اهمیت دیجیتال مارکتینگ برای مخاطبان و مشتریان

اهمیت دیجیتال مارکتینگ برای مخاطبان و مشتریان

با توجه به فراگیری استفاده از اینترنت در عصر جدید و نیز ورود این ابزار جهانی به تمام حوزه‌های زندگی بشر، افراد برای اکثر سؤال ها و نیازهای خود به عنوان اولین راهکار، به سراغ موتورهای جست‌وجو و به ویژه گوگل می‌روند.
این کاربرد وسیع و نیاز فراگیر موتورهای جست‌وجو، بستر بسیار حاصلخیزی برای معرفی کسب و کارها و محصولات جدید محسوب می‌شود و همین امر موجب پیدایش صنعتی به نام دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی دیجیتال شده است.
در همین راستا، بازاریابی و تبلیغات باید به گونه‌ای تنظیم شوند که قابلیت پاسخگویی به نیاز متقاضیان را داشته و در موتورهای جست‌وجو با ضریب همخوانی بالا با عبارات جست‌وجو شده، نمایان شوند.

مزایای دیجیتال مارکتینگ برای متقاضیان

یکی از مهم‌ترین مزایای دیجیتال مارکتینگ و تبلیغات در فضاهای دیجیتال و اینترنت، ایجاد تنوع وسیع برای متقاضیان است. تنوع محصولات، مشاغل و پاسخ‌های مطرح شده در جواب به نیازها، این امکان را برای متقاضیان فراهم کرده است که با سنجیدن مزایا و معایب هر گزینه به دقیق‌ترین و بهترین انتخاب‌ها دست یابند.
از سوی دیگر، در گذشته هر کسب و کاری برای دیده شدن نیاز به صرف هزینه‌های تبلیغاتی گسترده داشت. مثلاً اگر برندی در زمینه لوازم آرایشی شروع به کار می‌کرد، باید توسط بازاریاب‌ها و یا از طریق پخش در رسانه‌های جمعی به دست مردم می‌رسید. اما امروزه دیجیتال مارکتینگ به کمک موتورهای جست‌وجو، این کار را با کمترین هزینه ممکن انجام می‌دهد.
متقاضیان و مشتریان نیز پیش از این برای دسترسی به محصول مورد نظر خود و یا پیدا کردن کسب و کار مرتبط با نیازشان مجبور به صرف وقت و جست‌وجوی مداوم داشتند. حال آنکه تغییرات دنیای بازاریابی فراگیری دیجیتال مارکتینگ، صرفه‌جویی در وقت و هزینه را برای متقاضیان به ارمغان آورده است.
مزیت دیگر بازاریابی دیجیتال و تبلیغات اینترنتی را می‌توان قابلیت دسترسی سریع و آسان صاحبان کسب و کار و متقاضیان دریافت خدمات به یکدیگر دانست.
دیجیتال مارکتینگ علاوه بر آنکه مخاطبان را به کسب و کارها و محصولات بسیاری مرتبط می‌سازد، این امکان را برای متقاضیان فراهم می‌کند تا به راحتی سؤالات یا نظرات خود را با مسئولان مرتبط در میان گذاشته و در زمانی کوتاه بازخورد مناسب دریافت کنند.
علاوه بر آن، دیجیتال مارکتینگ هیچ محدودیت زمان و مکان خاصی ندارد. در هر زمان از شبانه‌روز و در هر مکانی که امکان دسترسی به اینترنت وجود داشته باشد، در کمترین زمان ممکن و تنها با جست‌وجوی یک عبارت می‌توان به پاسخ مناسب رسید.

مطلب پیشنهادی  انتخاب ابزار مناسب برای کمپین اینترنتی

هوشمندی مخاطبان

با توجه به گسترش روزافزون استفاده از روش‌ها و ابزارهای دیجیتال مارکتینگ برای جذب مخاطبان و تبدیل آنها به مشتریان دائم و وفادار و نیز افزایش رقابت خصوصاً در میان کسب و کارهایی که در حوزه‌های مشابه فعالیت می‌کنند، مخاطبان به درجه بالایی از هوشمندی برای انتخاب از میان گزینه‌های بی‌شمار رسیده‌اند. به همین دلیل اهمیت حرفه‌ای‌گری در دیجیتال مارکتینگ به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کرده است.
حداقل کاری که متقاضیان پیش از انتخاب محصول و یا خدمات مورد نظرشان انجام می‌دهند، سرچ در اینترنت و مشاهده و مقایسه تبلیغات مختلف در وب‌سایت‌ها یا شبکه‌های اجتماعی مختلف است. افراد برای دستیابی به بهترین و مناسب‌ترین پیشنهادات از طرف صاحبان کسب و کار وقت صرف کرده و در نهایت معمولاً جامع‌ترین، باکیفیت‌ترین و یا به‌صرفه‌ترین گزینه را انتخاب می‌کنند.
در این میان تولید تبلیغات برای دیجیتال مارکتینگ با چالش‌هایی برای پیشی گرفتن از رقبا روبه‌رو است که مهم‌ترین آنها اصول تکریم ارباب رجوع و ارائه تسهیلات ویژه به مشتریان محسوب می‌شود.

لزوم ارزش‌گذاری به مخاطبان و مشتریان

همان‌طور که گفته شد، امروزه به دلیل گسترش رقابت میان کسب و کارها و تلاش برای جذب متقاضی و فروش بیشتر، هر کسب و کاری به فراخور شرایط و موقعیت، تمهیداتی را در دیجیتال مارکتینگ و تبلیغات اینترنتی انتخاب می‌کند که در نهایت به نفع مشتری است.
علاوه بر آنکه مشتری‌مداری یکی از اصول اولیه در بازاریابی و همچنین دیجیتال مارکتینگ محسوب می‌شود، صاحبان کسب و کارها از روش‌های مختلفی مانند پایین آوردن قیمت محصولات، تخفیف‌های هیجان‌انگیز، اهدای هدایای گوناگون، برگزاری جشنواره‌ها و در نظر گرفتن تسهیلات ویژه برای متقاضیان، جهت پیشی گرفتن از رقبای تجاری خود بهره می‌جویند.
خصوصاً روند اعتمادسازی اولیه در دیجیتال مارکتینگ کسب و کارهای تازه تأسیس به نحوی انجام می‌شود که در ابتدا تماماً به نفع متقاضیان است و سودآوری مالی چندان مد نظر نمی‌باشد.
در این میان متقاضیان می‌توانند با بهره‌گیری از حق انتخاب و مقایسه میان گزینه‌های موجود، نه تنها خریدی به صرفه داشته باشند، بلکه در صورت رضایت از محصول دریافتی و نحوه ارائه خدمات، به یک انتخاب مطمئن طولانی مدت دست یابند.