سئو، شیوه نوین برای کسب درآمد

سئو، شیوه نوین برای کسب درآمد

سئو، شیوه نوین برای کسب درآمد است. سئو در انگلیسی به مفهوم بهینه کردن سایت برای موتورهای جست‌وجو است. یعنی اینکه با استفاده از این روش سایت‌ها در معرض دید موتورهای جست‌وجو قرار می‌گیرند. SEO یا Search Engine Optimization باعث می‌شود سایت مورد نظر به افراد و کاربرانی که در جست‌وجوی محصول یا خدمات ارائه شده توسط شما هستند به وسیله موتورهای جست‌وجو معرفی گردد. منظور از موتورهای جست‌وجو بینگ، یاهو و یا گوگل می‌باشد. اینکه یک سایت در رتبه‌های بالا موتورهای جست‌وجو و صفحات اول آن قرار بگیرد یک مزیت بسیار مهم محسوب می‌شود. مثلاً خودتان وقتی کلمه‌ای را در گوگل سرچ می‌کنید عمدتاً همان صفحه اول وارد سایت‌هایی که بالا آمده‌اند شده و کمتر به سراغ صفحات بعدی گوگل می‌روید.
در واقع اینکه سایتی بعد از جست‌وجوی کاربران در صفحه اول گوگل نمایش داده شود یعنی اصول سئو در آن به درستی رعایت گردیده است. این راه در واقع یک نوع تبلیغات رایگان برای همه کسب و کارها در همه جای دنیا محسوب می‌شود. در فرایند بهینه‌سازی سایت‌ها یا سئو ترافیک رایگان و طبیعی از طرف موتورهای جست‌وجو مانند گوگل و یاهو به سمت سایت مورد نظر هدایت گردیده و از آنجایی که این ترافیک به وسیله سرچ کلمات کلیدی مربوط به حرفه و تجارت و یا کسب و کار شما فراهم شده است درصد جذب و توجه بازدیدکنندگان از سایت و البته تبدیل شدن آنها به مشتری بسیار بالا خواهد رفت.

هدف از سئوسازی سایت چیست و چرا این موضوع برای همه سایت‌ها اهمیت دارد؟

در دنیای امروز که اینترنت به جزء لاینفک زندگی انسان تبدیل شده است و آنها می‌توانند با استفاده از یک کلیک هر آنچه را که در جست‌وجوی آن هستند، پیدا کنند سئو سایت اهمیت بسیار بالایی پیدا می‌کند. در حال حاضر تحقیقات نشان می‌دهد میزان پولی که در کسب و کارهای اینترنتی مبادله می‌شود چیزی کمتر از کسب و کارهای واقعی نیست پس سرمایه‌گذاری در این عرصه هنوز هم می‌تواند پول‌ساز باشد اگر شخص بتواند از ابزارهای آن به خوبی بهره‌مند شود. یکی از این ابزارها سئو سایت است. با استفاده از این شیوه شخص می‌تواند با درست کردن یک سایت یا وبلاگ یا فروشگاه اینترنتی و رعایت اصول سئو در آن کسب و کار خود را با کمترین هزینه معرفی کرده و بازدیدکنندگان را به مشتریان بالفعل تبدیل نماید. اما در کل سئو یا بهینه‌سازی سایت‌ها به دلایل ذیل اهمیت دارد:

۱- عموماً همه کاربران تنها به سراغ پنج سایت اولی که در اثر جست‌وجو بالا آمده‌اند، می‌روند و کمتر تمایل دارند وارد صفحات بعدی شوند یا حتی سایت‌های انتهایی همان صفحه اول را هم باز نمی‌کنند. بنابراین اگر سایتی بتواند در سطر اول تا پنجم از صفحه اول موتور جست‌وجو گوگل قرار بگیرد موفقیت بزرگی محسوب می‌شود که این موفقیت فقط از طریق سئو سایت امکان‌پذیر خواهد بود.
۲- اجرای سئو به شیوه درست فقط باعث بهینه شدن نتایج جست‌وجو در گوگل نمی‌شود بلکه می‌تواند تجربه کاربری را هم بهبود داده و سایت را از جنبه کاربردی ارتقاء دهد.
۳- یکی دیگر از دلایل اهمیت سئو گسترش و ترویج آن در شبکه‌های اجتماعی است. یعنی وقتی سایت شما در موتورهای جست‌وجو دیده شود کاربران اطلاعات و خدمات آن را در شبکه‌های اجتماعی دیگر مانند فیس‌بوک، گوگل پلاس و یا حتی اینستاگرام و تلگرام به اشتراک می‌گذارند و همین امر معرفی سایت را کامل‌تر خواهد کرد.

مطلب پیشنهادی  نقش بک لینک در سئو سایت

فرایند جست‌وجو در گوگل به چه نحوی است؟

وقتی کاربران سؤال یا کلمه خاصی را در موتور جست‌وجوی گوگل سرچ می‌کنند نتایج این جست‌وجو در صفحه نتایج یا SERP به نمایش گذاشته می‌شود. برای اینکه این نتایج مرتب‌سازی شوند به صورت لحظه‌ای الگوریتم‌های بسیار پیچیده‌ای به اجرا درمی‌آید که یکی از آنها رتبه‌بندی یا SEO Ranking Factors است و بر اساس همین الگوریتم است که موتورهای جست‌وجو رتبه سایت شما را تعیین می‌کنند. برای همین هر چقدر سایت شما اصول سئو دقیق‌تری داشته و بهتر بهینه‌سازی شده باشد توسط این الگوریتم‌ها بهتر شناسایی شده و رتبه بهتری هم خواهد گرفت. یک آمار کلی نشان می‌دهد پنج سایتی که در صفحه اول موتور جست‌وجوی گوگل دیده می‌شوند بیشترین کلیک را به دست می‌آورند. یعنی موفقیت یک سایت رابطه مستقیم با قرار گرفتن آن در این پنج نتیجه جست‌وجو دارد. موتور جست‌وجوی گوگل یکی از محبوب‌ترین ابزارهای جست‌وجو در بین کاربران است. این موتور جستجو بیشتر از ۲۰۰ سیگنال را جهت رتبه‌بندی در نظر گرفته است و در یک دسته‌بندی این سیگنال‌ها به دو طبقه کلی شامل سئو داخلی یا On-Page SEO و سئو خارج از سایت یا OFF-PAGE SEO دسته‌بندی می‌شوند. در ادامه در مورد هر یک از آنها توضیح خواهیم داد.

سئو داخلی یا On-Page SEO چیست؟

بهینه‌سازی داخلی سایت را سئو داخلی می‌گویند. این کار با استفاده از یکسری فاکتورهای خاص صورت گرفته و بر اساس این فاکتورها سایت برای کاربران بهینه‌سازی می‌شود. فاکتورهایی که در بهینه‌سازی یا سئو داخلی دخیل هستند عبارتند از:
کلمات کلیدی یا Keywords : هر یک از صفحات سایت‌ها با موضوع و هدف خاصی بارگذاری می‌شوند این موضوعات باید بر اساس کلمات کلیدی خاصی تولید محتوا شوند. بر اساس همین کلمات محتوای صفحه به موتورهای جست‌وجو منتقل می‌گردد. مثلاً اگر موضوع یک صفحه ماسک برای پوست باشد باید تولید محتوا بر اساس کلماتی صورت گیرد که در این حوزه بیشترین سرچ را در گوگل داشته‌اند تا با جست‌وجوی کاربر گوگل آنها را به سمت سایت و صفحه شما هدایت کند.

تگ عنوان یا Title Tags: آن چیزی که در صفحه نتایج گوگل مشاهده می‌شود عنوان محتوای تولید شده شما در سایت است. تگ عنوان مهم‌ترین و قوی‌ترین سیگنالی است که شما به موتور جست‌وجو می‌دهید و باید حتماً شامل کلمات کلیدی پرسرچ باشد. مثلاً اگر محتوای صفحه در مورد ماسک برای پوست چرب است عنوان محتوا حتماً باید سه کلمه ماسک و پوست و چرب را داشته باشد.
تگ یا H، Header tags: صفحاتی که در سایت‌ها تولید می‌شوند عموماً چند بخش و سرفصل دارند که با تگ یا H جداسازی شده و نمایش داده می‌شوند. تگ یا H اصلی باید شامل کلمات کلیدی بوده و بقیه تگ‌ها هم باید شامل کلمات کلیدی مرتبط گردد.
بهینه‌سازی محتوا یا Content Optimization: برای تولید محتوا حتماً باید متن تهیه شده شامل کلمات کلیدی اصلی بوده و تعداد کلمات هم از ۳۰۰ تا کمتر نباشند. محتواهای کوتاه و بدون کیفیت مورد توجه قرار نگرفته و حتی ممکن است به خاطر قرار گرفتن در دسته محتوای نازک توسط الگوریتم گوگل پاندا مجازات شده و کل رتبه صفحه را تحت تأثیر قرار دهند.
لینک داخلی یا Internal Linking: لینک‌های داخلی حسن بزرگی برای صفحات در سایت‌ها دارند با استفاده از این لینک‌ها می‌توانید مهم‌ترین بخش‌های سایت خود را به کاربران معرفی کرده و باعث شناسایی آنها توسط موتورهای جست‌وجو هم بشوید البته لینک‌ها باید کاملاً سالم باشند تا در صورت کلیک بر روی آن امکان اتصال با صفحه مورد نظر فراهم شود. مثلاً اگر مقاله‌ای در زمینه دوربین عکاسی کار کرده‌اید و این مقاله در تکمیل مقاله دیگری در سایت است لینک مقاله قبلی را به عنوان لینک داخلی در مقاله جدید قرار دهید تا بهینه‌سازی یا سئو مطلب به خوبی انجام شود.
آدرس و ساختار آنها: SEO-Friendly URL یا ساختار آدرس‌ها در واقع به درک بهتر محتوا و سایت شما در موتورهای جست‌وجو کمک می‌کند. استفاده از کلمه کلیدی URL در صفحه به شناسایی آن توسط کاربر کمک بسیار مهمی خواهد کرد و البته بهتر است از حروفی مانند OR یا IN یا اعداد در آدرس اینترنتی سایت استفاده نگردد.

مطلب پیشنهادی  راهنمای سئو در تولید محتوا

سئو خارج از سایت چیست؟

به بهینه‌سازی بیرونی سایت سئو خارج از سایت می‌گویند. عواملی که در سئو خارج از سایت مؤثر هستند عبارتند از:
۱- فعالیت در شبکه‌های اجتماعی یا Social Media
۲- فعالیت در شبکه‌های به اشتراک‌گذاری بوک مارک یا Social bookmarking
۳- لینک بیلدینگ یا Link Building

فعالیت در شبکه اجتماعی چه تأثیری در سئو خارج از سایت دارد؟

استفاده از شبکه‌های اجتماعی در کنار لینک بیلدینگ به معرفی سایت شما کمک بزرگی می‌کند. همه لینک‌هایی که با استفاده از شبکه‌های اجتماعی دریافت می‌شود دارای قابلیت NO FOLLOW هستند. با استفاده از شبکه‌های اجتماعی می‌توانید پروفایل ایجاد کرده و مطالب سایت را به اشتراک بگذارید.

فعالیت در شبکه‌های به اشتراک‌گذاری بوک مارک یا Social bookmarking

با استفاده از بوک مارک کاربران می‌توانند صفحاتی که دوست دارند را ذخیره کرده و بعد آن را با دیگران به اشتراک بگذارند. استفاده از این روش باعث تأثیر بر ترافیک ورودی هم خواهد شد. با استفاده از بوک مارک می‌توانید در شبکه‌های delicious.com ،, stumbleupon.com scoop.it و reddit.com عضو شوید.

لینک بیلدینگ یا Link Building

با استفاده از این شیوه می‌توانید راهکارهایی را جهت دریافت لینک از سایر سایت‌ها دریافت کنید. مهم‌ترین و بهترین عامل رتبه‌بندی و سئو خارجی همین لینک بیلدینگ یا Link Building است. برای دریافت لینک تولید محتوا با کیفیت و مطابق با اصول سئو کمک بسیار مهمی خواهد کرد. در واقع تولید محتوا با کیفیت باعث می‌شود کاربران آن را با دوستان خود به اشتراک گذاشته و یا در سایت خود آن را لینک بدهند. با استفاده از این شیوه در واقع به موتور جست‌وجوی گوگل القاء می‌شود که این صفحات معتبر و دارای اطلاعات مفید هستند.