طراحی سایت و تأثیر آن بر رونق کسب و کار

طراحی سایت و تأثیر آن بر رونق کسب و کار

طراحی سایت و تأثیر آن بر رونق کسب و کار

شاید خیلی جاها در مورد طراحی سایت شنیده باشید. اینکه چه مفهومی دارد و برای چه کارهایی مورد استفاده قرار می‌گیرد اما به صورت تخصصی شاید ندانید این کار شامل چه مراحلی شده و برای اینکه طراحی سایت به نحوه احسنت انجام شود طراح باید چه مهارت‌ها و تخصص‌هایی داشته باشد. در نگاه کلی شاید این دو کلمه چندان دشوار و سخت به نظر نرسد، البته که در شکل نظری به راه‌اندازی یک سایت جدید یا بهینه‌سازی یک سایت قدیمی طراحی سایت می‌گویند اما در نگاه تخصصی همین کار نیاز به مهارت‌های زیادی داشته و افرادی قادر به انجام این کار هستند که این مهارت‌ها را داشته باشند و الفبای این کار را به خوبی بشناسند. اما این پاسخ برای افرادی که علاقه‌مندند که یک سایت حرفه‌ای داشته باشند و یا اینکه اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهند کافی نیست. در واقع درست کردن یک وب‌سایت نیاز به دانش و مهارت‌های خاصی داشته و باید حتماً بر اساس هدف و منظور خاصی این کار انجام شود. اگر به این مطلب و مباحث مربوط به آن علاقه‌مند هستید در ادامه با ما همراه باشید. البته قبل از وارد شدن به اصل موضوع بهتر است کمی در مورد تاریخچه و گذشته طراحی وب بیشتر بدانیم.

تاریخچه طراحی سایت به چه زمانی برمی‌گردد؟

ساخت وب‌سایت در دنیا چندان تاریخچه قدیمی و کهنی ندارد و حتی سابقه قدیمی‌ترین آنها به بیش از ۲۶ سال نمی‌رسد. برای اولین بار در دنیا در سال ۱۹۹۱ در ۶ آگوست اولین سایت دنیا راه‌اندازی شد. این سایت توسط تیم w3 یا World Wide Web طراحی گردید. در واقع این تیم توانستند برای اولین بار به طراحی سایت دست بزنند و آدرس سایت خود را هم http://info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html قرار دادند که اگر آن را در گوگل جست‌وجو کنید هنوز هم این سایت وجود دارد. در واقع به عنوان اولین وب‌سایت ساخت آن کار خارق‌العاده‌ای بود اما حالا اگر به آن مراجعه کنید به نظرتان خیلی ساده و ابتدایی به نظر می‌رسد سایتی که طراحی خاصی نداشته و فاکتورهایی مانند تصویر، فایل صوتی یا ویدئویی در آن دیده نمی‌شد البته در آن سال بقیه سایت‌هایی هم که طراحی شدند چیزی بیشتر از این سایت نبودند و همه تقریباً خالی از المان‌های مذکور شکل گرفتند.
بعد از گذشت چند سال و با معرفی مرورگرهای متنوع توسط شرکت‌هایی مانند Netscape و Microsoft که خدای مرورگر بودند و برای آنها رقیبی وجود نداشت طراحان سایت توانستند با استفاده از المان‌هایی مانند جاوا اسکرییت و HTML وارد عرصه طراحی گرافیکی و رنگ و تصویر برای سایت‌ها شوند و در واقع طراحی سایت وارد عرصه جدید و تازه‌ای شد. آنچه که مسلم به نظر می‌رسد اینکه شرکت Microsoft نقش مهمی در این تحول ایفاء کرد به طوری که در سال ۲۰۰۰ این شرکت با عرضه اولین نسخه از Internet Explorer جهت سیستم‌های مک که می‌توانست از HTML 4.1 و CSS1 پشتیبانی کند تحولی عظیم و بسیار گسترده در طراحی سایت و همچنین مرورگرها به وجود آورد. مرورگرهای ارائه شده توسط این شرکت اولین مرورگرهایی بودند که می‌توانستند از فرمت PNG که فرمت تصویر محسوب می‌شدند، پشتیبانی کنند. همین نوآوری در واقع شروعی تازه و بزرگ برای طراحی سایت گردید. خب بعد از توضیح مختصر در مورد طراحی سایت بهتر است حالا وارد اصل موضوع بشویم که دقیقاً طراحی سایت به چه کاری گفته می‌شود؟

مطلب پیشنهادی  چگونه سایت خود را سئو کنیم؟

طراحی سایت چیست؟

طراحی سایت را در انگلیسی Web Design هم می‌گویند و در تعریف علمی تلاش تخصصی برای شکل‌گیری یک پایگاه اینترنتی است تا شخص بتواند خدمات، محصول و یا اطلاعات خود را ارائه دهد. در واقع با استفاده از طراحی سایت افراد می‌توانند مخاطبین خود را در بستر اینترنت جذب کرده و به اهداف علمی، مالی و یا تجاری خود دست پیدا کنند. به صورت تخصصی اگر بخواهیم طراحی سایت را توضیح دهیم این کار با لایه‌سازی صفحات وب آغاز شده و بعد با تولید محتوا و طراحی گرافیکی و همچنین اجرای اصول سئو ادامه پیدا می‌کند. همه این مراحل به هم تنیده هستند و اگر یکی به درستی انجام نشود قطعاً نتیجه کار مطلوب نخواهد بود. در واقع طراحی وب‌سایت برای دستیابی به اهداف تجاری، مالی و هر هدف دیگر زمانی موفقیت‌آمیز است که تمام اصول فنی و ظاهری و فیزیکی کار به درستی و دقیق انجام شود.

طراح سایت چه وظایفی دارد؟

طراحی سایت قطعاً باید توسط یک فرد متخصص انجام شود که به آن طراح سایت می‌گویند. البته گاهی طراح از ابتدا وارد کار نشده و در مراحل میانی یا پایانی به تیم می‌پیوندد. بر حسب اینکه طراح در چه مرحله‌ای به تیم طراحی سایت ملحق شده باشد وظایف مختلفی خواهد داشت. در حالت کلی برای اینکه یک سایت راه‌اندازی شود دو تیم متخصص با هم همکاری می‌کنند. یک تیم طراحی Back-end که وظیفه نوشتن کدها را بر عهده دارد و یک تیم Front-end. کاری که تیم Back-end انجام می‌دهد این است که کدهای مورد نیاز برای ساختار اصلی سایت را می‌نویسد. در واقع این کدها از دید افرادی که سایت را بازدید می‌کنند پنهان بوده ولی موتور و محور اصلی راه‌اندازی یک سایت همین کدها محسوب می‌شوند. فردی که کار نوشتن کدها را انجام می‌دهد باید به زبان‌های برنامه‌نویسی مانند Python، ASP و PHP مسلط باشد. اما تیمی که در کار طراحی سایت متخصص طراحی Front-end است تلاش می‌کند المان‌ها و ویژگی‌های دیداری سایت را ارتقاء دهد. در واقع وظیفه زیباتر کردن و سر و شکل دادن به سایت بر عهده این تیم است و بازدیدکننده در نهایت نتیجه کار این افراد را می‌بیند. سر و شکل دادن به ظاهر سایت هم با استفاده از کدنویسی صورت می‌گیرد و طراحان این حوزه باید به زبان‌های برنامه‌نویسی مانند HTML و CSS مسلط باشند. البته در طراحی سایت‌هایی که به صورت حرفه‌ای صورت می‌گیرند از افرادی که متخصص گرافیک هستند بهره می‌برند تا نتیجه کار زیباتر و تخصصی‌تر شود.

برای طراحی سایت از چه ابزارهایی استفاده می‌شود؟

یکی از مهم‌ترین ابزارهایی که باید در طراحی سایت وجود داشته باشد یک کامپیوتر خوب به همراه اینترنت با سرعت بالا و سیستم عامل به روز است. بدون وجود این ابزار طراحی سایت تبدیل به کار اعصاب خردکن و بی‌نتیجه خواهد شد. با گذشت زمان ابزارهای طراحی سایت تغییرات مهمی داشته‌اند و البته در مسیر پیشرفت حرکت کرده‌اند. برای طراحان این حوزه وجود ابزارهایی نظیر ، CSS، PHP و HTML ضروری است.

مطلب پیشنهادی  الگوریتم های گوگل و تاثیر آن ها بر سئو سایت

چند نوع طراحی سایت وجود دارد؟

در حال حاضر طراحی وب‌سایت در دو دسته استاتیک و دینامیک جای می‌گیرد که در ادامه در مورد هر یک توضیحاتی ارائه می‌دهیم.

طراحی سایت استاتیک چیست؟

در این شیوه طراحی، طراح به ازاء هر صفحه وب‌سایت یک فایل متمایز روی سرور ذخیره می‌کند و وقتی این صفحه مورد نیاز بود دقیقاً از روی سرور بازخوانی شده و کاربر می‌تواند آن را ببیند. طراحی سایت استاتیک مزایایی دارد که عبارتند از:
۱- طراحی این نوع سایت آسان‌تر بوده و سرورهای آن امنیت بالایی دارند.
۲- با گذشت زمان و ظهور سرورهای ارزان‌تر و پیشرفت تکنولوژی طراحان به سمت طراحی سایت دینامیک یا پویا رفتند. البته در حال حاضر همه سایت‌های دینامیک بخش‌هایی دارند که به شیوه استاتیک طراحی می‌شود.

طراحی سایت دینامیک چیست؟

این نوع سایت‌ها به شکلی طراحی می‌گردند که صفحه ثابت بوده اما محتوای آنها به مرور تغییر می‌کند. در واقع ساختار سایت‌های دینامیک با استفاده از یک اپلیکیشن سرور که وظیفه فراوری اسکریپت‌ها را به سمت سرور دارد، ساخته می‌شود. محتوای این صفحات به جست‌وجوی کاربر متصل است. در واقع محتوای این صفحات مانند روش قبلی روی سرور ذخیره نشده است و هنگامی که این محتوا از یک صفحه دینامیک فراخوانی می‌شود صفحه مورد نظر روی سرور شکل گرفته و در نهایت برای کلاینت ارسال می‌گردد. عموماً در سایت‌های دینامیک طراحی سایت به این شکل است که صفحات، محتوای مورد نیاز را از یک دیتابیس که در Back-end وجود دارد فراخوانی خواهند کرد. برای طراحی سایت به این شکل طراحان باید به زبان‌های برنامه‌نویسی مانند PHP ، PERL و ASP مسلط باشند.

برای طراحی سایت چه مشاغل دیگری درگیر می‌شوند؟

برای طراحی سایت علاوه بر طراحان، افراد و متخصصان دیگری هم باید دخیل باشند تا نتیجه کار موفقیت‌آمیز باشد. در واقع طراحی سایت توسط طراحان تنها شروع کار است و برای ادامه آن افراد دیگری هم باید وارد عمل شوند. مثلاً وجود یک گرافیست ضروری است تا دکمه‌ها و لی اوت و لوگوی مناسب با کسب و کار و هدف شما طراحی نماید. البته وجود یک فردی که در دیجیتال مارکتینگ متخصص است هم ضروری به نظر می‌رسد. این فرد به شما خواهد گفت که چه استراتژی‌هایی باید داشته باشید تا در بازار آنلاین به موفقیت برسید. فردی که متخصص کپی‌رایت است هم باید در کنار تیم شما باشد تا بتواند محتوای مناسب و سئو شده برای سایتتان تولید کند. در واقع بدون محتوای مناسب و سئو شده سایت به یک ابزار بدون استفاده و ناکارآمد بدل خواهد شد.