازاریابی در شبکه های اجتماعی

کمپین اینترنتی چیست؟

اهمیت تولید محتوا در کمپین اینترنتی

شما باید هدف و مخاطبان خود را شناخته و بر طبق آن اقدام به تولید انواع مختلف محتوا نظیر محتواهای متنی آموزشی، انگیزشی، آگهی، رپورتاژ آگهی و یا محتواهای غیرمتنی مانند تهیه فیلم و عکس‌های مرتبط کنید.
محتوای آموزشی: کمپین اینترنتی مبتنی بر محتواهای آموزشی بیشتر برای آن دسته از اقشار جامعه استفاده می‌شود که علاقه‌مند به مطالعه هستند. دانش‌آموزان، دانشجویان و افراد دارای مدارج بالای تحصیلی، عمده مخاطبان هدف این نوع از تولید محتوا می‌باشند.
محتوای انگیزشی: محتواهای انگیزشی در پروسه کمپین اینترنتی باید حرفه‌ای‌تر نوشته شوند، چرا که یک روش بازاریابی دیجیتال غیرمستقیم به شمار می‌آیند و این نوع تولید محتوا با تلاش برای ترغیب مخاطبان برای جهت‌گیری به سمت یک محصول و یا کسب‌وکار، به صورت غیرمستقیم آنها را به استفاده از آن محصول با ساخت برند خود تشویق می‌کنند.
رپورتاژ آگهی: رپورتاژ آگهی‌های منتشر شده در فضای اینترنت، با بیانی صریح و مستقیم به بازاریابی دیجیتال پرداخته و کاملاً براساس اصول دیجیتال مارکتینگ طراحی می‌شوند. این محتواها لزوماً باید حاوی نقاط قوت محصول یا کسب‌و‌کار مورد نظر بوده و سعی در متمایز جلوه دادن ان داشته باشند.
محتوای غیرمتنی: محتواهای غیرمتنی مانند کلیپ‌ها و تصاویر مرتبط با موضوع مورد نظر، از جمله روش‌های نوین دیجیتال مارکتینگ هستند که تأثیرگذاری بالایی بر روی مخاطبان از خود نشان داده‌اند. این تصاویر و ویدیوها همراه با محتواهای متنی خلاصه و کوتاه، نه تنها دربرگیرنده اطلاعاتی جامع در مورد محصول یا برند مورد نظر می‌باشند، بلکه با استفاده از شاخصه‌های بصری، موجب ایجاد قابلیت تصویرسازی در ذهن مخاطبان می‌شوند.

مطلب پیشنهادی  ایمیل مارکتینگ و جایگاه آن در ایران

از سوی دیگر تعیین ابزار مورد استفاده در کمپین اینترنتی نیز بسیار مهم است. امروزه ابزارهای متنوعی نظیر شبکه‌های اجتماعی، طراحی سایت، ایمیل مارکتینگ و ساخت اپلیکیشن برای موفقیت در دنیای دیجیتال مارکتینگ مورد استفاده قرار می‌گیرند.