شناخت مخاطبان هدف

شناخت مخاطب هدف یکی از مهم ترین مراحل در روش های مختلف بازاریابی و توسعه همه کسب و کارهای بزرگ و کوچک است. همه کارفرمایان و صاحبان کسب و کار برای گسترش کسب و کار خود، نیاز دارند مخاطبان خود را بشناسند و با توجه به ویژگی های آن ها، استراتژی هایی برای بازاریابی خود طراحی کنند. تعریف مخاطب هدف، چگونگی شناخت مخاطب هدف و اهمیت شناخت مخاطب هدف از مباحثی است که در این مطلب به آن ها می پردازیم.مخاطبین هدف شما افرادی هستند که ممکن است نسبت به خرید محصولات یا خدمات شما رغبت بیشتری دارند و به احتمال زیاد به مشتری شما تبدیل خواهند شد.

گروه بندی مخاطب های هدف:

۱- شرکت ما چه سرویسی در راستای تامین خواسته ها و نیازهای مخاطب ارائه می کند؟

۲- کالا و خدمات ما چه مشکلی را حل می کند؟

۳- چه کسی اکنون در حال خرید از ماست؟

۴- بزرگ ترین کسب وکار رقیب ما کدام است و چرا؟

۵- کسب وکار ما چه کاری را بهتر از سایر رقبا انجام می دهد؟

۶- کدام دسته از مردم در مورد کالا و خدمات ارائه شده از سوی شرکت ما صحبت می کنند؟

۷- شرکت ما با کدام نوع از مخاطب ها بیشترین سازگاری را دارد؟

شبکه های اجتماعی بدون شک روش های کسب اطلاعات را تغییر داده اند. پلتفرم هایی مانند توییتر و اینستاگرام نمی تواند توسط کارآفرینان و صاحبین کسب و کارها نادیده گرفته شوند. در کنار پیدا کردن مشتریان جدید، می توان با شبکه های اجتماعی به جمع آوری اطلاعات نیز پرداخت. شبکه های اجتماعی راه های ارتباطی با کاربران را هموارتر کرده و می توان با استفاده از آنها از نتیجه فعالیت هایمان باخبر شویم.

مطلب پیشنهادی  رکود و بحران چیست؟

از آن جا که کاربران ایرانی زیادی در شبکه های اجتماعی حضور دارند، به احتمال قوی می توانید بسیاری از مخاطبان هدفتان را در این شبکه ها پیدا کنید. در ضمن، این تنها مزیت حضور شما در شبکه های اجتماعی نیست.

شناخت مخاطب هدف

دسته‌بندی و شناخت مخاطب هدف یکی از مهمترین کارهایی است که باید پیش از آغاز یک کمپین بازاریابی یا اطلاع‌رسانی، انجام داد. این کار به ما کمک می‌کند تا بدانیم خدمات درمانی کلینیک خود را به چه صورت معرفی کنیم و از چه ابزارها و کانال‌های ارتباطی برای این کار بهره ببریم.
برای مثال، مخاطبان شما بیشتر از تلگرام بهره می‌برند یا بیشتر وقتشان را در اینستاگرام می‌گذرانند؟
با خودروی شخصی به محل کارشان می‌روند یا از وسایل حمل و نقل عمومی بهره می‌برند؟ جوان‌ هستند یا سالمند؟
پرسش‌هایی از این دست به شما کمک می‌کند تا بدانید که به چه صورت هزینه کنید تا به بهترین شکل پیام برندتان را به مخاطبان هدف کلینیک درمانی خود برسانید.
جواب این پرسش‌ها به شما خواهد گفت که اجرای یک برنامه آگاهی‌رسانی بهداشت عمومی در رادیو بیشتر به شما کمک خواهد کرد یا کمک گرفتن افراد تاثیرگذار در شبکه‌های اجتماعی، بیماران بیشتری را با برند شما آشنا می‌سازد؟

اخیراً تحقیقی در امریکا بین صاحبان و مدیران کسب و کارها صورت گرفته است که نتایج آن حاکی از میزان آگاهی و شناخت آنها نسبت به فضای رسانه ای جامعه خود است. از مهم ترین نتایج به دست آمده می توان به موارد ذیل اشاره کرد:  ۱۱% از آنها از چند و چون رسانه ها بی اطلاعند و اصولا آنها را بی اهمیت می دانند. ۱۹% دارای تصویر نادرست و غیرواقع بینانه در ذهن خود نسبت به رسانه ها هستند. ۲۹% فکر می کنند مطبوعات کثیرالانتشار مهم ترین رسانه ها هستند. ۴۱% دارای درک صحیحی از پتانسیل موجود در بازار رسانه ای خود هستند. هرگونه تغییر یا تصمیم‌گیری جدید در کسب‌وکار می‌تواند به شناخت مخاطب هدف کمک کند تا نتایج و بازخورد مناسب‌تری را برای شما به همراه داشته باشد. طراحی وبسایت جدید ، شرکت در رویدادها، تولید محتوا و غیره همه این تغییرات با تشخیص مشتری ایده‌آل مطمین‌تر پیش خواهد رفت.

مطلب پیشنهادی  نقش اینستاگرام در دیجیتال مارکتینگ