مشاوره تبلیغاتی چیست؟

مشاوره تبلیغاتی چیست؟

اگر به دنبال افزایش فروش یا سودآوری در کسب و کار خود هستید، در کنار ارائه خدمات مناسب، تبلیغات و مارکتینگ مؤثرترین روش شناخته شده در این زمینه است. حال برای تبلیغات و بازاریابی بهینه، نیاز به مشاوره تبلیغاتی توسط متخصصین امر مارکتینگ، گزینه‌ای بسیار مناسب به شمار می‌آید.
مشاوره تبلیغاتی متشکل از پیشنهادات و ارائه خدماتی است که تبلیغات را به صورتی علمی و مبتنی بر تجربیات موفق، جهت داده و موجب موفقیت بیشتر در جذب مشتری و سودآوری می‌شود.

روند مشاوره تبلیغاتی

مشاور تبلیغاتی فردیست متخصص در زمینه مارکتینگ و بازاریابی که کسب و کار و برند شما را برای برقراری ارتباط مثبت و سودآور با مشتری بهینه می‌کند. امروزه بیشتر شرکت‌ها و صاحبان کسب‌وکارها برای جذب مشتری و سودآوری مالی، به سمت بازاریابی دیجیتال تمایل پیدا کرده‌اند. در ادامه این مطلب به بررسی وظایف و خدمات مشاوره تبلیغاتی با رویکرد دیجیتال مارکتینگ می‌پردازیم.
اولین وظیفه یک مشاور تبلیغاتی درک نیازهای متقاضی و تدوین برنامه‌ی بازاریابی دیجیتال با توجه به این نیازها می‌باشد. بدین منظور روند مشاوره تبلیغاتی در ابتدا با انجام تحقیقات فراگیر در خصوص نوع کسب‌و‌کار، پتانسیل‌های مارکتینگ و برندینگ کسب‌وکار و تنظیم برنامه بازاریابی دیجیتال با توجه به اطلاعات جمع‌آوری شده آغاز می‌شود.
پس از بررسی‌های جامع و انجام تحقیقات، نوبت به انتخاب نوع و نحوه استفاده از ابزار دیجیتال مارکتینگ در صنعت بازاریابی دیجیتالی می‌رسد. مشاور تبلیغاتی با در نظر گرفتن ماهیت کسب‌وکار و پتانسیل‌های مارکتینگ در آن، استفاده از ابزارهایی نظیر طراحی سایت، شبکه‌های اجتماعی، ایمیل مارکتینگ، ساخت اپلیکیشن و غیره را به شما پیشنهاد می‌دهد.
در مرحله بعد بودجه و هزینه‌های مربوط به دیجیتال مارکتینگ محاسبه می‌شود. توجه کنید که کمیت و کیفیت استفاده از ابزارهای بازاریابی دیجیتال که در روند مشاوره تبلیغاتی معین می‌شوند، کاملاً بستگی به بودجه‌‌ای است که از طرف مدیران کسب‌وکار برای تبلیغات و بازاریابی در نظر گرفته می‌شود.
بعد از اتمام مراحل محاسباتی و توافق بر سر میزان هزینه‌ها، مشاوره تبلیغاتی با تدوین یک برنامه مدون و حساب شده آغاز می‌شود.

مطلب پیشنهادی  اصول مهم برای ساختن تیم استارت‌آپ

وظایف مشاور تبلیغاتی

همان‌طور که گفته شد، مشاوره تبلیغاتی در امر دیجیتال مارکتینگ و راه‌اندازی کمپین اینترنتی با رویکرد افزایش مشتری و کمک به فروش بیشتر انجام می‌شود. به همین دلیل اولین و مهم‌ترین وظیفه یک مشاور تبلیغاتی کمک به تعریف هدف کلی از مارکتینگ و شناخت مخاطبان هدف می‌باشد.
یکی دیگر از عوامل مهم و تأثیرگذار در روند بازاریابی دیجیتال، بحث تولید محتوا است که باید در روند مشاوره تبلیغاتی به آن توجه شد. مشاور تبلیغاتی طبق توافقی که با مشتری انجام می‌دهد، مستقیماً و یا به صورت غیرمستقیم و با همکاری تیم تولید محتوا اقدام به آماده‌سازی محتواهای مورد نیاز برای بازاریابی می‌کند.

مشاوره تبلیغاتی چیست؟
مشاوره تبلیغاتی چیست؟

بسته به نوع ابزار یا ابزارهای دیجیتال مارکتینگ که در برنامه مشاوره تبلیغاتی مشخص می‌شود، وظایف کلی برای یک مشاور تبلیغاتی تعریف شده است.
– آماده‌سازی کمپین تبلیغاتی و بهره‌گیری از ابزارهای بازاریابی
– تعیین هدف دقیق و ارائه استراتژی‌های مرتبط با هدف مارکتینگ
– شناسایی مخاطبان هدف و بررسی نیازهای آنان در روند مشاوره تبلیغاتی
– پشتیبانی از طراحی سایت و به کارگیری ترفندهای سئو و بهینه‌سازی سایت و محتوا
– ایجاد توازن در تبلیغات و تلاش برای حفظ ارزش هویتی برند یا کسب‌وکار
– جهت‌دهی به دیجیتال مارکتینگ در مسیر قوانین و اساس‌نامه شرکت
– کنترل دقیق تولید محتوا و به‌کارگیری اصول بازاریابی دیجیتال نظیر سئو در محتواهای متنی
– مدیریت و بهینه‌سازی فعالیت در شبکه‌های اجتماعی
– خلاقیت و ارائه ایده‌های جدید در حوزه بازاریابی دیجیتال در بازبینی مراحل مشاوره تبلیغاتی
– ایجاد تمهیدات لازم برای برقراری ارتباط مداوم و سودآور میان مشتری و بازاریابان یا صاحبان کسب‌وکار
– شناسایی پتانسیل‌های درآمدزایی و تلاش برای ایجاد موقعیت‌های سودآور جدید
– دریافت پیشنهادات و سفارشات فروش برای مشتریان
– ارتباط‌گیری با مراجع فروش و معرفی کسب‌وکار یا محصول مشتری در سطوح گسترده
– به‌روزرسانی مداوم فضاهای مارکتینگ و جلوگیری از افت رتبه شرکت در دیجیتال مارکتینگ
با توجه به موارد ذکر شده که تنها بخشی از وظایف تعریف شده در حوزه مشاور تبلیغاتی هستند، می‌توان به این نتیجه‌گیری رسید که موفقیت در زمینه راه‌اندازی کمپین اینترنتی و بازاریابی دیجیتال، بدون دریافت کمک‌های تخصصی تقریباً بعید به نظر می‌رسد.
امروزه دریافت خدمات مشاوره تبلیغاتی در تمام مراحل دیجیتال مارکتینگ، به یکی از الزامات دنیای نوین تبلیغات و بازاریابی تبدیل شده است و متخصصان بسیاری با ارائه این خدمات سعی در کشف روش‌ها و ابزارهای نوین در زمینه بازاریابی دیجیتال دارند.