آژانس خلاقیت امیدان

دیجیتال مارکتینگ | افزایش فروش | طراحی وب سایت | برنامه نویسی اختصاصی | طراحی اپلیکیشن | ریست مارکتینگ

صفحه اصلی بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی یک مفهوم جدید در زمینه‌ی بازاریابی

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی یک مفهوم جدید در زمینه‌ی بازاریابی و فروش محصولات است که به تازگی در دنیای بازاریابی مطرح شده است. حجم زیاد مخاطبین، افزایش ترافیک، بهبود سئو، برند سازی و ارتباط آسان با مخاطبان و … از جمله مزایای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی است.در این مقاله قصد داریم مفهوم بازار یابی شبکه‌های اجتماعی و همچنین ویژگی‌های آن را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی یا SMM چیست؟

SMM مخفف عبارت Social Media Marketing است که به معنی بازاریابی شبکه‌های اجتماعی است. بازاریابی شبکه‌های اجتماعی یکی از روش‌های نوین دیجیتال مارکتینگ است. همان طور که گفته‌ شد بازاریابی شبکه‌های اجتماعی مزایای زیادی دارد. اولین و بزرگ‌ترین مزیت آن به رایگان در اختیار داشتن یک جامعه‌ی هدف است زیرا امروزه بیشتر مردم در شبکه‌های اجتماعی حضور دارند و فعالیت می‌کنند. با داشتن یک برنامه‌ی بازاریابی منظم و مدون به راحتی می‌توان در شبکه‌های اجتماعی تبلیغات انجام داد و یک بستر مناسب برای فروش محصولات به وجود آورد. نوع محتوا و کیفیت آن در بازاریابی شبکه‌های اجتماعی تأثیر به سزایی دارد. لذا داشتن برنامه‌‌ای مشخص پیش از ورود به این نوع از مارکتینگ ضروری است.

شرایط و برنامه ریزی برای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

پس از بررسی مزایای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی باید در نظر داشته باشید که برای حضور در شبکه‌های اجتماعی به منظور مارکتینگ نیاز به یک برنامه‌ی مدون و مشخص است که هدف کاری شما را مشخص کند. به طور کلی هزینه‌ی تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی از تلویزیون کمتر است اما حتی این هزینه کم نیز قابل توجه است. پس باید در نظر داشته باشید که بدون برنامه عمل کردن مساوی است با از دست رفتن بودجه.

هزینه بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

همان طور که قبلاً گفته شد، بازاریابی شبکه‌های اجتماعی نیاز به بودجه‌ی قابل توجهی دارد. از طرفی حضور در شبکه‌های اجتماعی باید به صورت مداوم و بدون وقفه باشد. پس باید بودجه خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که پاسخگوی نیاز شما باشد. زیرا حضور در شبکه‌های اجتماعی و بازاریابی به صورت محدود تنها بودجه شما را دور می‌ریزد. بسیاری از فرآیندهای بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی پس از چند ماه به سوددهی می‌رسند و در نتیجه شما در ماه‌های اول نباید انتظار بازگشت هزینه را داشته باشید. حال این سؤال پیش می‌آید که میزان هزینه‌ای که برای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی نیاز است چقدر است؟ این کاملاً بستگی به میزان بودجه‌ی شما دارد ولی به طور کلی حداقل باید یک چهارم هزینه‌ای که برای تبلیغات کسب و کار خود در نظر گرفته‌اید، در این زمینه از بازاریابی هزینه کنید.
در ادامه مراحل انجام بازاریابی شبکه‌های اجتماعی را مرحله به مرحله بیان می‌کنیم.

افزایش ترافیک سایت

اگر کسب و کار شما فروش آنلاین انجام دهد، یکی از مزایای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی برای شما، افزایش ترافیک سایتتان‌ خواهد بود. در شبکه‌های اجتماعی شما با قرار دادن لینک سایت می‌توانید مشتریان را به سمت سایت خود هدایت کنید و همین موجب افزایش ترافیک مصرف شده در سایت شما خواهد شد. نیاز به توضیح نیست که این مسئله تا چه حد می‌تواند بر کسب و کار شما تأثیر بگذارد. اما باید در نظر داشته باشید که سایت شما توانایی پاسخگویی به این حجم ترافیک را داشته باشد. در صورتی که سایت فروش ما امکان دریافت ترافیک سنگین را ندارد، باید به شما بگویم که اولین شرط حضور در بازاریابی شبکه‌های اجتماعی را ندارید.

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

مرحله اول: عضویت در شبکه‌های اجتماعی

امروزه شبکه‌های اجتماعی مختلفی برای بازاریابی وجود دارند، و یک کسب و کار جدید با توجه به اهدافی که دارد باید یکی از آن‌ها و یا حتی همه‌ی آن‌ها را برای بازاریابی محصولات و خدمات خود انتخاب کند. در حال حاضر اینستاگرام، توییتر و فیس‌بوک، سه شبکه‌ی اجتماعی هستند که کاربران بیشتر از بقیه برای انجام بازاریابی از آن‌ها استفاده می‌کنند. باید توجه داشته باشید که بیش از ۹۰ درصد مردم جهان در این شبکه‌های اجتماعی حضور دارند.

مرحله‌ی دوم: مشخص کردن جامعه‌ی هدف

همان طور که گفتیم بیش از ۹۰ درصد مردم جهان در شبکه‌های اجتماعی حضور دارند و فعالیت می‌کنند. اما سؤال اینجاست؛ آیا تمام مردم جهان مشتری محصول و خدمات شما هستند؟ قطعاً خیر. در نتیجه شما باشد ابتدا جامعه‌ی مشتریانی که می‌خواهید با آن‌ها سر و کار داشته باشید مشخص کنید. برای مثال یک شرکت تولید کننده‌ی کیسه‌های آب گرم قطعاً بازار خوبی در میان نوجوانان نخواهد داشت. مشتریان این محصول افرادی با سن بالا و همچنین ورزشکاران هستند. یا در مثالی دیگر می‌تواند به یک تولید کننده لوازم آرایش اشاره کرد. قطعاً این محصولات در میان بانوان بازار بهتری خواهد داشت. در نتیجه شما به طور کلی و هرچه دقیق‌تر جامعه‌ی مشتریان هدف خود را مشخص کنید، بازاریابی شبکه‌های اجتماعی بیشتر و بهتر به شما کمک خواهد کرد. در نظر داشته باشید، که انتخاب جامعه‌ی مشتریان هدف اشتباه به قیمت شکست خوردن پروژه‌ی بازاریابی شما خواهد بود. در مشخص کردن جامعه‌ی هدف باید مواردی نظیر، جنسیت، سن، محل سکونت، شغل، درآمد و … را در نظر داشت.

مرحله‌ی سوم: ایجاد محتوای مناسب در شبکه‌های اجتماعی

پس از اینکه یک حساب کاربری در شبکه‌های اجتماعی ایجاد کردید باید موقعیت خود را در این شبکه‌ها تثبیت کنید و با یک برنامه ریزی مشخص و در نظر گرفتن جامعه‌ی هدف به تولید محتوا بپردازید. باید در نظر داشته باشید که حضور در شبکه‌های اجتماعی به منظور بازاریابی با رقابت شدیدی مواجه است. لذا عدم برخورداری از محتوای با کیفیت شما را با شکست مواجه خواهد کرد.
انواع مختلف محتوا برای انتشار در شبکه‌های اجتماعی وجود دارد که با توجه به نوع کسب و کارتان باید آن‌هایی را که مزایای بیشتری برای شما را دارند و محصول و خدمات شما را بهتر و بیشتر معرفی می‌کنند، انتخاب کنید. انواع محتوا شامل، تصویر، ویدئو، پست‌های وبلاگ، اخبار، کتاب‌ها و ای بوک‌ها هستند. باید در نظر داشته باشید که نوع محتوای ایجاد شده با محصول شما همخوانی داشته باشد. برای مثال قطعاً انتشار ای بوک برای یک برند لوازم آرایشی محتوای مناسبی نخواهد بود. این محصولات را با تصویر و ویدئو بهتر می‌توان معرفی کرد و جامعه‌ی هدف با محتوای بصری ارتباط بهتری برقرار می‌کند. اما یک شرکت تولید و نشر کتاب‌های کنکوری با انتشار ای بوک‌های مناسب می‌تواند مخاطبان زیادی را جذب کند.
امروزه تولید محتوا خود به یک تجارت جدید در کسب و کارهای اینترنتی تبدیل شده است. شرکت‌های بسیاری هستند که با هزینه‌ی اندک می‌توانند به صورت تخصصی برای شما به تولید محتوا بپردازند. این کار می‌تواند تا حد زیادی به بالا بودن کیفیت محتوای شما و همچنین صرفه جویی در زمان به شما کمک کند.

مرحله‌ی چهارم: انتشار محتوا

همان قدر که تولید محتوای با کیفیت و مناسب برای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی ضروری است، زمان بندی انتشار این محتواها نیز اهمیت دارد. افراد در شبکه‌های اجتماعی بیشتر از همه صفحاتی را دنبال می‌کنند که فعالیت مداوم دارند نه صفحاتی که در یک روز چند پست پشت سر هم می‌گذارند و بعد تا چند روز ناپدید می‌شوند. پس بهتر است یک برنامه‌ی زمانی مناسب برای انتشار محتوا داشته باشد. ساعت و روز انتشار محتوا نیز بسیار مهم است. برای مثال اگر جامعه‌ی هدف شما نوجوانان هستند باید از انتشار محتوا در ساعات مدرسه خودداری کنید. همچنین اگر جامعه‌ی هدف شما زنان خانه‌دار هستند باید محتوا را در ساعاتی از روز منتشر کنید که زمان صرف ناهار و شام نباشد. برای نتیجه گیری بهتر است که یک تقویم برای زمان بندی انتشار محتواهای خود درست کنید و بر اساس آن به انتشار محتوا بپردازید.

مرحله‌ی پنجم: تعیین شاخص‌های کلیدی موفقیت (KPI)

میزان موفقیت در شبکه‌های اجتماعی با توجه به میزان وقت و هزینه‌ای که صرف شده است با فاکتور KPI اندازه گیری می‌شود. موارد زیادی هستند که میزان موفقیت یک پروژه‌ی بازاریابی شبکه‌های اجتماعی را مشخص می‌کنند. یکی از این موارد نرخ تبدیل است. نرخ تبدیل میزان افزایش تعداد بازدید کننده‌های سایت شما، به ازای انتشار یک محتوای تبلیغاتی است. هرچقدر این میزان بیشتر باشد، نشان دهنده‌ی موفقیت بیشتر محتوای مورد نظر است.
مورد دیگری که با استفاده از میزان موفقیت یک محتوای تبلیغاتی را می‌توان مشخص کرد، میزان ترافیک صرف شده در صفحات وب سایت است. به طور کلی گوگل الگوریتم‌های متفاوتی برای بالا آوردن یک سایت دارد. میزان ترافیک صرف شده در سایت توسط کاربران، یکی از مهم‌ترین عواملی است که در این زمینه تأثیرگذار است. در حقیقت هرچقدر کاربران زمان بیشتری را در سایت شما بگذرانند، نشان دهنده‌ی جذابیت کسب و کار شما برای آن‌ها است. پس بهتر است به فکر محتواهای مناسب و جالب برای جامعه‌ی هدف در سایت خود باشید.
دیگر موردی که می‌توان گفت در شبکه‌های اجتماعی به وفور دیده می‌شود، ذکر کردن نام برند و کسب و کار شما در دیگر صفحات است. این نشان دهنده‌ی شناخته شدن نام برند شما، و همچنین کسب و کار شما در میان افراد جامعه‌ی شبکه‌های اجتماعی است.
تعداد کل اشتراک گذاری به تعداد دفعاتی گفته می‌شود که پست شما در توسط افراد دیگر مورد انتشار قرار گرفته است. این عدد در فیس بوک و توییتر از اهمیت بیشتری برخوردار است.
و در نهایت تعداد بازدید یکی دیگر از عواملی است که موفقیت محتوای شما را تضمین می‌کند. هرچقدر محتوای شما توسط افراد بیشتری دیده شوند، به این معنی است که افراد بیشتری با کسب و کار و برند شما آشنا شده‌اند. اصل معرفی محصول و برند را می‌توان اولین اصل و هدف بازاریابی در نظر گرفت.

مرحله‌ی ششم: سرمایه‌گذاری روی ابزار مدیریت شبکه‌های اجتماعی

تا اینجا با اهمیت شبکه‌های اجتماعی در فرآیند بازاریابی و همچنین بازاریابی شبکه‌های اجتماعی اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار داده‌ایم. حال مورد دیگری که پیش می‌آید این است؛ چه میزان باید وقت صرف کنیم؟ در حقیقت برای این سؤال یک جواب مشخص وجود دارد و آن این است: هر چه بیشتر، بهتر. هرچقدر میزان حضور شما در شبکه‌های اجتماعی بیشتر باشد، به همان اندازه احتمال موفقیت شما در این شبکه‌ها افزایش می‌یابد. اما موضوع دیگری که مطرح می‌شود این است؛ اگر قرار باشد تمام وقت خود را در شبکه‌های اجتماعی صرف کنیم، پس کی به کسب و کارمان برسیم. قطعاً استخدام افرادی برای تقویت حضور در شبکه‌های اجتماعی در ابتدای راه کار عاقلانه‌ای به نظر نمی‌رسد، زیرا هزینه‌ی زیادی را برای استخدام یک نیروی انسانی به کسب و کار شما تحمیل می‌کند. بیشتر شبکه‌های اجتماعی به خصوص اینستاگرام ابزار جدیدی را برای کسب و کارهای طراحی کرده‌اند که میزان زمان لازم برای فعالیت در شبکه‌های اجتماعی را کاهش می‌دهد. شما می‌توانید با پرداخت هزینه‌ای اندک این ابزارها را تهیه و مانند یک افزونه روی شبکه‌ی اجتماعی خود نصب کنید. این ابزار به شما توانایی مدیریت و فعالیت مداوم در شبکه‌های اجتماعی بدون صرف وقت زیاد را می‌دهند.
این ابزار می‌توانند به گونه‌ای تنظیم شوند که مخاطبان جامعه‌ی هدف شما را دنبال کنند، کانت‌هایی که در صفحات اجتماعی شما توسط کاربران قرار داده می‌شود را پاسخ دهند و همچنین با داشتن یک تقویم زمانی برای انتشار محتوا به شما در این زمینه کمک شایانی کنند.

مرحله‌ی هفتم: آنالیز و بهینه‌سازی

آنالیز و بهینه سازی مرحله‌ی آخر و مهم‌ترین مرحله‌ی بازاریابی شبکه‌های اجتماعی است. این که شما یک روند را برای فعالیت در شبکه‌های اجتماعی پیش بگیرید و بدون توجه به بازخورد و میزان موفقیت آن را ادامه دهید، قطعاً در کار خود شکست خواهید خورد. کیب و کارهایی در این مسیر به پیشرفت و موفقیت می‌رسند که به صورت مداوم نتایج کار خود را بررسی کنند و در نقاط ضعف خود را بهبود بدهند. شما باید با توجه به هزینه‌ای که می‌کنید، میزان بازخورد و میزان نتیجه‌ای که برای شما داشته است را بررسی کنید. معیارهایی مانند نرخ تبدیل، نرخ فروش و … تا حد زیادی می‌توانند به شما کمک کنند. با بررسی و آنالیز نتایج می‌توانید سرمایه‌ی خود را روی مواردی هزینه کنید که بیشتری بازدهی را برای شما داشته‌اند.
علاوه بر این بازاریابی شبکه‌های اجتماعی نیز مانند هر مورد دیگری در این جهان به صورت لحظه‌ای تغییر و پیشرفت می‌کند. با آنالیز و بررسی می‌توانید خود را با این پیشرفت تطبیق دهید تا بتوانید از این پیشرفت در جهت پیشبرد اهداف خود و کسب و کارتان استفاده کنید.

ما به صورت ۲۴ ساعته منتظر تماس شما هستیم

درمورد بازاریابی شبکه‌های اجتماعی با مشاوران آژانس تبلیغاتی تماس بگیرید

منتظر تماستون هستیم۰۲۱۲۶۷۱۱۳۰۵

مشاوران امیدان منتظرتون هستن