مهمترین مراحل راه اندازی استارت آپ

مهمترین مراحل راه اندازی استارت آپ

برای شروع یک استارت آپ موفق نیاز است پیش از هر اقدامی، احتمال نتیجه گیری سنجیده شود.

با وجود آنکه آزمون و خطا یک روش علمی و تئوری مورد قبول است اما، در دنیای امروزی و خصوصا در مورد راه اندازی یک کسب و کار، نمی توان سرمایه را فدای دستیابی به یک نتیجه علمی کرد. پس نتیجه ای باید مد نظر قرار گیرد که سود آور و منطقی باشد.

بی شمار کسب و کار هایی وجود دارند که علی رغم داشتن ایده ای درخشان بی ثمر مانده و رها شده اند. همچنین استارت آپ های بسیاری بوده اند که نه تنها به سود آوری منتهی نشده اند، بلکه به دلایل مختلف از جمله عدم برنامه ریزی صحیح و عدم رعایت اصول مناسب، ضرر های مالی برای بنیان گذار در پی داشته اند.

در این نوشتار به بیان ۳ مرحله بنیادی و بسیار مهم می پردازیم که برای راه اندازی یک استارت آپ موفق طراحی شده اند.

ایده یک استارت آپ موفق

هر کسب و کار، مطالعه و یا پروژه ای در پی ظهور یک فرضیه مطرح می شود. فرضیه یا همان ایده اولیه مهم ترین گام در مسیری است که می خواهیم به موفقیت ختم شود.

ایده های بسیاری وجود دارند که شاید در نگاه اول بسیار جذاب و حتی شگفت انگیز به نظر برسند. ایده هایی که می خواهند دنیا را با تحولات عظیمی رو به رو کنند و سرشار از نوآوری و خلاقیت هستند. اما چند درصد از این ایده ها و تفکرات با واقعیت تطابق دارند؟

برای شروع یک استارت آپ موفق و سودمند نیاز است پیش از هر اقدامی، احتمال نتیجه گیری سنجیده شود.

با وجود آنکه آزمون و خطا یک روش علمی و تئوری مورد قبول است اما، در دنیای امروزی و خصوصا در مورد راه اندازی یک کسب و کار، در عمده موارد نمی توان سرمایه را فدای دستیابی به یک نتیجه علمی کرد. لذا نتیجه ای باید مد نظر قرار گیرد که سود آور و منطقی باشد.

مطلب پیشنهادی  چهارچوب های فروش

راه های مختلفی برای سنجش احتمال موفقیت یک ایده استارت آپ وجود دارد که اساسی ترین آن ها، طراحی پرسش های مقدماتی و پاسخ به این پرسش ها است.

برخی از این سوالات عبارتند از:

–         ایده مطرح شده قرار است چه مشکلی را حل کند؟

–         آیا نیاز به این استارت آپ وجود دارد؟

–         پاسخ به این نیاز چقدر اهمیت دارد؟

–         چه کسانی مخاطب این استارت آپ هستند؟

–         چه کسب و کار های مشابهی در این زمینه وجود دارند؟

–         کسب و کار های مشابه به چه نتایجی دست یافتند؟

طرح این قبیل سوالات و پاسخ به آن ها، ماهیت ایده شما را می سنجد و نتایج احتمالی استارت آپ را تا حدی قابل پیش بینی می کند. اما توجه داشته باشید که این سوالات بسیار مقدماتی هستند و پس از پاسخ به آن ها نیاز به انجام بررسی های اساسی تر و مشورت با افراد متخصص احساس می شود.

طرح توجیهی

طرح توجیهی عبارت است از گزارشی که توجیه پذیری یک استارت آپ را از جهات مختلف بیان می کند. به زبان ساده تر، شما در قالب طرح های توجیهی، سوال های مطرح شده در رابطه با ایده مورد نظرتان را از نظر کاربرد، مسائل مالی، ملاحظات فنی و تولیدی و هر آنچه مربوط به کسب و کار پیشنهادی شما است، پاسخ می دهید.

در واقع سوالاتی که در این مرحله مطرح می شود، برنامه جامعی از روند استارت آپ مورد نظر شما ارائه می دهد که تمام قدم ها را پیش بینی و توجیه می کند.

طرح های توجیهی از پیش نوشته شده ای برای انواع کسب و کار ها در بازار موجود است که می توانید استارت آپ خود را در قالب آن ها تدوین و در صورت نیاز، به مراجع و سرمایه گذاران ارائه کنید.

مطلب پیشنهادی  رکود و بحران چیست؟

توجه داشته باشید که استفاده از این طرح های از پیش نوشته شده نباید شما را محدود کرده و مانع ابراز خلاقیت ها شود. چه بسا طرح هایی که خود ساخته بوده و کاملا اختصاصی با یک استارت آپ تدوین شده اند، بیشتر مورد توجه سرمایه گذاران قرار گرفته اند.

لازم به ذکر است که اگر به دنبال جذب حمایت برای راه اندازی استارت آپ نیستید، نیاز به تدوین یک طرح توجیهی دقیق و کامل ندارید اما، پیشنهاد می شود که یک برنامه ریزی کلی برای مراحل پیش روی خود طراحی کنید تا از ابتدا طبق برنامه و منظم حرکت کنید.

برنامه ریزی مالی استارت آپ

برنامه ریزی مالی نقش غیر قابل انکاری در روند پیشرفت استارت آپ ایفا می کند. درصد بالایی از کسب و کار ها به دلیل عدم طراحی یک برنامه مشخص و آینده نگر مالی دچار شکست شده اند. پس این مرحله را کاملا جدی بگیرید و با خود روراست باشید.

هزینه های اولیه برای راه اندازی استارت آپ معمولا به سادگی قابل محاسبه هستند و تعرفه مشخصی دارند. به عنوان مثال هزینه های مربوط به اخذ مجوز، تهیه تجهیزات لازم، بیمه، حقوق نیروی انسانی و غیره، در ابتدای کار محاسبه می شوند.

آنچه بیشتر طراحان استارت آپ و سرمایه گذاران را دچار مشکل می کند، هزینه های پیش بینی نشده اند که معمولا در حین کار ایجاد می شوند.

طرح برنامه مالی بلند مدت کارشناسی شده و در نظر گرفتن حاشیه امن مالی، می تواند دردسر سازی هزینه های پیش بینی نشده یک استارت آپ موفق را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

برای برنامه ریزی مالی حتما از متخصصان معتمد کمک بگیرید و حتی برای این کار هزینه صرف کنید چرا که برنامه ریزی مالی مناسب جلوی ضرر های بعدی شما را می گیرد و احتمال سود آوری را افزایش می دهد.