رکود و بحران چیست؟

رکود چیست

قصد ما توضیح راهکارهای مفید در دیجیتال مارکتینگ و درامد زایی در شرایط بحران است.

بحران شرایط غیر عادی و غیر قابل پیش بینی در دیجیتال مارکتینگ است که توانایی جلوگیری آن را نداریم. در طی چند ماه اخیر کشور ما با رکود و بحران اقتصادی مواجه شده است که ادامه کار و حیات بسیاری از کسب و کارها را با خطر جدی روبرو کرده است. اگر مانند کاپیتانهای حرفه ای برای کنترل کشتی کسب و کار خودمان در بحران راه چاره ای پیدا نکنیم به راحتی غرق میشویم و از بین میرویم.

دیدگاه قالب مردم در خصوص شرایط بحران و رکود چیست؟

حتماً شما هم در جمع دوستان و اطرافیان این صحبتها را شنیده اید قیمت دلار به X تومان رسید، سکه این قیمت شد، وای حالا ما چکارکنیم، دیگر داریم نابود میشویم. یا این چه کشوری است چرا کسی برای ما کاری نمیکند و به فکر ما نیست؟ باید منتظر جنگ باشیم و …

بحران و رکود مانند کشتی است که سوراخ شده است، اگر هر کدام از ما انکارکنیم و کاری نکنیم خیلی زود شکست را میپذیریم .

ولی اگر در کشتی هر شخصی یک سطل بردارد و آب داخل کشتی را بیرون بریزد و همه واقعاً با تمام وجود تلاش کنند و باور داشته باشند که ما با کمک هم میتوانیم از کشتی مراقبت کنیم.

اطمینان داشته باشید که از بحرانها به سلامت عبور میکنیم و کشتی را به ساحل امن میرسانیم. در سازمانها وظیفه مدیران است که شرایط را به خوبی برای کارکنان تشریح کنند و از آنها جهت کمک به نگهداری سازمان و کشتی کمک بگیرند.

حس همدلی، همکاری و همراهی را در سازمان بین تمامی واحدها تقویت کنید شرکتهایی که بتوانند در این شرایط حس همدلی و همراهی را تقویت کنند، ضمن اعلام اینکه در این شرایط بحرانی جهت به مقصد رسیدن سازمان نیاز به همکاری تک تک شما دارد.

مطمن باشید که آنها هم به دلیل اینکه در تصمیم گیری و انتخاب جهت مناسب کشتی سهیم باشند شما را راهنمایی و همراهی میکنند، از خود گذشتگی میکنند و حاضر هستند برای نجات کشتی هر کاری را انجام دهند.

اگر فرمانده خوبی باشید سربازان شما جهت حفظ سازمان خودشان نهایت تلاش خود را خواهند کرد. از نگهبان جلوی درب تا منشی دفاتر و … همگی باید در جهت اهداف جدید سازمان و حفظ آن نهایت تلاش خود را انجام دهند.

هر کدام به اندازه توانایی خودشان و میزان تاثیرگذاری بزرگترین سطلی را که میتوانند جهت خارج کردن آب استفاده کنند را بردارند.

رکود و بحران چه فرصتهایی به ما میدهد؟

در علم مدیریت استراتژیک جدول SWOT بسیار معروف است که در بسیاری از شرکتها استفاده میشود.

نقطه مقابل تهدیدها فرصتها هستند. اگر فرض کنیم یک سکه داشته باشیم یک طرف فرصتها و یک طرف دیگر تهدیدها را مد نظر قرار میدهیم.

پس میتوان گفت درهرتهدیدی، فرصتی نهفته است. بسیاری از شرکتها و سازمانها و حتی افراد موفق همیشه از چالشها و تهدیدها استقبال میکنند چون میدانند که با شناسائی درست میتوانند رشد بسیار بیشتری نسبت به شرایط عادی داشته باشند.

بسیاری افراد موفق در شرایط سخت و با دست خالی کسب و کار خودشان را شروع کرده اند. و شروع به تبلیغات میکنند.چه تبلیغات محیطی و چه تبلیغات دیجیتال شما افراد معلول ولی موفق زیادی را میبینید که مثل آقای نیک وی آچیچ یکی از سخنرانان برتر انگیزشی دنیا که نه دست دارد و نه پا.

مطلب پیشنهادی  چگونه یک کمپین تبلیغاتی بهینه طراحی و اجرا کنیم

و در ده سالگی اقدام به خود کشی نیز کرده بود، و بسیار از اینکه چرا دست و پا ندارد گلایه و شکایت می کرد و بسیار نا امید بود. اما این فرد این تهدید را تبدیل به فرصت کرده و در سراسر دنیا در این مورد صحبت میکند و درآمد بسیار زیاد (یکی از گران قیمت ترین سخنرانان جهان) و زندگی خیلی خوبی دارد.

حالا چند لحظه تصور بفرمایید اگر این شخص کاملاسالم و عادی بود آیا ممکن بود بتواند به این نتایج برسد؟ پاسخ شما به احتمال خیلی کم خواهد بود. این فرد و افراد مشابه این میتوانند الگوهای بسیار خوبی برای ما باشند.

شرکتهای موفق دنیا چگونه از بحران اقتصادی سال۲۰۰۸ جان سالم به در بردند؟ آیا در رکود میتوان فروش بیشتری داشت؟

بله قطعاً میتوان فروش بیشتری داشت.

در سال ۲۰۰۸ بحران اقتصادی تمام دنیا را فرا گرفته بود .جالب است بدانید که شرکت هیوندای در این شرایط فروش خود را در امریکا چند برابر کرد و بیشتر از شرایط عادی افزایش فروش و سود آوری داشت.

آنها در امریکا تحقیقی انجام دادند در مورد اینکه چرا مردم ماشین خریداری نمیکنند. مردم آمریکا از اینکه مطمن نبودند چند ماه دیگر سر کار هستند بسیار نگران بودند. آنها میدانستند که در صورت خرید خودرو اگر بیکار شوند چه کسی باید اقساط آنها را پرداخت کند.

شرکت هیوندای اعلام کرد که خودرو به صورت تمام اقساط به مشتریان خود در امریکا میدهد و در صورتیکه فرد بیکار شد خودرو را پس میگیرد و نیازی نیست که هیچ پولی پرداخت کند.

با اینکار  هیوندای در آن سال در امریکا چندین برابر افزایش فروش شاید در نگاه اول این کار ریسک و ضرر زیادی برای این شرکت ممکن بود داشته باشد ولی در صورتیکه حتی ۱۰ درصد هم ماشینها برگشت میخورد بازهم هیوندای سود بالایی میکرد و این تهدید را به خوبی تبدیل به فرصت کرد.

نگرشهای متفاوت داشتن باعث نتایج متمایز در زندگی و کسب و کار میشود.

داستان زیر نمونه ای از چنین نگرشهایی است.

روزگاری دو مشاوره فروش کفش که به شرکتهای متفاوتی تعلق داشتند. به یک کشور آفریقایی فرستاده شدند تا بازار کفش را در آن سرزمین بررسی کنند. اولین مشاور از این مأموریت خود متنفر بود. آرزو داشت که او را به این مأموریت نمیفرستادند.

مشاوره فروش دوم عاشق این مأموریت بود و به نظرش رسید که فرصت گرانبهایی را به شرکت او میدهند. وقتی این دو مشاور وارد کشور آفریقایی شدند، درباره بازار محلی برای کفش مطالعه کردند و هر کدام تلگرافی برای شرکت خود فرستادند.

مشاور  اول که دوست نداشت به این سفر برود، در تلگرافش نوشت: سفر بی فایده ای بود هیچ بازاری در این کشور وجود ندارد هیچ کس کفش نمیپوشد.

اما مشاور دوم که این سفر را فرصت ایده الی ارزیابی کرده بود نوشت: سفر عالی بود فرصت مناسب بازاری نامحدود است اینجا هیچ کس کفش نمیپوشد. باید تعداد بسیار زیادی کفش تولید کنید و در اولین فرصت ارسال کنید.

شرکتهای بزرگ دنیا در بحران اقتصادی چگونه به وجود آمدند؟ و فروش بالایی ایجاد کردند؟

شرکتهای بزرگ دنیا در بحران اقتصادی
شرکتهای بزرگ دنیا در بحران اقتصادی

پروکتر اند گمبل –

یک نمونه ناب از این دست از برندها است. این برند که در اواخر سال ۱۸۳۷ راه اندازی شده چندین و چند بحران اقتصادی را در طی تاریخ فعالیت خود پشت سر گذاشته است.

مطلب پیشنهادی  مدیر دیجیتال مارکتینگ به چه مهارت هایی نیاز دارد

در طی دوران بحران اقتصادی آمریکا و در زمانی که تمامی رقبای وی از بازار عقب نشینی کرده بودند .با افزایش بودجه تبلیغاتی خود بازار بیشتری به دست آورد.

این برند با استفاده از رسانه هایی از قبیل رادیو حتی دست به تولید برنامه های رادیویی و نمایشی و سپس تبلیغات محصولات خود در آنها کرد و این سیاست را تا به امروز ادامه داده است.

سیگار کمل –

رهبر بازار در صنعت تنباکو بودند اما با رقابت بسیار زیادی از طرف سیگارهای چسترفیلدو الکی استرایک مواجه شدند. سیگار کمل با تبلیغات بیشتر پاسخ این دو شرکت را داد و نتیجه و سود آن را هم دید، همچنان که در سال ۱۹۳۵ مجدداً به رهبر بازار تبدیل شد.

فدکس –

کسب وکار خود را در سال ۱۹۷۳ و در طی رکود اقتصادی ناشی از بحران گاز شروع کرده بود. بر خلاف متکی بودن به کامیون و کامیونتهای گازوئیلی و هواپیما برای انتقال بسته ها در نقاط مختلف، اما باز هم موفق شد و رشد کرد.

دلیل آن هم نه تنها توانایی وی برای انتقال محموله در شب بود، بلکه این موضوع را بخوبی به اطلاع مصرف کننده رساند و آنها را قانع کرد که این گزینه مطلوبتری است.

در شرایط بحران رقبای ما در حال انجام چه کاری هستند؟

(رصد رقبا را جدی بگیرید) اطمینان داشته باشید که رقبای شما هم به دنبال پیدا کردن راه حلهای جدید هستند تا از فرصتهای کم اما مناسب به خوبی استفاده کنند .پس آنها را جدی بگیرید .حتی اگر حس میکنید که آنها کاری انجام نخواهد داد .

بازهم برای پیشرفت خودتان یک رقیب فرضی در نظر بگیرید؛ و همواره سعی کنید یک نکته کوچک در کار خودتان کارکنان خودتان را بهتر کنید با بهبود مستمر و دائمی خواهید دید که موفقیتهای بزرگی در آینده کسب خواهید کرد.

تواناییها و داشته های فردی و سازمانی را بنویسید و آنها را جدی بگیرید.

شرکتهای بزرگ دنیا در بحران اقتصادی
شرکتهای بزرگ دنیا در بحران اقتصادی

شرکتهای بزرگ دنیا در بحران اقتصادی

سرهنگ ساندرس یک روز در منزل نشسته بود که در این میان نوه اش آمد و گفت: بابابزرگ این ماه برایم یک دوچرخه میخری؟ او نوه اش را خیلی دوست میداشت، گفت: حتماً عزیزم. حساب کرد ماهی ۵۰۰ دلار حقوق بازنشستگی میگیرد و حتی در مخارج خانه هم میماند. شروع کرد به خواندن کتابهای موفقیت.

در یکی از بندهای یک کتاب نوشته بود: قابلیتهایتان را روی کاغذ بنویسید.

او شروع کرد به نوشتن تا اینکه دوباره نوه اش آمد و گفت: بابا بزرگ داری چه کار میکنی؟ پدربزرگ گفت: دارم کارهایی که بلدم را مینویسم. پسرک گفت: بابا بزرگ بنویس مرغهای خوشمزه هم درست میکنی. درست بود؛ پیرمرد پودرهایی را درست میکرد که وقتی به مرغها میزد مزه مرغها شگفت انگیز میشد.

او راهش را پیدا کرد. پودر مرغ را برای فروش نزد اولین رستوران برد اما صاحب آنجا قبول نکرد! دومین رستوران نه! سومین رستوران نه! او به ۶۲۳ رستوران مراجعه کرد و ششصدوبیست و چهارمین رستوران، حاضر شد از پودر مرغ سرهنگ ساندرس استفاده کند.

امروزه کارخانه پودر مرغ کنتاکیKFC  در۱۲۴  کشور دنیا نمایندگی دارد. اگر در آمریکا کسی بخواهد تصویر سرهنگ ساندرس و پودر مرغ کنتاکی را بالای درب رستورانش نصب کند باید ۵۰هزار دلار به این شرکت پرداخت کند.