اصول راه‌اندازی کمپین اینترنتی

اصول راه‌اندازی کمپین اینترنتی

تأثیر بازاریابی و تبلیغات در فضای اینترنت امروزه بر هیچ‌کس پوشیده نیست. در دنیای نوین که به جرأت می‌توان آن را عصر اینترنت و دنیای مجازی نامید، اهمیت دیجیتال مارکتینگ و راه‌اندازی کمپین اینترنتی روز به روز در حال افزایش است.

راه‌اندازی یک کمپین اینترنتی و شروع به فعالیت‌های بازاریابی دیجیتال، فارغ از نوع ابزاری که برای آن استفاده می‌شود از جمله طراحی سایت، شبکه‌های اجتماعی، ایمیل مارکتینگ و غیره، مبتنی بر اصولی است که در این نوشتار به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد.

شناخت مخاطبان هدف در کمپین اینترنتی

مشخص کردن هدف دقیق از راه‌اندازی کمپین اینترنتی اولین و مهم‌ترین مرحله از این جریان می‌باشد و آنچه بیش از هر چیز در تبیین هدف از بازاریابی دیجیتال نقش دارد، تعریف مخاطبان هدف است.
یک کمپین اینترنتی می‌تواند تمام اقشار جامعه و حتی جوامع خارجی را نیز مورد خطاب قرار دهد، اما عموماً کمپین‌هایی موفق‌تر عمل می‌کنند که با تعیین گروه مخاطبان هدف و تدوین برنامه‌های بازاریابی دیجیتال به فراخور نیاز این گروه، فعالیت‌های دیجیتال مارکتینگ متمرکزتری انجام می‌دهند.
مخاطبان هدف کمپین اینترنتی، افرادی هستند که بازاریابان قصد دارند با انجام فعالیت‌های دیجیتال مارکتینگ، بیشترین تأثیرگذاری را بر روی این افراد اعمال کنند. مخاطبان هدف عمدتاً با شاخص‌هایی از قبیل جنسیت، ملیت، سن، میزان تحصیلات، سطح درآمد، نوع سرگرمی‌ها و فرهنگ شناخته می‌شوند.
موفقیت در بازاریابی دیجیتال و راه‌اندازی یک کمپین اینترنتی، وابسته به بررسی و شناخت دقیق نیازهای مخاطبان هدف بوده و نیازمند صرف زمان و انرژی قبل از شروع به تولید محتوا و تبلیغات می‌باشد.
با کسب شناخت از مخاطبان هدف، فاکتورهایی نظیر نوع محتوا، ابزارهای بازاریابی دیجیتال، میزان نیاز به فعالیت بازاریابی و انتظارات معقول از فروش مشخص شده و در این شرایط می‌توان یک برنامه مناسب برای کمپین اینترنتی تدوین کرد.

مطلب پیشنهادی  هدف فروش محصول

تولید محتوا برای یک کمپین اینترنتی

بدون شک تولید محتوا اصلی‌ترین فاکتور در دیجیتال مارکتینگ و کمپین اینترنتی می‌باشد. تولید محتواهای مناسب با رعایت اصول سئو، علاوه بر آنکه ماهیت و اعتباری مناسب به بازاریابی دیجیتال و فعالیت‌های تبلیغاتی شما اضافه می‌کند، در صورت بهره‌گیری از ابزار طراحی سایت، شانس پیدا شدن وب‌سایت شما را نیز در هنگام جست‌وجوی کاربران افزایش می‌دهد.
به عبارت دیگر، تولید محتوا براساس تکنیک‌های سئو هم ارزش مفهومی وب‌سایت یا هر ابزار دیگر دیجیتال مارکتینگ را افزایش می‌دهد و هم قدمی بسیار مؤثر در کمپین اینترنتی با رویکرد بازاریابی دیجیتال محسوب می‌شود.
تعیین کلمات کلیدی و استفاده به اندازه از آنها در متن، انتخاب تیتر و زیرتیترهای مناسب، انتخاب کلمه کلیدی اصلی و به کار بردن آن در تمام پاراگراف ها و نیز رعایت تقسیم‌بندی مناسب وب‌سایت برای منظم کردن محتواهای تولیدی، از جمله مواردی است که باید در تولید محتوا برای کمپین اینترنتی در وب‌سایت رعایت شود.
از سوی دیگر تولید محتوا برای کمپین اینترنتی، هیچ محدودیتی از نظر حجم و تعداد محتواها نداشته و یک وب‌سایت و یا شبکه اجتماعی، می‌تواند بسته به صلاحدید بازاریابان و مدیران، هر میزان مطلبی که نیاز است را در بر گرفته و شاخصه بروزرسانی مکرر را نیز که از اصول دیجیتال مارکتینگ محسوب می‌شود، رعایت کند.
البته ذکر این نکته نیز ضروری است که تولید محتواهای سبز، به معنی محتواهایی که محدودیت زمانی نداشته و همواره مورد استفاده می‌باشند نیز می‌تواند به عنوان یک راهکار موفقیت در کمپین اینترنتی در کنار تولید محتواهای به روز استفاده شود.

مطلب پیشنهادی  نقش اینستاگرام در دیجیتال مارکتینگ
اصول راه‌اندازی کمپین تبلیغاتی
 

معیارهای موفقیت کمپین اینترنتی

موفقیت در یک کمپین اینترنتی وابسته به بازرسی‌های مکرر و زیر نظر گرفتن تمام فعالیت‌های بازاریابی دیجیتال از طرف بازاریابان ارشد و یا مدیرمسئول هر کسب و کار می‌باشد.
بررسی عملکرد کمپین و شناسایی نقاط ضعف و قوت خصوصاً در مورد کمپین‌هایی که از ابزار طراحی سایت استفاده می‌کنند، نقش بسزایی در فعالیت‌های آتی دیجیتال مارکتینگ ایفا می‌کند.
عملکرد طراحی سایت دیجیتال مارکتینگ و کمپین اینترنتی، با شاخص‌هایی به نام KPI (Key Performance Indicators) سنجیده می‌شود. شاخصه‌های ۷ گانه جهانی که در ادامه ذکر خواهند شد، یک آنالیز ساده و بسیار کاربردی در امر بازاریابی اینترنتی هستند که اطلاعات قابل توجهی از روند فعالیت‌ها ارائه می‌دهند.
۷ شاخصه جهانی و رایج KPI در کمپین اینترنتی با استفاده از طراحی سایت عبارتند از:
– تعداد بازدید از یک صفحه
– تعداد ورود از وب‌سایت‌های دیگر به یک صفحه
– تعداد ورود از موتورهای جست‌وجو به یک صفحه
– تعداد بازدیدکنندگان از شبکه‌های اجتماعی
– مدت زمانی که بازدیدکنندگان در صفحه شما سپری می‌کنند
– نرخ پرش از صفحه
– کلمات و عبارات کلیدی که موجب شناخته شدن شما در موتورهای جست‌و‌جو شده‌اند.