طراحی سایت اختصاصی چیست؟

طراحی سایت اختصاصی چیست؟

عموماً افرادی که به دنبال طراحی سایت هستند تمایل دارند بدانند طراحی سایت اختصاصی و دیگر انواع طراحی وب سایت چیست و چه تمایزها و برتری‌هایی نسبت به یکدیگر دارند. طراحی سایت اختصاصی CMS در واقع نوعی سیستم مدیریت محتوای باز است که بسته به نیاز و خواست مشتری می‌توان از آن استفاده کرد. البته شرکت‌های مختلف ممکن است تعاریف و ویژگی‌های خاصی را برای این نوع طراحی اعلام کنند اما در کل ساخت یک چنین فضای اختصاصی نیاز به رعایت یکسری المان خاص دارد که باید رعایت گردد. به طور کلی طراحی سایت اختصاصی CMS به مفهوم سیستم مدیریت محتوا یا پنل مدیریت یک سایت است. مهم‌ترین و در دسترس‌ترین CMSهایی که به صورت رایگان در اختیار طراحان قرار دارند عبارتند از وردپرس، جوملا، دروپال. در واقع با استفاده از طراحی سایت اختصاصی CMS این امکان فراهم می‌شود که پنل مدیریت و معماری دیتابیس برای سایت شما به صورت اختصاصی طراحی شده و نیازهای مربوط به وب سایت مورد نظر شما را هم برطرف کند.

استفاده از طراحی سایت اختصاصی CMS چه مزایایی دارد؟

به‌کارگیری طراحی سایت اختصاصی CMS برای داشتن یک پنل مدیریت اختصاصی مزایای زیادی دارد که در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:

طراحی سایت اختصاصی CMS سرعت بالاتر و انعطاف بیشتری به سایت شما می‌دهد

وقتی که طراحی سایت اختصاصی CMS به یک طراح حرفه‌ای و با تجربه بسپارید و البته آن را نسبت به اهداف خود از شکل‌گیری یک سایت مطلع کنید باعث می‌شود طراح بدون هر گونه کدگذاری اضافی و اشتباه و جداول بدون استفاده در دیتابیس سایتی را طراحی کند که بتوانید در کمترین زمان و بهترین کیفیت به اطلاعات مورد نظرتان دست پیدا کنید. افراد باتجربه در این زمینه تسلط کافی بر هسته نوشتاری مورد نظر داشته و با استفاده از انعطافی که در ارتباطات داخلی کدها ایجاد می‌کنند امکانات متنوعی را در سایت در اختیار کاربر قرار می‌دهند. این امکانات می‌تواند بسیاری از نیازهای آتی یک سایت را برطرف کرده و وب سایتی با قابلیت‌های متنوع در اختیار شخص قرار دهد.

طراحی سایت اختصاصی CMS امنیت بالایی به سایت می‌دهد

یکی دیگر از مزایای طراحی سایت اختصاصی CMS این است که امنیت بالایی داشته و امنیت مذکور به خاطر کدهایی است که به صورت اختصاصی نوشته می‌شوند به طوری که افراد دیگر نمی‌توانند از این کدها مطلع شده و به آن دسترسی داشته باشند. در واقع سایت اختصاصی یعنی شما وب سایتی دارید که کدهای آن فقط برای شما نوشته شده است و هیچ کس در دنیا به جز نویسنده کدها به آن دسترسی نداشته در نتیجه سوء استفاده از اطلاعات و جاسوسی از آن به میزان بسیار بالایی کاهش پیدا خواهد کرد. در مورد سایت‌هایی که نیاز به امنیت بالا دارند این مزیت بسیار مهم بوده و می‌تواند بسیاری از نگرانی‌های مرتبط با آن را برطرف کند.
خب در ادامه شاید این سؤال برایتان مطرح شود که آیا طراحی سایت اختصاصی CMS معایبی دارد یا نه سراسر حسن است؟ البته که طراحی سایت به هر شیوه‌ای که باشد می‌تواند معایب و مزیت‌های خاص خود را داشته باشد که در مورد طراحی سایت به صورت اختصاصی هم همین طور است. این شیوه طراحی معایب مخصوص به خود را داشته که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم که علاقه‌مندان بتوانند با توجه به معایب و مزایای آن تصممیم آگاهانه و درست بگیرند.

مطلب پیشنهادی  پادکست شماره دو دیجیتال مارکتینگ - آواتار مشتری

هزینه بالا و نیاز به زمان زیاد برای طراحی سایت اختصاصی CMS

برای اینکه دلیل هزینه بالا برای استفاده از طراحی سایت اختصاصی CMS متوجه شوید یک مثال می‌زنیم. ما وقتی به بازار می‌رویم تا یک دست لباس خریداری کنیم، اگر این لباس را در فروشگاه‌ها و از بین لباس‌های آماده و دوخته شده انتخاب کنیم هزینه بسیار کمتری نسبت به وقتی که لباس سفارشی بخریم پرداخت خواهیم کرد. در واقع این مسئله شبیه مزون‌های دوخت لباس‌های سفارشی هستند که بر حساب نیاز و سایز و علاقه شما اقدام به دوخت لباس می‌کنند. در مورد استفاده از طراحی سایت اختصاصی CMS هم همین طور است. وقتی سفارش‌دهنده از یک سیستم مدیریت محتوای رایگان برای طراحی سایت خود استفاده کند قطعاً بسیاری از هزینه‌های مربوط به طراحی و توسعه پنل مدیریت اختصاصی به وجود نخواهد آمد. در عوض طراحی سایت اختصاصی CMS نیاز به زمان بیشتری برای طراحی داشته و در نتیجه با افزایش زمان هزینه‌های مربوط به آن هم افزایش پیدا خواهد کرد.
گاهی شرکت‌ها با توجه به عدم اطلاع و تخصص سفارش‌دهندگان برای اینکه هزینه کمتری هم ایجاد شود به آنها پیشنهاد قیمتی شبیه به ساخت سایت وردپرس اختصاصی می‌دهند در واقع این شرکت‌ها CMS اختصاصی برای شما طراحی نمی‌کنند بلکه این CMS برای شرکت خودشان اختصاصی خواهد بود یعنی به عبارتی این CMS با استفاده از یک تیم طراح ۵ تا ۱۰ نفره طراحی و پیاده‌سازی شده و تحت عنوان طراحی سایت اختصاصی CMS به شما فروخته می‌شود در حالی که این سیستم طراحی شده به شرکت‌های دیگری هم فروخته خواهد شد. در واقع با این کار شرکت طراح، یک سیستم مدیریت اختصاصی برای شرکت خود ساخته و آن را برای چندین سفارش‌دهنده وب سایت به اشتراک می‌گذارد. بنابراین اگر قصد دارید که یک سیستم مدیریت پنل کاملاً اختصاصی داشته باشید با استفاده از اطلاعاتی که این مقاله در اختیارتان می‌گذارد دقیقاً از طراحان جزئیات مورد نظرتان را بخواهید تا در آینده با مشکل مواجه نشوید.

چرا پشتیبانی و رفع نواقص طراحی سایت اختصاصی CMS ضعیف است؟

وقتی که شما از سیستم مدیریت محتوای متن باز برای طراحی سایت خود بهره‌مند می‌شوید این سیستم‌ها مانند وردپرس هستند. در واقع وارد یک جامعه چند میلیونی از طراحان سایت شده‌اید که به راحتی می‌توانید به آنها دسترسی داشته باشید و چون تعداد آنها زیاد است بر سر کسب رضایت مشتری با هم در رقابت هستند و برای همین این طراحی و خدمات پشتیبانی بعد از آن با هزینه‌های بسیار پایین‌تری در اختیار شما قرار خواهد گرفت اما وقتی از طراحی سایت اختصاصی CMS استفاده می‌کنید در واقع به صورت اختصاصی به یک تیم چند نفره طراح محدود شده‌اید که آنها فقط می‌توانند سایت شما را پشتیبانی کنند. این تیم‌ها و شرکت‌های آنها وقتی تعداد سفارش‌دهندگانشان بالا رفته و ترافیک کاری زیادی پیدا می‌کنند، ممکن است در بازه زمانی مورد نظر شما نتوانند خدمات لازم را ارائه دهند و این کار با تأخیر مواجه شود و همچنین به خاطر تخصصی بودن کار هزینه بیشتری هم برای این خدمات دریافت نمایند. در این شرایط اگر مشکل مالی و ذیق وقت داشته باشید قطعاً با مشکل مواجه خواهید شد.
در کنار این موضوع هر چقدر سایت شما باسابقه‌تر شده و ارتباط شما با این تیم بیشتر شود وابستگی ناشی از آن هم بیشتر خواهد شد، در نتیجه به مرور زمان ممکن است دریافت خدمات از طراحان اختصاصی با هزینه‌های بیشتری همراه باشد، در حالی که استفاده از هسته سایت وردپرس این مشکل را در پی نخواهد داشت و اگر شرکت ارائه‌دهنده خدمات نتواند و یا نخواهد مشکل سایت را برطرف کند به راحتی می‌توانید به شرکت دیگری در این زمینه مراجعه کنید بدون اینکه متحمل هزینه‌های بیشتر و یا از دست دادن وقت شوید.
همه مطالبی که در مورد معایب و یا مزایای طراحی سایت اختصاصی CMS بیان کردیم اصلاً به معنی ارجحیت یکی بر دیگری نیست بلکه بیان این مطالب فقط برای این است که علاقه‌مندان بدانند کدام شیوه طراحی برایشان مناسب‌تر بوده و کاربرد بیشتری دارد تا بی‌جهت هزینه اضافی نکنند. سایت‌هایی که نیاز به امنیت خاص داشته و باید اختصاصی طراحی شوند راهی جز استفاده از طراحی سایت اختصاصی CMS ندارند.

مطلب پیشنهادی  اهمیت دیجیتال مارکتینگ برای مخاطبان و مشتریان

چه سایت‌هایی می‌توانند از طراحی سایت اختصاصی CMS استفاده کنند؟

در ادامه مبحث معایب و مزایای طراحی سایت به این شیوه، حالا سایت‌هایی که باید از این شیوه برای طراحی استفاده نمایند را معرفی می‌کنیم.

برای طراحی فروشگاه‌های اینترنتی استفاده از طراحی سایت اختصاصی CMS بهتر است

برای طراحی سایت‌های اینترنتی که به فروش محصولات مختلف می‌پردازند استفاده از این شیوه طراحی کاملاً مناسب است. یعنی عموماً سایت‌هایی که تمایل دارند محصولات زیاد و بسیار متنوعی را به فروش برسانند بهتر است با استفاده از یک بستر اختصاصی این کار را انجام دهند. در این سایت‌ها پیشنهاد می‌شود با استفاده از کدنویسی اختصاصی سایت بین بخش‌های مختلف ارتباط مؤثر برقرار کرده و به مرور سیستم را ارتقاء دهند. البته برخی افراد ترجیح می‌دهند از همان بستر وردپرس برای طراحی فروشگاه اینترنتی خود استفاده کنند. در این حالت بهتر است یک تیم داخلی از خود شرکت این کار را انجام دهند تا مشکلات امنیتی مربوط به سایت هم قابل کنترل باشد.

برای طراحی سایت دولتی و شرکتی استفاده از طراحی سایت اختصاصی CMS مناسب است

سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی عموماً به یک پرتابل مرکزی نیازمند هستند تا بتوانند اطلاعات را روی سایت خود منتشر کرده و در کنار آن ارتباطات داخلی را مدیریت و فراهم نمایند. این ارگان‌ها می‌توانند از طراحی سایت اختصاصی CMS استفاده کنند. البته در بیشتر این ارگان‌ها مناسبات و ارتباطات داخلی از سایر امور جدا شده و سایر امور با استفاده از یک پرتابل جداً مدیریت می‌شود.

برای طراحی سایت‌های خبری استفاده از طراحی سایت اختصاصی CMS کاملاً مناسب است

سایت‌های خبری به مسئله سئو اهمیت زیادی می‌دهند و عموماً از فضا و بستر وردپرس برای انتشار مطالب خود استفاده می‌کنند اما برخی از این سایت‌ها نیاز به امنیت بسیار بالا داشته و برای همین استفاده از طراحی سایت اختصاصی CMS برای آنها گزینه بهتری خواهد بود.