نقش اینستاگرام در دیجیتال مارکتینگ

بازاریابی ایمیلی در دیجیتال مارکتینگ

اگر کمی به اطراف نگاه بیاندازید متوجه می شوید که اکثر افرادی که صاحب اسمارت فون هستند، اینستاگرام را نیز بر روی تلفن همراه خود دارند که نشان از قدرت بالای اینستاگرام در بین مردم است. در همین باب، قصد داریم در مورد نقش اینستاگرام در دیجیتال مارکتینگ صحبت کنیم.

 آمار اینستاگرام

ابتدا بیایید با هم آمار مربوط به اینستاگرام در ایران و جهان را بررسی کنیم. طبق آخرین آمار در جهان، نرم افزار اینستاگرام حدود یک میلیارد کاربر فعال دارد که روز به روز بر تعداد آن ها افزوده می شود. در کشور ما نمی توان آمار دقیقی اعلام کرد و هر کس اظهار نظر خود را ارائه می کند. اما اگر بخواهیم به آمار نرم افزار کافه بازار مراجعه کنیم متوجه می شویم که در حال حاضر بیش از ۲۱ میلیون نصب فعال از اینستاگرام ثبت شده است. اگر فرض کنیم فقط همین ۲۱ میلیون کاربر فعال در اینستاگرام وجود دارد می توانید به نقش بسیار پر رنگ آن در دیجیتال مارکتینگ پی ببرید.

اینستاگرام یک شبکه اجتماعی بسیار محبوب است و جزء ابزارهای شبکه های اجتماعی دیجیتال مارکتینگ دسته بندی می شود. اگر یک کسب و کار بتواند در این شبکه اجتماعی حضور فعال و قوی داشته باشد، قطعا مشتریان زیادی را به سمت خود خواهد کشید که می توانند به مشتریان ثابت تبدیل شوند.

چگونه در اینستاگرام بدرخشیم؟

حتما الان برای شما این سوال پیش آمده است که چطور حضوری قوی در اینستاگرام داشته باشیم و بتوانیم نظر کاربران را به سمت خود جلب کنیم؟ باید خدمت شما عرض کنم که اینجا نیز نقش ابزارهای دیگر دیجیتال مارکتینگ پررنگ خواهد بود و شما نیاز دارید تا چندین ابزار را با هم استفاده کنید تا نتیجه مطلوب بگیرید. به طور خلاصه چند راهکار مفید برای حضور موثر در اینستاگرام را عرض خواهیم کرد.

مطلب پیشنهادی  اصول راه‌اندازی کمپین اینترنتی

با تقویم هماهنگ باشید

یک تقویم کامل در کنار خود داشته باشید و تمام مناسبت ها را در برگه جداگانه یادداشت کنید. سعی کنید مناسبت ها را به دو صورت به اشتراک بگذارید. ابتدا با مشورت دوستان و دیگران تلاش کنید تا هر مناسبتی را به کسب و کار خود ربط دهید. به طور مثال به یاد دارم یکی از خشکشویی های آنلاین به مناسبت شب یلدا پست جالبی با تیتر “راحت انار بخور شستن لباست با ما” بسیار محبوب شده بود و خیلی از کاربران، دوستان خود را زیر پست منشن کرده بوند. شما هم سعی کنید این کار را انجام دهید. اگر موفق نشدید و یا بین کسب و کار شما و مناسبت خاص، هیچ ارتباطی وجود نداشت، با یک کد تخفیف به پیشواز آن روز بروید. دیجیتال مارکتینگ علم بسیار بروزی است. پس شما هم همیشه آپدیت باشید.

ساعات اشتراک گذاری را مشخص کنید

تا یادم نرفته خدمت شما عرض کنم که حتما حساب کاربری اینستاگرام خود را به حساب تجاری تبدیل کنید تا بتوانید از ابزارهای فوق العاده و رایگان اینستاگرام استفاده کنید. در اوایل کار در ساعات مختلف پست بگذارید و بعد از چندین هفته تمام پست های خود را بررسی کنید. بعد از بررسی متوجه خواهید شد که در چه ساعاتی پست های شما بیشتر لایک و بازخورد دریافت کرده اند. حال از این به بعد سعی کنید فقط در همان ساعات پست های خود را ارسال کنید. با این کار هم لایک و کامنت بیشتری دریافت خواهید کرد و هم کاربران متوجه می شوند که در چه ساعاتی از روز باید منتظر پست جدید شما باشند. داشتن نظم در دیجیتال مارکتینگ بسیار مهم است.

مطلب پیشنهادی  طراحی سایت اختصاصی چیست؟

خلاق باشید

لطفا خلاق باشید! از پست های کپی و تکراری به شدت پرهیز کنید. سعی کنید یک طراح خوب و خلاق را استخدام کنید تا بتواند پست های جالب طراحی کند. پست های تکراری و شبیه به هم باعث می شود تا فالوورهایتان را به مرور از دست بدهید.

در صفحات دیگران فعال باشید

متاسفانه برخی از افراد و کسب و کارها به ربات های خودکار اینستاگرام روی آورده اند که نه تنها فایده ای ندارد، بلکه بسیار هم مضر است.استفاده از ربات ها کاملا با دیجیتال مارکتینگ مغایرت دارد. این ربات ها کاربران دیگر را فالو و آنفالو می کنند و یا کامنت های خودکار زیر پست های دیگران می گذارند. شما هیچوقت از این ربات ها استفاده نکنید و خودتان سعی کنید روزانه وقتی را برای لایک کردن و کامنت گذاری هدفمند اختصاص دهید. اینطوری شاید روند افزایش فالوورهایتان کند پیش برود اما مطمئن باشید فالوورهای فعال و وفادارتری را جذب خواهید کرد.

از هشتگ استفاده کنید

هشتگ ها کلماتی هستند که وقتی کاربر کلمه ای را جستجو می کند، پست مربوط دارای هشتگ نمایش داده می شود. اینستاگرام به شما اجازه می دهد در کپشن هر پست تا ۳۰ هشتگ به کار ببرید. اما طبق تجربه متخصصان دیجیتال مارکتینگ، بهترین تعداد هشتگ ۷ عدد می باشد. سعی کنید حتما از هشتگ های کاملا مربوط استفاده کنید و از درج هشتگ بی مورد و نامربوط به پست خود بپرهیزید.

یکی دیگر از مقاله های آشنایی با ابزارهای دیجیتال مارکتینگ به پایان رسید. امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد و از توصیه های آن نهایت استفاده را ببرید.