راهنمای سئو در تولید محتوا

راهنمای سئو در تولید محتوا

هنگامی که شروع به تولید محتوا می کنیم، نمی­توانیم نقش موتورهای جستجو به خصوص گوگل را نادیده بگیریم. به همین دلیل باید تمام اصول و نکات سئو را در محتوای تولیدی رعایت کنیم تا گوگل محتوای ما را به بهترین شکل و در سریعترین زمان ایندکس کند. اصول سئوی محتوا را تا حد امکان در این مقاله مرور خواهیم کرد.

محتوایی که کپی نیست

این نکته به اندازه ای واضح و روشن است که نیاز به هیچ توضیحی ندارد. هر کسی که کمی با سئو آشنایی داشته باشد می داند که گوگل به شدت با سایت هایی که مطالب کپی منتشر می کنند مخالف است و تا حد امکان آن ها را در صفحات اول خود نشان نمی­دهد. اگر می خواهید محتوای کپی بر روی سایت خود قرار دهید، پیشنهاد می کنم سایت را تعطیل کرده و به فکر کار دیگری باشید. تولید محتوا بکر واقعا کار سختی نیست. فرض کنید شما به بحث تغذیه و سلامت علاقه دارید و سایتی در همین زمینه راه اندازی کرده­­اید. حالا قصد دارید مطلبی با عنوان روش های لاغری در سایت منتشر کنید. فقط کافی است چند منبع معتبر فارسی و انگلیسی را مطالعه کنید و برداشت خودتان از جمع بندی مطالب را در سایت منتشر کنید. تنها نکته مهم مخصوصا در حوزه سلامت، اعتبار مقاله است که حتما باید تایید شده باشد.

تعداد کلمات را رعایت کنید.

تا دو سال قبل، گوگل بیشتر به محتواهایی اهمیت می داد که حداقل ۳۰۰ کلمه داشته باشند. یعنی اولین نکته سئو محتوا، تعداد کلمات متن بود که نباید از ۳۰۰ کلمه کمتر بود. اما با سنگین شدن رقابت در بین وب سایت ها، گوگل نیز در آپدیت های جدید خود مقالاتی که بیشتر از ۹۰۰ کلمه داشته باشند را محبوب تر می داند و ارزش بیشتری برای آن قائل است. پس اگر مطالبی در مورد سئو و تولید محتوا مطالعه کردید که نوشته بود متن شما باید حداقل ۳۰۰ کلمه باشد؛ بدانید که آن مقاله ارزش علمی خود را از دست داده است. البته متذکر می شویم که هنوز هم گوگل با محتواهای ۳۰۰ کلمه ای مشکلی ندارد و کمتر از آن را معمولا اسپم می­شناسد. اما بهتر است شما که تازه شروع به تولید محتوا می کنید، این نکته را در نظر بگیرید و محتواهایی با حدود ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ کلمه منتشر کنید تا جایگاه بهتری در نتایج گوگل بگیرید.

مطلب پیشنهادی  اهمیت سئو خارجی در وب سایت

از کلمات کلیدی به درستی استفاده کنید

زمانی که با وارد کردن صد کلمه کلیدی می توانستید جایگاه بهتری نزد گوگل داشته باشید گذشت! در حال حاضر گوگل کمتر به بحث کلمات کلیدی اهمیت می دهد و اگر از تعداد زیاد و نامربوط از کلمات کلیدی استفاده کنید، برای سئو سایت مضر خواهد و ممکن است توسط گوگل پنالتی و جریمه شوید. پیشنهاد ما این است که برای هر ۲۰۰ کلمه از یک کلمه کلیدی کاملا مرتبط استفاده نمایید. همچنین طبق نظر متخصصان سئو، بهتر است عنوان متن را به کلمات کلیدی اضافه نکنید.

تگ هایی که فراموش می شوند.

تگ ها را در محتوا رعایت کنید. در هر متن از تگ H1 فقط یک بار استفاده کنید. البته اگر از سیستم مدیریت محتوای وردپرس استفاده می کنید مشکلی نخواهید داشت و تمامی تگ ها به طور اتوماتیک تنظیم خواهد شد.

همچنین سعی کنید کلمات کلیدی موجود در محتوا را بولد نمایید. این اقدام برای سئو سایت شما بسیار مفید است.

بهینه سازی تصاویر در سئو

تا جایی که ممکن است سعی کنید در محتوای خود از تصاویر استفاده نمایید. تصاویر باعث افزایش جذابیت به محتوای شما می شوند. توجه داشته باشید تصاویری که در وب سایت بارگذاری می شوند، حتما بهینه شده باشند وتا حد امکان، حجم آن ها کاهش پیدا کرده باشد. در این قسمت نیز اگر از وردپرس استفاده می نمایید، می توانید با نصب افزونه های بهینه ساز تصاویر، کار خود را راحت تر کنید.

رعایت دستورات نگارشی

گاهی رعایت همین نکته به ظاهر ساده می تواند کسب و کار شما را تغییر دهد. هم گوگل و هم کاربر متوجه غلط های املایی و عدم رعایت دستورات نگارشی در سایت شما خواهد شد. پس حتما این نکته را مد نظر داشته باشید که قبل از انتشار یک پست، آن را از لحاظ نگارشی و املایی، کاملا بررسی کنید تا مشکلی نداشته باشد.

مطلب پیشنهادی  تولید محتوای دیجیتالی
تولید محتوا
تولید محتوا

نتیجه گیری

بهتر است در پایان هر محتوا، نتیجه گیری داشته باشید. نتیجه گیری برای کاربران از آن جهت مهم است که متوجه می شوند متن را به درستی فهمیده اند یا نه.

این مقاله نیز به پایان رسید. سعی کردیم در این مطلب، شما را با نکات اساسی سئو در تولید محتوا آشنا کنیم. رعایت نکات و تکنیک های گفته شده می تواند به شدت در سایت شما تاثیر گذار باشد و باعث جذب کاربران و مخاطبان جدید به وبلاگ و سایت شما شود. همواره در هنگام تولید محتوا، سئو را رعایت کنید و محتواهایی تولید کنید که از نظر گوگل ارزشمند و از نظر کاربران جذاب و مفید باشد.