سئو سایت فروشگاهی چطور و از چه راه‌هایی؟

سئو سایت فروشگاهی

سایت‌های فروشگاه‌ها به سرعت رو به گسترش و توسعه هستند و هر روز هم به تعداد آنها افزوده می‌شود بنابراین سایت‌هایی در موتور جست‌وجوی گوگل رتبه بالاتری می‌گیرند که سئو بهتری داشته باشند. برای همین ما قصد داریم در این مقاله در مورد چگونگی سئو سایت فروشگاهی بیشتر توضیح دهیم. خیلی از افرادی که کسب و کار اینترنتی دارند، می‌خواهند بدانند چطور می‌توانند سئو سایت فروشگاهی خود را انجام دهند که علاوه بر کسب مشتریان بیشتر، گوگل هم سایت آنها را بهینه تشخیص داده و به آن رتبه خوبی بدهد. اگر شما هم به پاسخ این سؤال علاقه‌مند هستید با ما همراه باشید. سئو سایت فروشگاهی یک کار تخصصی بوده که توسط هر شخصی امکان‌پذیر نمی‌باشد. برای انجام این فرایند نیاز به اجرای چندین استراتژی است که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

استراتژی تولید محتوا برای سئو سایت فروشگاهی

برای اینکه سایت فروشگاهی مورد نظر به خوبی سئو شود باید از همان ابتدای ساخت سایت این هدف دنبال شود و برای آن هم برنامه مشخصی وجود داشته باشد. یکی از این برنامه‌ها استراتژی تولید محتوا برای سئو سایت فروشگاهی است. استراتژی تولید محتوا یعنی شما در سایت خود به صورت منظم و برنامه‌ریزی شده محتوای با کیفیت و سئو شده منتشر کنید. تولید محتوا باید در راستای رضایت کاربر و مشتری صورت گرفته و حاوی مطالب ارزشمند و آگاهی‌دهنده باشد به صورتی که کاربر بعد از ترک سایت دوباره برای خواندن مطالب آن بازگردد. اگر استراتژی تولید محتوا برای سئو سایت فروشگاهی به خوبی اتخاذ نگردد و یا اینکه از راهکارهای تولید محتوای فریب‌دهنده استفاده شود خیلی زود گوگل این موضوع را فهمیده و سایت شما را اسپم تشخیص می‌دهد.
برای اینکه فرایند استراتژی تولید محتوا برای سئو سایت فروشگاهی به درستی انجام شود در مرحله اول باید در مورد مخاطبان و کاربرانی که به سایت شما مراجعه می‌کنند به خوبی تحقیق کرده و اطلاعات جامعی در مورد آنها به دست آورید. در واقع باید بازار هدف خود را تعیین نمایید. مثلاً اگر در مورد فروش لوازم خانگی کار می‌کنید باید همه افرادی که به این بازار علاقه‌مند هستند را شناسایی کرده و در جهت رضایت آنها محتوا تولید نمایید. مثلاً خریداران و مصرف‌کنندگان خرد دنبال کالاهای باکیفیت و برندهای آنها هستند پس باید محتوای تولید شده شما در همین راستا باشد در حالی که افراد دیگری نظیر خرده‌فروشان هم ممکن است به سایت شما مراجعه کنند و یا حتی تعمیرکنندگان این وسایل. حالا هر چقدر محتواهای تولید و منتشر شده در سایت شما جامع‌تر باشد در نتیجه شما به نیاز بازار هدف گسترده‌تری پاسخ داده‌اید در نتیجه کاربران و مخاطبین بیشتری هم به سایت شما سر خواهند زد و گوگل این موضوع را می‌فهمد و رتبه بسیار خوبی به سایت شما خواهد داد. پس استراتژی تولید محتوا برای سئو سایت فروشگاهی یعنی تولید و انتشار مطالب سئو شده و هدفمند.

استراتژی تولید محتوا برای سئو سایت فروشگاهی با تولید محتواهای جدید

هرگز به این فکر نکنید با ده تا بیست تا محتوا سایت شما سئو خواهد شد، اصلاً این طور نیست. تنبلی کردن در تولید محتوا و کامل کردن توضیحات مربوط به کسب و کارتان یعنی عقب ماندن از رقبا. رقبایی که گاهی هر روز با انتشار مطالب بسیار باکیفیت در رتبه بالایی از گوگل قرار دارند. بنابراین علاوه بر اینکه باید مطالب سئو شده تولید کنید باید این مطالب هم مرتب به‌روزرسانی شده و راکد باقی نمانند. یکی از کارهایی که می‌توانید برای سئو سایت فروشگاهی از طریق تولید محتوا انجام دهید استفاده از تصاویر خوب و باکیفیت و مرتبط به همراه محتوا است. این کار کیفیت مطالب تولید شده را از نظر گوگل بالاتر خواهد برد. استفاده از فایل ویدئویی هم مفید خواهد بود. پس از همه ابزارها برای سئو سایت فروشگاهی خود استفاده کنید.

مطلب پیشنهادی  ایمیل مارکتینگ و انواع ایمیل‌های ارسالی به مخاطبان

استراتژی لینک‌سازی برای سئو سایت فروشگاهی

دومین استراتژی که می‌توانید برای سئو سایت فروشگاهی به کار ببرید لینک‌سازی است. استفاده از لینک‌های خارجی که گزینه بهتری خواهد بود و به سایت اعتبار بیشتری می‌دهد. هر چقدر سایت‌هایی که از آنها لینک می‌گیرید و یا به آنها لینک می‌دهید، معتبرتر باشند، لینک‌سازی بهتری انجام داده‌اید و سئو سایت فروشگاهی شما نتیجه بهتری خواهد داد. استفاده از این استراتژی برای سئو سایت فروشگاهی باید با توجه به الگوریتم‌های موتور جست‌و‌جوی گوگل صورت گیرد. اگر از قوانین این موتور جست‌وجو پیروی نکنید این استراتژی می‌تواند به ضرر سایت شما تمام شود. مثلاً گوگل به صورت مشخص بعضی از لینک‌سازی‌ها را مشمول جریمه می‌نماید. برخی از آنها شامل موارد ذیل هستند:
۱- گرفتن بک لینک از سایت‌های خارجی در حالی که زبان سایت شما فقط فارسی است.
۲- اگر از صفحاتی که لینک‌های زیادی وجود دارد بک لینک بگیرید مشمول جریمه خواهید شد.
۳- گرفتن بک لینک از سایت‌هایی که اسپم شده‌اند یک اشتباه استراتژیک خواهد بود و سایت را دچار جریمه خواهد کرد.
۴- سایت‌هایی که آتوریتی پایین دارند برای بک لینک گرفتن مناسب نیستند.
۵- استفاده از یک کلمه خاص برای بک لینک گرفتن هم سایت را مشمول جریمه خواهد کرد.
۶- بک لینک گرفتن فقط از صفحات خاص و مهم و مشخص
خب پس تا حالا متوجه شدیم برای سئو سایت فروشگاهی باید بک لینک‌های درست و باکیفیت بگیریم. مثلاً اگر سایت شما فارسی است گرفتن بک لینک از یک سایت انگلیسی یا فرانسوی کار درستی نخواهد بود و شما را فیک نشان خواهد داد. یا اینکه بک لینک گرفتن در قسمت‌های کامنت‌ها هم سایت را دچار اسپم خواهد کرد. این کار را مزرعه لینک می‌گویند یعنی شما در حال بک لینک گرفتن از صفحه‌ای هستید که علاوه بر اینکه در حال بک لینک دادن به سایت شما است به هزاران سایت دیگر هم بک لینک می‌دهد. این گونه بک لینک‌ها اصلاً به درد نمی‌خورند و عموماً باعث می‎شود سایت شما اسپم شود.

استراتژی سوشیال مدیا برای سئو سایت فروشگاهی

در این شیوه برای سئو سایت فروشگاهی دو هدف دنبال می‌شود:
۱- ایجاد سیگنال برای شبکه‌های اجتماعی
۲- بازدیدهای بیشتر برای سایت از صفحات اجتماعی دیگر
با استفاده از سیگنال‌های شبکه‌های اجتماعی امکان سئو سایت فروشگاهی فراهم می‌شود به این شکل که گوگل یک الگوریتم خاص برای رتبه‌بندی یک سری صفحات دارد. یعنی اگر یک مطلب در صفحات اجتماعی به میزان زیادی انتشار داده شود یعنی کیفیت بیشتری داشته و علاقه‌مندان زیادی را به خود جذب کرده است. از همین رو گوگل به این صفحات بازنشر شده جایگاه و رتبه بهتری خواهد داد. برای همین توصیه می‌شود مطالب سایت هر چه بیشتر در شبکه‌های اجتماعی مختلف بازنشر شود تا فاکتور سیگنال‌های شبکه‌های اجتماعی برای سئو سایت فروشگاهی تقویت گردد. اما گرفتن بازدید از سوشیال مدیاها هم می‌تواند باعث ارتقاء رتبه سایت در گوگل شود به این شکل که هر چقدر سایت بازدیدکننده بیشتری داشته باشد سئو بهتری هم خواهد داشت. یعنی سایت‌هایی که بازدیدکننده زیاد دارند در مقایسه با رقبای خود در نتایج جست‌وجوی گوگل بیشتر دیده می‌شوند. برای افزایش بازدید بهترین روش بازنشر کردن مطالب سایت در شبکه‌های اجتماعی است به خصوص صفحاتی که فالوئر بیشتری دارند.

مطلب پیشنهادی  مراحل یادگیری طراحی سایت

استراتژی انتخاب درست کلمات کلیدی برای سئو سایت فروشگاهی

برای سئو سایت فروشگاهی یک استراتژی مهم دیگر استفاده از کلمات کلیدی درست است. اگر در محتواهای تولید شده کلمات کلیدی درست انتخاب شوند یعنی کلماتی انتخاب گردند که در موتور جست‌وجوی گوگل بیشتر سرچ شده‌اند بنابراین با نشر این مطالب بازدیدکننده بیشتری به سایت شما هدایت خواهند شد. مثلاً فرض کنید که شما در کار خرید و فروش لوازم آشپرخانه هستید. اولین کار در استراتژی انتخاب درست کلمات کلیدی برای سئو سایت فروشگاهی تحقیق درباره کلمات کلیدی مرتبط با این حوزه است. پیدا کردن کلمات کلیدی هم کار سختی نیست و برخی از سایت‌ها این خدمات را به شما ارائه می‌دهند البته خودتان هم می‌توانید این کلمات را با سرچ در نوار ابزار صفحه گوگل پیدا کنید. بعد از پیدا کردن این کلمات به سراغ تولید محتواهای باکیفیت و خوب با آنها بروید هر چقدر محتوای تولید شده تعداد کلمات بیشتری داشته باشد در گوگل رتبه بهتری به آن داده خواهد شد اما حداقل تعداد کلمات برای تولید محتوا سیصد کلمه است و کمتر از آن محتوای مناسب و باکیفیتی نخواهد شد.

برای هر URL یک کلمه کلیدی اختصاص دهید

یک نکته دیگر که باید در سئو سایت فروشگاهی مد نظر داشته باشید تعداد کلمات کلیدی برای هر URL است. یعنی برای یک آدرس URL نباید چندین کلمه کلیدی کار شود. استاندارد تعیین شده برای هر آدرس سه کلمه کلیدی و در نهایت هفت تا است اما بهترین حالت این است که شما برای هر آدرس یک کلمه کلیدی در نظر بگیرید. با استفاده از این شیوه اگر کلمه کلیدی انتخاب شده شما رتبه بالایی بگیرد با اضافه شدن یک سیلاب به اول و یا آخر آن اگر کلمه همچنان رتبه خود را حفظ کند، یعنی در کلمات کلیدی جدید هم رتبه خوبی پیدا کرده‌اید.