اصول طراحی سایت

از میان تمام گزینه های بازاریابی دیجیتال و بهره گیری از فضای بی نهایت اینترنت برای جذب مشتری، ساخت یک وب سایت جامع ترین و کامل ترین روش محسوب می شود و در صورت رعایت اصول طراحی سایت و تولید محتوا به میزان و با کیفیت مناسب، می تواند سودآوری کسب و کار را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

طراحی سایت یکی از ارکان اصلی دیجیتال مارکتینگ است که به منزله یک نمایشگاه دائمی برای معرفی و نشان دادن کسب و کار شما به مخاطبان به حساب می آید.

از میان تمام گزینه های بازاریابی دیجیتال و بهره گیری از فضای بی نهایت اینترنت برای جذب مشتری، ساخت یک وب سایت، جامع ترین و کامل ترین روش محسوب می شود و در صورت رعایت اصول طراحی سایت و تولید محتوا به میزان و با کیفیت مناسب، می تواند سودآوری کسب و کار را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

در این مطلب به بیان برخی از اصول کلی طراحی سایت می پردازیم که تاثیرات مثبتی در بازاریابی دیجیتال ایفا می کنند.

تصاویر، گرافیک ها و فونت های مناسب در طراحی سایت

یکی از موارد مهم و تاثیرگذار در طراحی سایت، استفاده از فاکتور های بصری مانند گرافیک، تصاویر و ویدیو ها خصوصا در صفحه اول وب سایت می باشد که نقش قابل توجهی در جلب نظر مخاطبان ایفا می کند.

در مورد استفاده از تصاویر و گرافیک ها باید گفت که بهتر است از تصاویر کم حجم و کوچک در طراحی سایت استفاده شود تا سرعت بالا آمدن صفحه کم نشده و زمان انتظار بازدید کنندگان زیاد نشود.

علاوه بر آن، استفاده از گرافیک های متناسب با محتوای نوشتاری، تاثیرگذاری متن را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد و انتخاب گرافیک های مرتبط با متن از جمله اصولی است که حتما باید در طراحی سایت رعایت شود.

مطلب پیشنهادی  اصول مهم برای ساختن تیم استارت‌آپ

نکته دیگر به کار بردن تصاویر متحرک و به اصطلاح چشمک زن است که معمولا عدم استفاده و یا استفاده حداقلی از این گرافیک ها پیشنهاد می شود. چرا که معمولا برای بازدید کنندگان آزار دهنده بوده و می تواند به بستن صفحه شما از طرف بازدید کننده منتهی شود.

از سوی دیگر، انتخاب فونت مناسب در طراحی سایت های فارسی باید به گونه ای باشد که مطالب به صورت کامل و بدون تغییر در تمام سیستم عامل ها با هر نوع تنظیم زبان، قابل خواندن باشد.

پیشنهاد می شود که فونت تیتر ها را متفاوت از متن اصلی محتوا انتخاب کرده و عمدتا از فونت های Serif و Sans-serif استفاده کنید. همچنین بهتر است از تغییر بیش از حد فونت ها در طراحی سایت بپرهیزید و فقط در مورد عبارات کلیدی و لینک ها از تغییر سایز استفاده کنید.

تولید محتوای مناسب

بدون شک تولید محتوا مهم ترین بخش دیجیتال مارکتینگ و بیان گر هدف و هویت یک کسب و کار است. به همین دلیل لازم است اصول تولید محتوا در تمامی مراحل طراحی سایت و به روز رسانی آن مورد توجه قرار گیرد.

برای تولید محتوا های مناسب، نیاز مخاطبانتان را بسنجید و بر اساس نیاز آن ها اقدام به تولید مطالب و محتوا های جدید و خلاقانه کنید. همچنین برای تاثیرگذاری محتوا ها در امر بازاریابی و تبلیغات، نیاز است اصول سئو را به درستی رعایت کنید و مخاطبان را از طریق موتور های جست و جو به سایت و صفحه مورد نظرتان هدایت کنید.

از سوی دیگر توجه داشته باشید که تولید محتوا به صورت هدفمند انجام گیرد و حس اتلاف وقت را به مخاطب انتقال ندهد. بدین منظور استفاده از تیتر ها و زیر تیتر های جذاب که در برگیرنده کلمات کلیدی می باشند پیشنهاد می شود.

همچنین استفاده از لینک های مرتبط در طراحی سایت یکی از اصول تاثیر گذار است که علاوه بر افزایش بازدید از صفحات داخلی سایت، می تواند موجب جذابیت مطلب و ترغیب به بازدید کننده به گذران وقت بیشتر در وب سایت شما شود.

مطلب پیشنهادی  اهمیت دیجیتال مارکتینگ برای مخاطبان و مشتریان

لازم به ذکر است که از تولید محتوا های پر حجم و طولانی در حین طراحی سایت بپرهیزید چرا که تنها موجب خستگی و دل زدگی مخاطبان شده و احتمال موفقیت شما از طریق دیجیتال مارکتینگ سایت را کاهش می دهد.

طراحی وب سایتطراحی سایت مخاطب محور

در طراحی بخش های مختلف سایت همواره به این نکته توجه داشته باشید که احترام به مخاطبان به خصوص جلوگیری از اتلاف وقت، نه تنها موجب رضایت مخاطبان می شود، بلکه وب سایت شما را کاربردی کرده و اتفاقا میانگین حضور مخاطبان در سایت را افزایش می دهد.

تدوین نقشه سایت یکی از تکنیک های موفق در طراحی سایت است که دسترسی آسان و سریع بازدیدکنندگان به مطالب را فراهم کرده و از سردرگمی مخاطب جلوگیری می کند. همچنین قرار دادن نوار جست و جو نیز همین تاثیر را داشته و مخاطب را مستقیما به مطلب مربوطه هدایت می کند.

از سوی دیگر، دسته بندی مناسب و کاربردی منوی اصلی سایت یکی از اصول بسیار مهم در طراحی سایت محسوب می شود که علاوه بر صرفه جویی در وقت مخاطب، ترافیک سایت را به نسبت مناسب تقسیم کرده و آمار قابل قبولی از بازدید را در پی دارد.

یکی دیگر از نکات مهم و تاثیر گذار در طراحی سایت، قرار دادن بخش نظرات بازدید کنندگان است. این گزینه نیز علاوه بر آنکه یک روش احترام به مخاطب و القای حس ارزشمندی محسوب می شود، می تواند بازخورد بازدید کنندگان را مستقیما به دست شما رسانده و روند به روز رسانی سایت را منطقی تر و سود آور تر کند.