نکاتی برای موفقیت تبلیغات در شبکه های اجتماعی

این روز ها تقریبا تمام کسب و کار ها سعی در جا انداختن صفحات کاری خود در اپلیکیشن های مختلف همچون تلگرام، اینستاگرام، توییتر و فضاهای مجازی از این دست دارند تا بتوانند با صرف حداقل هزینه ها، مخاطبان و مشتریان متعددی بدست آورند.

شبکه های اجتماعی فرصتی بی نظیر برای معرفی و تبلیغات در تمام زمینه ها فراهم کرده اند و افراد بیشماری حتی بدون داشتن دانش های تخصصی، توانسته اند به موفقیت در تبلیغات و سودآوری های کلان دست یابند.
حال این نکته مطرح می شود که به چه ترفند هایی می توان به موفقیت در جذب مشتری از طریق تبلیغات در فضای مجازی دست یافت.
نکات مطرح شده در این نوشتار می تواند شما را در راستای تبلیغات در شبکه های اجتماعی گوناگون یاری کند.

انتخاب مخاطبان تبلیغات در شبکه های اجتماعی

ساخت تبلیغات موفق و جذب مشتری از طریق شبکه های اجتماعی، تا حد زیادی به تصمیم گیری و انتخاب درست نوع تبلیغات، ویژگی های شبکه اجتماعی مورد نظر و از همه مهمتر دسته بندی مخاطبان بستگی دارد.
در فضای پر رقابت دیجیتال مارکتینگ، تعیین هدف نکته ای بسیار مهم است که در ادامه به گزینش مخاطبان هدف و طراحی تبلیغات در شبکه های اجتماعی با توجه به نیاز این گروه از مخاطبان می انجامد. بررسی دقیق رویکرد مخاطبان هدف در شبکه های اجتماعی و پیگیری رفتار مصرفی آنان، اطلاعاتی کلیدی برای شروع بازاریابی و تبلیغات در اختیار قرار می دهد.
به عنوان مثال، در صورتی که قصد معرفی و فروش محصولی مانند عینک های آفتابی را دارید، با توجه به نوع محصول خود و ارزش مادی آن، باید به دنبال شناسایی عمده مصرف کنندگان این محصول و ویژگی هایی باشید که موجب اشتیاق آنها به سمت خرید از شما می شود.
رده سنی، سلایق، موقعیت زمانی و مکانی خرید های عمده، فاکتور های جلب رضایت عمومی همچون تخفیف ها یا جشنواره ها و همچنین جنسیت مشتریان، از جمله نکات مهمی است که باید برای تبلیغات در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار دهید و با در نظر گرفتن آن، اقدام به تولید محتوا ی مناسب کنید.

مطلب پیشنهادی  اصول مهم برای ساختن تیم استارت‌آپ

تبلیغات در اینستاگرام

یکی از شبکه های اجتماعی پرکاربر و جذاب، اپلیکیشن اینستاگرام می باشد. این اپلیکیشن با ایجاد یک فضای مجازی ساده و در عین حال پر کاربرد، امکان تبلیغات به روش های گوناگون و خلاقانه را برای تمام اقشار جامعه فراهم کرده است.
یکی از قابلیت های شاخص اینستاگرام، امکان بارگذاری و به اشتراک گذاشتن محتوا های تصویری از جمله ویدیو و عکس می باشد که بستری فوق العاده برای تبلیغات در شبکه های مجازی با بهره گیری از تکنیک بصری می باشد.
امروزه افراد زیادی بر روی تولید محتوا های صوتی و تصویری، به ویژه ویدیو های کوتاه کار می کنند و این روش از تبلیغات در شبکه های اجتماعی، خود به یک کسب و کار نوین در اینستاگرام تبدیل شده است.
کاربران و صفحه هایی که از تعداد دنبال کنندگان قابل توجهی برخوردارند، اقدام به دریافت سفارشات تبلیغاتی کرده و به شیوه های گوناگون مانند استوری عکس، استوری ویدیو، پست های نمایشی و غیره، به جذب مشتری می پردازند.
مهم ترین چالشی که امروزه در مورد تبلیغات اینستاگرامی مطرح است، ازدیاد بیش از اندازه تبلیغات است که از تاثیر گذاری آنها نیز کاسته است. بسیاری از کاربران اینستاگرام عقیده دارند که صفحاتی که قبلا به دلیل جذابیت دنبال می کردند، امروزه تنها به سمت تبلیغات و کسب درآمد حرکت می کنند. همین امر می تواند از تعداد دنبال کنندگان و به تبع بازخورد مناسب تبلیغات در شبکه های اجتماعی تا حد زیادی بکاهد.
با وجود آنکه کماکان بستر تبلیغات در شبکه های اجتماعی خصوصا اینستاگرام فراهم است، توجه به این نکته ضروری است که ایجاد تاثیر مناسب بر روی مخاطبان و جلب مشتری، بیش از پیش نیاز به خلاقیت در تولید محتوا و بهره گیری از ترفند های تخصصی دیجیتال مارکتینگ دارد.

مطلب پیشنهادی  بازاریابی ایمیلی در دیجیتال مارکتینگ

تبلیغات در تلگرام

با وجود فیلترینگ و محدودیت های دسترسی، حقیقت آن است که تلگرام همچنان محبوب ترین برنامه ارتباطی در ایران محسوب می شود. قابلیت هایی همچون امکان ایجاد گروه و کانال های جمعی، این اپلیکیشن را به یکی از فضا های مجازی با پتانسیل بالا برای تبلیغات در شبکه های اجتماعی تبدیل کرده است.
نشر آسان عکس، ویدیو، متن، فایل صوتی و یا لینک های اینترنتی، قابلیت دیگری است که کاربری این اپلیکیشن را تا حد زیادی تسهیل و دایره فعالیت های تبلیغات در شبکه های اجتماعی را گسترده تر کرده است.
همچنین، تلگرام فضای بسیار مناسبی برای ارتباط مستقیم تولیدکنندگان با مشتریان است که حس اعتماد متقابل و رضایت را در بین آنان افزایش داده است. همین ارتباط مداوم و مستمر خود عاملی برای جذب مشتریان جدید و ترغیب افراد برای شرکت در این جمع ها می باشد.
از سوی دیگر، همین قابلیت انتشار و به اشتراک گذاشتن آسان در تلگرام سبب ظهور پدیده ای به نام تبلیغات ارگانیک در روند بهره گیری از شبکه های اجتماعی شده است.
این پدیده زمانی اتفاق می افتد که جذابیت محتوای تبلیغاتی تا حدی موجب جلب رضایت مخاطب می شود که وی اقدام به اشتراک گذاری مجدد آن می کند. طی این فرایند و بدون صرف هیچ هزینه ای از طرف صاحب کسب و کار، تبلیغات در شبکه های اجتماعی دست به دست چرخیده و بر تعداد مشتریان افزوده می شود.
نکته قابل ذکر در مورد تبلیغات تلگرامی، عدم استفاده از متن ها یا ویدیو های پرحجم و طولانی است. چرا که اغلب به دلیل وقت گیر بودن، در جلب مخاطب موفق عمل نمی کند.