اصول تدوین برنامه بازاریابی دیجیتال

اصول تدوین برنامه بازاریابی دیجیتال

یک برنامه بازاریابی دیجیتال، مجموعه‌ای از فعالیت‌های بازاریابی با استفاده از تکنولوژی دیجیتال مارکتینگ است که برای تأثیرگذاری بر گروه خاصی از مخاطبان و یا افزایش احتمال خرید مشتریان تدوین می‌شود.
تکنیک‌های بازاریابی دیجیتال با بهره‌گیری از پنج مؤلفه مهم بازاریابی به شرح محصول، قیمت، تعیین محل و موقعیت عرضه محصول تعریف شده و به صورت برنامه‌های مدون دیجیتال مارکتینگ در روند مشاوره تبلیغاتی، عرضه می‌شود.

تأکید بر نقاط قوت

هر برنامه دیجیتال مارکتینگ و تبلیغات با استفاده از ابزارهای تبلیغات در فضای دیجیتال، عموماً با تحلیل نقاط قوت و متمایز جلوه دادن آنها آغاز می‌شود. در واقع شما با شناسایی نقاط قوت و توانایی کسب و کار خود در تأثیرگذاری بر افراد، برنامه‌هایی برای تقویت این نقاط، اطلاع‌رسانی و تبلیغ طراحی می‌کنید.
معمولاً پیشنهاد می‌شود که با انتخاب چند ویژگی قدرتمند در هر کسب و کار و اولویت‌بندی آنها، برنامه‌های بازاریابی دیجیتال تنظیم و به فراخور مخاطبان هدف، اجرایی شوند.
رویکرد توجه به نقاط قوت علاوه بر آنکه دیجیتال مارکتینگ موفق و سودآور را در پی دارد، با متمرکز کردن منابع و انرژی مصرفی، موجب رشد کسب و کار در این نقاط می‌شود. همچنین، انتخاب محدود و رتبه‌بندی این ویژگی‌ها اهداف اصلی هر کسب و کار را به نمایش می‌گذارد.
قدم بعدی پس از شناسایی انتخاب بهینه نقاط قوت، تدوین برنامه بازاریابی دیجیتال متناسب با نیازهای مخاطبان و تبیین استراتژی‌های مارکتینگ می‌باشد.

انتخاب استراتژی بازاریابی دیجیتال

استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال عمدتاً انتخاب و برنامه‌ریزی برای استفاده از ابزار رایج در دیجیتال مارکتینگ است که تلفیق آن با خلاقیت‌های منحصر به فرد و راهکارهای مشاوره تبلیغاتی، می‌تواند جذب مخاطبان بالقوه و افزایش فروش را در پی داشته باشد.
به عنوان مثال، اگر می‌خواهید با استفاده از تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی خریداران را از به‌روزترین اخبار و محصولات جدید خود آگاه کنید، در وهله اول باید به طور مشخص تعیین کنید که از کدام شبکه اجتماعی و به چه صورت می‌خواهید استفاده کنید. همچنین باید با بررسی هزینه‌های تبلیغات و تعریف برنامه دقیق بازاریابی دیجیتال که عمدتاً در روند مشاوره تبلیغاتی مشخص می‌شود، از مشکلات بعدی پیشگیری کنید.
همان‌طور که قبلاً اشاره شد، تدوین برنامه و طرح بازاریابی اصلی‌ترین و مهم‌ترین قدم در شروع فعالیت‌ها در حوزه دیجیتال مارکتینگ می‌باشد. همچنین برای انتخاب استراتژی تبلیغاتی مناسب، بررسی بایدها و نبایدهای مارکتینگ کسب و کار و کشف جزئیات مناسب برای دسترسی به تاکتیک کاربردی قدمی بسیار مهم در مسیر بازاریابی دیجیتال می‌باشد.
تدوین برنامه بازاریابی خود را با نوشتن اهداف، حاصل مطالعات و تمام آنچه در ذهن دارید آغاز کنید. توجه کنید که همین پیش‌نویس‌های اولیه، زمینه تعیین استراتژی اصلی شما در بازاریابی دیجیتال محسوب شده و به نوعی توشه راه شما می‌باشد.

مطلب پیشنهادی  طراحی سایت شرکتی و فوت و فن آن

مدیریت برنامه بازاریابی دیجیتال

پس از تهیه پیش‌نویس برای طرح بازاریابی و پرورش آن از طریق دریافت مشاوره تبلیغاتی، وقت آن رسیده است که جایگاه خود را به عنوان یک مدیر در بخش دیجیتال مارکتینگ کسب و کار خود یا دیگری، تثبیت کنید.
هدف اصلی بخش مدیریت بازاریابی دیجیتال، حصول اطمینان در مورد انتخاب نیروی کاری، تعیین زمان و مکان مناسب و نیز خلاصه کردن فعالیت‌های اساسی در راستای گسترش مارکتینگ می‌باشد.
به بیان دیگر، مدیریت و اداره برنامه دیجیتال مارکتینگ و سرپرستی موفق مسیر فعالیت‌های تبلیغاتی، با فراهم کردن مقدمات تئوری و نظارت بر اجرای آن توسط عوامل اجرایی آغاز می‌شود.
یکی دیگر از نکات اساسی برای مدیریت و اجرای بازاریابی دیجیتال، شناخت زیرمجموعه‌ها و تقسیم فعالیت‌ها بین کارکنان یا عوامل زیرمجموعه می‌شود. شما به عنوان یک مدیر باید مسئولیت‌های مختلفی را به کارکنان خود محول کنید.
فراموش نکنید که تحویل مسئولیت‌ها و برنامه‌های کاری را با ملاحظاتی از قبیل توانایی‌ها و ظرفیت‌های فردی و نیز بر پایه مطالعات و تحقیقات دقیق درباره نحوه فعالیت انجام دهید.
پیشنهاد می‌شود که برای دستیابی به رویکرد مدیریتی بهینه، از مشاوره تبلیغاتی و مشورت با افراد موفق در حوزه بازاریابی دیجیتال بهره ببرید. مطمئن شوید که ایده‌های مطرح شده در برنامه و طرح مارکتینگ قابل اجرا بوده و روش مناسب اجرایی کردن آن را پیدا کنید.

محاسبات مالی طرح

همان‌طور که پیش‌بینی می‌شود، محاسبات مربوط به برآورد هزینه و سود و به طور کلی مدیریت مالی و حسابداری، از جمله مهم‌ترین بخش‌های کار در بازاریابی دیجیتال می‌باشد که نیاز به تخصص و استفاده از حسابداران کاربلد در سطوح پیشرفته دارد.
اصول محاسبات مالی و برآورد هزینه‌ها در دیجیتال مارکتینگ به طور خلاصه شامل این موارد می‌شود:
– تخمین فروش آینده هر محصول
– تخمین هزینه‌های مفید برای دستیابی به میزان فروش منطقی
– محاسبه تبلیغات و هزینه‌های بازاریابی دیجیتال با استفاده از ابزارهای معین شده در طرح
– تدوین برنامه بودجه ماهیانه و سالیانه
– بررسی و مقایسه معنادار هزینه‌های ورودی و خروجی