سئو کلاه سیاه چیست؟

سئو کلاه سیاه

قبل از اینکه در مورد سئو کلاه سیاه توضیح دهیم اصلاً باید بدانیم سئو چیست؟ سئو در واقع تکنیکی است که با استفاده از آن سایت‌ها می‌توانند در گوگل رتبه بالا کسب کنند و کسب رتبه خوب در موتور جست‌وجوی گوگل باعث می‌شود کاربران بیشتری سایت را دیده و در نتیجه اگر سایت کاربری کسب و کار داشته باشد باعث رونق آن شود. در این بین دو نوع سئو وجود دارد که سئو کلاه سفید و سئو کلاه سیاه نامیده می‌شوند. در مورد سئو کلاه سفید در مقاله قبلی به تفصیل صحبت کردیم و در این مقاله قصد داریم در مورد سئو کلاه سیاه بیشتر توضیح دهیم. در سایت گوگل قسمتی وجود دارد که webmaster Guidelines نامیده می‌شود. در این قسمت از گوگل استانداردهای لازم برای تعیین سایت‌های اسپمر مشخص شده و البته جریمه آنها هم تعیین گردیده است. برای همین گوگل در دستورالعمل‌های خود به روشنی به وب‌مسترها اعلام کرده است که به webmaster Guidelines توجه ویژه داشته و به نکات آن دقت کنند چون در این قسمت به روشنی در مورد سئو کلاه سیاه و مواردی که باعث جریمه سایت می‌شود، اشاره شده است. عدم رعایت نکات ذکر شده باعث می‌شود بخشی یا همه سایت از موتور جست‌وجوی گوگل حذف گردد. روش‌هایی که در صفحه webmaster Guidelines ارائه شده‌اند در واقع روش‌های رایج در سئو کلاه سیاه هستند البته شاید فکر کنید روش‌هایی که در این صفحه به آن اشاره نشده است، می‌تواند راه میانبری برای بالا آمدن سایت شما باشد که البته تصور اشتباهی خواهد بود چون گوگل یک سیستم کاملاً هوشمند است و به سرعت می‌تواند الگوریتم‌های غیراستاندارد را شناسایی کرده و به آنها لقب اسپمر داده و حذفشان نمایند.

معنی سئو کلاه سیاه در اصول گوگل چیست؟

خب بعد توضیحات اولیه در مورد سئو کلاه سیاه شاید علاقه‌مند شده باشید معنی و توضیح دقیق این واژه را بدانید. سئو کلاه سیاه اصولاً تکنیک‌هایی هستند که باعث رشد سریع سایت در گوگل و موتور جست‌وجوی آن می‌شوند. در این تکنیک‌ها به رضایت کاربر و مشتری توجهی نشده و هدف اصلی و اساسی آن فقط به دست آوردن جایگاه و رتبه بالا در گوگل است. در سئو کلاه سیاه سعی می‌شود از ضعف‌ها و نواقص الگوریتم‌های گوگل برای بالا آمدن نادرست و غیراصولی در موتور جست‌وجوی گوگل استفاده شود. سئو کلاه سیاه یک و یا چند تکنیک مشخص ندارد و تکنیک‌های آن مرتب در حال تغییر هستند و این ویژگی را دارد که به محض شناسایی شدن توسط موتور جست‌وجوی گوگل روش‌های جدیدی برای دور زدن آن ابداع می‌شود. با استفاده از تکنیک سئو کلاه سیاه شما می‌توانید خیلی زود به رشد در گوگل رسیده و جایگاه خوبی در آن پیدا کنید اما این جایگاه به هیچ عنوان ثبات نداشته و به همان سرعت که به وجود آمده می‌تواند از دست برود چون گوگل هم بیکار نمی‌نشیند و مرتب در رصد این سایت‌ها بوده و در صورت شناسایی با جریمه سنگینی روبه‌رو خواهند بود. در صورتی که سایتی در اثر استفاده از سئو کلاه سیاه شناسایی و حذف شود بازه زمانی خیلی زیادی لازم خواهد بود تا دوباره بتواند جایگاه خود را به دست آورد.

مطلب پیشنهادی  چگونه یک کمپین دیجیتال مارکتینگ اثربخش تهیه کنیم

تکنیک‌های سئو کلاه سیاه چیست؟

همان‌طور که سئو کلاه سفید از یکسری تکنیک درست شده است، سئو کلاه سیاه هم تکنیک‌هایی دارد البته تکنیک‌های سئو کلاه سیاه محدود نیستند اما می‌توان به مهم‌ترین آنها اشاره کرد:
۱- محتوای اتوماتیک یا Automatic generated content : محتوای اتوماتیک به متن‌هایی اشاره دارد که به صورت اتوماتیک و برنامه‌ریزی شده تولید می‌شوند. این نوع محتواها عموماً مفهوم خاصی نداشته و در نوشتن آنها هدفی خاص و ارزشمند هم دنبال نمی‌شود و فقط به جهت فریب موتور جست‌وجوی گوگل در آن از کلمات کلیدی استفاده می‌گردد. برخی از این محتواهای بدون هدف و مفهوم که در جهت سئو کلاه سیاه عمل می‌کنند شامل موارد ذیل هستند:
– متن‌هایی که با استفاده از گوگل ترجمه شده و بازنویسی و بومی‌سازی روی آنها انجام نمی‌شود. خود شما شاید این نوع متن‌ها را در خیلی از سایت‌ها دیده باشید. متن‌های ترجمه شده و بومی شده، متن‌های باارزشی هستند که در جهت افزایش آگاهی خواننده منتشر می‌شوند اما متن‌هایی که با همان صورت ترجمه شده توسط گوگل ترنس منتشر می‌شوند و فقط برای فریب گوگل و بالا آمدن رتبه سایت هستند. البته گوگل خیلی زود متوجه تکنیک سئو کلاه سیاه در آنها شده و آن را حذف می‌کند.
– محتواهایی که از راه RSS جمع‌آوری شده‌اند و یا محتواهایی که از نتایج جست‌وجوی گوگل تهیه گردیده‌اند.
– جمع‌آوری چندین محتوا از سایت‌های دیگر بدون اینکه در آنها تغییرات و بازنویسی درستی صورت گیرد.

۲- ریدایرکت‌های پنهانی یا Sneaky redirect: این شیوه در سئو کلاه سیاه باعث می‌شود کاربر بدون اطلاع، به آدرس صفحه دیگری منتقل گردد. برای ریدایرکت کردن صفحات دلایل مختلفی می‌تواند وجود داشته باشد که البته جدا از سئو کلاه سیاه بودن آن می‌تواند مؤثر و کاربردی و مثبت باشد، اگر این کار به درستی صورت گیرد. در نهایت می‌تواند گوگل را فریب داده و موجب اسپم شدن سایت هم نگردد. مثلاً در مورد سایت‌هایی که آدرس آنها تغییر کرده و یا اینکه حذف شده‌اند این شیوه می‌تواند مؤثر بوده و کاربر را به آدرس جدید راهنمایی نماید. اما از همین شیوه می‌توان برای فریب دادن گوگل هم استفاده کرد یعنی با استفاده از آن می‌توان محتوای نمایش داده شده برای کاربر با محتوایی که برای گوگل در دسترس قرار می‌گیرد، تفاوت کند. با استفاده از این تکنیک در سئو کلاه سیاه وقتی ربات موتور جست‌وجو گوگل وارد صفحه می‌گردد به یک آدرس بهینه شده برای کلمات کلیدی انتقال داده خواهند شد اما اگر همان صفحه توسط مدیر سایت بازگردد محتوایی که نمایش داده می‌شود متفاوت از آن چیزی خواهد بود که برای گوگل نمایش داده شده است. اگر گوگل متوجه این فریب شود صفحه اصلی سایت را ایندکس خواهد کرد و به صفحه ریدایرکت شده اعتنایی نمی‌کند. به صورت کاملاً مشخص گوگل به دو مورد از Sneaky redirect اشاره می‌کند:
– محتوایی که به گوگل نمایش داده می‌شود متفاوت از آن چیزی است که کاربر می‌بیند.
– کاربرانی که با استفاده از موبایل وارد سایت می‌شوند محتوایی متفاوت از کاربرانی که با کامپیوتر وارد سایت می‌شوند، خواهند دید.
همان‌طور که اشاره شد این شیوه به راحتی توسط الگوریتم‌های گوگل قابل شناسایی بوده و در نتیجه گوگل سایت مذکور را که از این شیوه استفاده کرده است، جریمه می‌کند و همه سایت و یا صفحه‌ای که از سئو کلاه سیاه استفاده کرده را حذف می‌نماید. در واقع سئو کلاه سیاه در نهایت به ضرر سایت است.
۳- ساختن لینک‌های غیرطبیعی یا link schemes : در گوگل قانونی وجود دارد که اگر شما بک لینکی بدهید که با هدف بهبود وضعیت سئو سایتتان صورت گرفته باشد و در نهایت جایگاه سایت را در موتور جست‌وجوی گوگل ارتقاء دهد اسپم شناخته شده و در نهایت به عنوان تکنیک سئو کلاه سیاه در نظر گرفته می‌شود. در واقع با استفاده از این قانون سایت‌ها باید بدانند تمام بک لینک‌هایی که می‌دهند باید صادقانه باشد و در جهت ارتقاء کیفی مطالب سایت صورت گیرد. مثلاً اگر سایت شما در مورد تعمیرات موبایل است باید بک لینک‌هایی بدهید که به صورت تخصصی در این مقوله صحبت کرده‌اند و فقط به دنبال لینک‌هایی نباشید که کلمات کلیدی مشابه شما دارند. این تکنیک سئو کلاه سیاه خیلی زود توسط موتور جست‌وجوی گوگل شناسایی شده و سایت شما را جریمه خواهد کرد.

مطلب پیشنهادی  آپدیت الگوریتم فلوریدای گوگل : یک تحول بزرگ

چه مواردی در گوگل بک لینک غیرطبیعی شناخته می‌شود؟

۱- اگر شما برای بک لینک پول پرداخت کنید در واقع اقدام به خرید بک لینک کرده‌اید که یک تکنیک در سئو کلاه سیاه محسوب می‌شود.
۲- تبادل لینک با سایت‌های دیگر تکنیک دیگر در سئو کلاه سیاه است. یعنی به یک سایت لینک بدهید و آن هم به شما لینک بدهد. گوگل این نوع تبادل لینک را فریب شناسایی خواهد کرد.
۳- اگر به میزان بسیار زیاد پست میهمان یا رپورتاژ آگهی منتشر کنید. در واقع از تکنیک سئو کلاه سیاه استفاده نموده‌اید.
۴- از نرم‌افزارهای اتوماتیک برای لینک‌سازی استفاده کنید و برخی دیگر.

تکنیک Cloaking در سئو کلاه سیاه

در این تکنیک سئو کلاه سیاه کاربر به آدرس ریدایرکت شده منتقل نشده اما محتوای متفاوت از آنچه که ربات گوگل مشاهده می‌کند، رویت خواهد کرد. به بیان ساده وقتی ربات گوگل وارد سایت مورد نظر می‌شود تصاویر و محتوی مناسب و باکیفیتی می‌بیند اما وقتی کاربر وارد همان سایت می‌گردد محتوای بی‌ارزش و دیگری به او نشان داده خواهد شد. این همان تکنیک سئو کلاه سیاه است.

محتوا یا لینک پنهان از تکنیک‌های سئو کلاه سیاه است

مدیران سایت‌ها عموماً در تلاش هستند با زیاد کردن محتوای در سایت خود رتبه آن را ارتقاء دهند اما در خیلی از موارد محتواهای تولید شده مناسب و باکیفیت نبوده و برای همین با شگردهای خاصی سعی می‌شود این‌گونه محتواها از نظر کاربر حذف گردد تا فاکتور رضایت کاربر هم تحت‌الشعاع قرار نگیرد. استفاده از این تکنیک سئو کلاه سیاه به راحتی برای گوگل قابل شناسایی بوده چون می‌تواند به فایل‌های css سایت دسترسی داشته باشد.

روش‌های پنهان کردن محتوا در سایت

۱- متن سفید را روی بک گراند سفید قرار دادن
۲- متن را زیر یک تصویر پنهان کنند.
۳- از css برای جا دادن متن‌های خارج صفحه استفاده کنند.
۴- از فونت صفر استفاده شود.