نقش رنگ ها در طراحی سایت

نقش رنگ ها در طراحی سایت

شما به عنوان یک طراح سایت، چه رنگ هایی را در طراحی سایت به کار می برید؟ استفاده درست و مناسب از رنگ ها می تواند به جذابیت بصری سایت کمک بسیاری کند و کاربر را علاقمند به ماندن در سایت نماید. در این مقاله به نقش رنگ ها در طراحی سایت و روانشناسی رنگ خواهیم پرداخت.

بازی رنگ ها

به جز سه رنگ اصلی و رنگ های مکمل، هزاران رنگ وجود دارد که می توانیم در طراحی سایت از آن ها استفاده کنیم. یکی از طراحان حرفه ای و با سابقه وب سایت جمله زیبایی داشت که می گفت بازی رنگ ها باعث موفقیت و شکست کسب و کار خواهد شد. این جمله بدین معناست که اگر در وب سایت و فروشگاه آنلاین از ترکیب رنگ درست استفاده نکنیم، کاربران جذب سایت نخواهند شد و اگر هم با تبلیغات و سئو کاربری وارد سایت شود، به خاطر رنگ ناهمگون، سریع سایت را ترک خواهد کرد و هیچ خریدی انجام نمی دهد.

این سوال پیش می آید که برای سایت خود از چه رنگ و یا رنگ هایی استفاده کنیم. برای پاسخ به این سوال بهتر است ابتدا کمی با روانشناسی چند رنگ پراستفاده آشنا شویم.

روانشناسی رنگ قرمز

رنگ قرمز هیجان و انرژی را به مخاطب منتقل می کند. این رنگ برای وب سایت هایی که مخاطبان آن به دنبال هیجان هستند پیشنهاد می شود. به طور مثال سایت های ورزشی می توانند به خوبی از رنگ قرمز استفاده کنند. همچنین از آنجایی که رنگ قرمز چشم را به سمت خود جلب می کند، در تبلیغات و بنرهای تبلیغاتی نیز می توان از این رنگ استفاده کرد. حالا فرض کنید وب سایتی در مورد طبیعت باشد. فکر می کنید می توان از رنگ قرمز استفاده کرد؟ مسلما این طور نیست و مخاطبی که به دنبال آرامش است، نمی تواند با رنگ قرمز کنار بیاید.

مطلب پیشنهادی  کمپین اینترنتی چیست؟

روانشناسی رنگ زرد

رنگ زرد از آن دسته رنگ ها است که نمی توان به مدت طولانی به آن نگاه کرد و چشم را خسته می کند. به همین دلیل توصیه می شود در طراحی سایت از رنگ زرد به ندرت استفاده کنید و فقط قسمت های جزئی و خاص را زرد نمایید. در روانشناسی رنگ ها ، رنگ زرد نشانه شادی و شادی آفریدن است اما همانطور که گفتیم نمی توان به مدت طولانی به ان نگاه کرد و به همین دلیل نباید در طراحی سایت از این رنگ به وسعت زیاد استفاده شود.

روانشناسی رنگ سبز

سبز نیازی به روانشناسی ندارد! رنگ موجود در طبیعت سبز است و طبیعت هم آرامش بخش! رنگ سبز در بسیاری از وب سایت ها قابل استفاده است. به طور مثال وب سایت هایی که در موضوعات طبیعت، روانشناسی، ثروت، سلامتی و … هستند می توانند با خیال راحت از رنگ سبز استفاده کنند. فقط در سایت هایی که محصولات و کالاهای لوکس و تکنولوژی عرضه می کنند استفاده از رنگ سبز خیلی مناسب نیست.

روانشناسی رنگ آبی

آبی نیز مانند سبز به انسان آرامش می دهد و در روانشناسی رنگ ها نشانه آرامش، اعتماد، وفاداری، کیفیت و … است. وب سایت هایی که اعتماد کاربران در آن بسیار مهم است از این رنگ استفاده می کنند. مانند بانک ها، بیمه و … که اگر سری به وب سایت های بانک های ایرانی هم بزنید متوجه صحت این موضوع خواهید شد. در وب سایت هایی که نیاز به هیجان دارد نباید از این رنگ استفاده کرد. به طور مثال سایت های آشپزی، رستوران و ورزشی بهتر است سراغ رنگ های دیگری مانند قرمز بروند.

مطلب پیشنهادی  اهمیت سئو خارجی در وب سایت

روانشناسی رنگ سیاه

رنگ سیاه لوکس بودن را به نمایش می گذارد. وب سایت ها و فروشگاه های آنلاینی که محصولات لوکس و گران قیمت می فروشند می توانند از این رنگ استفاده کنند. در روانشناسی رنگ ها، سیاه رنگ ثبات، قدرت، استحکام و تشریفات است. البته استفاده زیاد از رنگ سیاه حس خوبی به کاربر و مخاطب نمی دهد و بهتر است در طراحی سایت با یک رنگ دیگر مانند طلایی استفاده شود.

طراحی سایت

روانشناسی رنگ سفید

در طراحی سایت می توان از رنگ سفید به راحتی استفاده کرد. چون سفید یک رنگ خنثی است و در هر نوع وب سایتی قابل استفاده می باشد. به طور کلی رنگ سفید حس پاکی و صمیمیت را به مخاطب منتقل می کند. به هر وب سایتی که رجوع کنید بدون شک رنگ سفید را در آن خواهید دید. بدیهی است سایت هایی مانند دندانپزشکی، لبنیات و بیمارستان ها بیشتر از این رنگ استفاده می کنند و غالب رنگ سایت آن ها سفید است.

در این مقاله با روانشناسی چندین رنگ و نحوه استفاده آن ها در طراحی سایت آشنا شدیم. رنگ های بسیار بیشتری وجود دارد که می توان آن ها را تحلیل کرد و ما در این مقاله فقط به چند رنگ مهم و پرکاربرد پرداختیم. اگر شما طراحی سایت انجام می دهید و یا قصد دارید طراحی سایت خود را به افراد و شرکت های دیگر بسپارید حتما به رنگ هایی که در سایت استفاده می شود دقت کنید و بهترین رنگ را با توجه به موضوع سایت خود انتخاب کنید.