اهمیت اصول سئو در تولید محتوا

اهمیت اصول سئو در تولید محتوا

بدون شک تولید محتوا مهم‌ترین بخش دیجیتال مارکتینگ و بیانگر هدف و هویت یک کسب و کار محسوب می‌شود. به همین دلیل لازم است اصول سئو برای تولید محتواهای مناسب در تمامی شاخه‌ها و ابزارهای متنوع دیجیتال مارکتینگ لحاظ شده و به عنوان اصلی‌ترین بخش بازاریابی دیجیتال مورد توجه قرار گیرد.
در هر ثانیه تعداد بسیار زیادی تولید محتوا در زمینه‌های گوناگون صورت گرفته و بر روی وب‌سایت‌ها و صفحات اینترنتی بارگذاری می‌شوند. حال این سؤال پیش می‌آید که چگونه می‌توان در میان این حجم وسیع مطالب، دیده شد و به جذب مخاطب پرداخت؟ در پاسخ به این سؤال، ابزار دیجیتال مارکتینگ و به خصوص سئو سایت مطرح خواهند شد.
اگر به دنبال دیجیتال مارکتینگ موفق، دیده شدن، جذب مخاطب و تبدیل مخاطبان به مشتری‌های سودآور هستید، در کنار محصول ارزشمند و تولید محتواهای مفید، اصول سئو را در وب‌سایت خود پیاده کنید.

سئو چیست؟

سئو به معنای بهینه‌سازی وب‌سایت برای موتورهای جست‌وجو است که بخشی از فرایند دیجیتال مارکتینگ بوده و بیش از هر چیز متکی به کلمات کلیدی و ارتباط میان این کلمات با تولید محتوا در وب‌سایت می‌باشد.
به بیان دیگر، در روند جست‌وجوی عبارات و کلمات در موتورهای جست‌وجو، اصول سئو با تأکید بر میزان و نحوه استفاده از این عبارات و کلمات در محتواهای موجود در وب‌سایت، پیدا شدن وب‌سایت شما و محتوای مورد نیاز کاربر را سبب می‌شود.
هم‌زمان با پیشرفت تکنولوژی‌های زیرساختی اینترنت و فراگیری استفاده از موتورهای جست‌وجو، روش‌های رتبه‌بندی و نمایش مطالب در موتورهای جست‌وجویی مانند گوگل و یاهو با معیار تراکم کلمات و عبارات کلیدی تعریف شدند و زمینه پیدایش سئو را پدید آوردند.
تراکم و چگالی کلمه کلیدی به معنای تعداد دفعات به کار بردن یک کلمه و یا یک عبارت در صفحات اینترنتی، امروزه به عنوان فلسفه اصلی سئو و عامل رتبه‌بندی سایت‌ها در موتورهای جست‌وجوی گوناگون مطرح است.

مطلب پیشنهادی  ۱۰ گرایش غالب حوزه سئو در سال ۲۰۱۹ که باید از آنها مطلع باشید
اهمیت اصول سئو در تولید محتوا

تولید محتوا با رعایت اصول سئو

بارها به این نکته اشاره شده است که محتوا اصلی‌ترین فاکتور در دیجیتال مارکتینگ وابسته به طراحی سایت می‌باشد. تولید محتواهای مناسب با رعایت اصول سئو، علاوه بر آنکه ماهیتی مناسب به وب‌سایت شما اضافه می‌کند، شانس پیدا شدن مطلب از مطالب سایت شما را نیز در هنگام جست‌وجوی کاربران افزایش می‌دهد.
به عبارت دیگر، تولید محتوا بر اساس تکنیک‌های سئو هم کیفیت مطلب را افزایش می‌دهد و هم قدمی بسیار مؤثر در دیجیتال مارکتینگ محسوب می‌شود.
تعیین کلمات کلیدی و استفاده به اندازه آنها در متن، انتخاب تیتر و زیرتیترهای مناسب، انتخاب کلمه کلیدی اصلی و به کار بردن آن در تمام پاراگراف‌ها و نیز رعایت تقسیم‌بندی مناسب وب‌سایت برای منظم کردن محتواهای تولیدی، از جمله مواردی است که باید در تولید محتوا و طراحی سایت رعایت شود.
در نتیجه، استراتژی‌هایی از قبیل طراحی سایت مخاطب‌محور، استفاده از تصاویر و گرافیک‌های زیبا و خلاقانه، ساخت ویدئوکلیپ‌های جذاب و نیز رعایت اصول سئو در تولید محتوا از جمله روش‌هایی است که در جریان مشاوره تبلیغاتی از طرف متخصصان امر برای بهبود فرایند بازاریابی دیجیتال پیشنهاد داده می‌شوند.

نقش موتورهای جست‌وجو و سئو در دیجیتال مارکتینگ

استفاده از هر نوع رسانه الکترونیکی که قابلیت دسترسی به طیف گسترده‌ای از کاربران را داشته باشد، نوعی ابزار برای دیجیتال مارکتینگ محسوب می‌شود. استفاده از این ابزار عمدتاً با تولید محتواهای مبتنی بر اصول سئو و با هدف معرفی کسب و کار یا محصولات، تبلیغات گسترده، تحلیل و بررسی ویژگی‌های مخاطبان هدف و یا برقراری ارتباط مستقیم بین صاحبان کسب و کار و مشتریان، انجام می‌گیرد.
سئو مجموعه‌ای از روش‌ها و ترفندهای گوناگون است که منجر به جذب مخاطب برای بازدید از یک وب‌سایت و یا صفحه اینترنتی می‌شود. در واقع اصول سئو، به واسطه موتورهای جست‌وجوی اینترنتی، موجب افزایش بازدید از صفحه اینترنتی شما و موفقیت در دیجیتال مارکتینگ می‌شود.
امروزه رتبه هر وب‌سایت در موتورهای جست‌وجو به ویژه گوگل، تا حد زیادی تعیین‌کننده اعتبار و کیفیت آن وب‌سایت است و بالا بودن این رتبه، به صورت تصاعدی موجب اعتماد بیشتر مخاطبان و بازدید آنها از وب‌سایت مذکور می‌شود. سئو تأثیر بسیار زیادی در بهبود رتبه هر وب‌سایت ایفا می‌کند.
از سوی دیگر، افزایش میزان بازدید از یک وب‌سایت، به معنای افزایش احتمال جذب مشتری، سودآوری و در نهایت برندسازی و فروش بهتر تلقی می‌شود. سئو یک روش معرفی و تبلیغات آسان و به مراتب مؤثر است که در کنار فاکتورهای کیفیت محصول، موفقیت فروش در دیجیتال مارکتینگ را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد.