بازاریابی با استفاده از تولید محتوا

بازاریابی با استفاده از تولید محتوا

بازاریابی محتوایی شاخه ای از دیجیتال مارکتینگ محسوب می شود که مبتنی بر تولید محتوا در انواع گوناگون مانند نوشتار، ویدیو، تصویر، صوت و یا تلفیقی از این موارد است.
بازاریابی با استفاده از تولید محتوا به دلیل فراهم آوری بستری وسیع برای ظهور خلاقیت ها در زمینه های گوناگون، یک روند پیشرفت دائمی را در فرایند دیجیتال مارکتینگ سبب می شود.

بازاریابی محتوایی و یا Content marketing، شاخه جدید و رو به رشدی از دیجیتال مارکتینگ محسوب می شود که مبتنی بر تولید محتوا در انواع گوناگون مانند نوشتار، ویدیو، تصویر، صوت و یا تلفیقی از این موارد است.
بازاریابی با استفاده از تولید محتوا به دلیل فراهم آوری بستری وسیع برای ظهور خلاقیت ها در زمینه های گوناگون، یک روند پیشرفت دائمی را در فرایند دیجیتال مارکتینگ سبب می شود. به بیان دیگر، هیچ محدودیتی در تعداد، کیفیت و نوع محتوا وجود ندارد و همین امر موجب فعالیت روز افزون و تولید محتوا های متنوع از طرف بازاریابان می شود.
از سوی دیگر، بازاریابی دیجیتال بدون تولید محتوا تقریبا بی معنا است. زیرا هدف اصلی دیجیتال مارکتینگ که جلب مخاطبان بالقوه می باشد، بدون وجود هویت محتوایی هیچ فایده ای نداشته و بیهوده به شمار می آید.
در ادامه به بررسی دقیق تر روش بازاریابی محتوایی می پردازیم.

تولید محتوامزایای بازاریابی با استفاده از تولید محتوا

همانطور که گفته شد اصلی ترین و مهم ترین مزیت بازاریابی محتوایی، امکان بهره گیری از انواع محتوا ها در وب سایت و یا هر شاخه ای از دیجیتال مارکتینگ می باشد.
در گذشته، بازاریابی با استفاده از تولید محتوا تنها به محتوا های نوشتاری محدود می شد و تنها خلاقیت مورد استفاده در موارد پیشرفته، همراه کردن چند تصویر مرتبط با نوشته بود.
امروزه با پیشرفت همه جانبه صنعت تبلیغات و بازاریابی، و هم زمان با گسترش استفاده از دیجیتال مارکتینگ، بازاریابی محتوایی نیز تغییرات زیادی به همراه داشته و محتوا های متنوع تری را در بر می گیرد.
معرفی محصولات یا کسب و کار ها و فعالیت ها برای جذب مشتری در بازاریابی محتوایی امروزی، با بهره گیری از محتوا متنوع نظیر ساخت ویدیو کلیپ های صوتی و تصویری متناسب با ویژگی های مخاطبان هدف انجام می شود.
بازاریابی با استفاده از تولید محتوا، هیچ محدودیتی از نظر حجم و تعداد محتوا ها ندارد. یک وب سایت و یا شبکه اجتماعی، می تواند بسته به صلاحدید مدیر آن، هر میزان مطلبی که نیاز است را در بر بگیرد.
از سوی دیگر، بهره گیری از اصول سئو این امکان را برای نویسندگان محتوا های متنی فراهم می کند که حتی در صورت طولانی بودن محتوای مورد نظر، با ترفند هایی نظیر بخش بندی، لینک دهی و یا قرار دادن زیر تیتر، جذابیت مطلب برای خواننده حفظ کماکان حفظ شود.

مطلب پیشنهادی  طراحی استراتژی بازاریابی هدفمند

نقش موتور های جست و جو در بازاریابی محتوایی

در گذشته هر محتوا برای دیده شدن نیاز به صرف هزینه برای تبلیغات گسترده داشت. مثلا اگر محتوایی در زمینه لوازم آرایشی تولید می شد، باید توسط بازاریاب ها و یا از طریق پخش در رسانه های جمعی به دست مردم می رسید. اما امروز اصول دیجیتال مارکتینگ به کمک موتور های جست و جو، این کار را به صورت رایگان انجام می دهد.
در صورت تولید محتوا های اصولی و استفاده از تکنیک های سئو در یک وب سایت، موتور های جست و جویی نظیر گوگل، با توجه به نیاز مخاطب و عباراتی که جست و جو بر اساس آن انجام می شود، محتوای مورد نظر را در معرض نمایش قرار داده و مخاطب را به سمت سایت شما هدایت می کند.
استفاده از بازاریابی با تولید محتوا، در صورت رعایت اصول و استراتژی های دیجیتال مارکتینگ، می تواند به راحتی و به وسیله ی موتور های جست و جو فراگیر شود. علاوه بر آن، فراگیری مطالب مختص به بازه زمانی خاص نبوده و می تواند در بلند مدت، سود آوری و جذب مشتری جدید را تضمین کند.
اصول و تکنیک های بازاریابی به وسیله تولید محتوا
بازاریابی محتوایی نیز به عنوان شاخه ای دیجیتال مارکتینگ، برای رسیدن به موفقیت و جذب مشتری مداوم، نیاز به رعایت اصول و استفاده از روش های متداول دارد.
هدفمندی: قبل از شروع به تولید محتوا، هدف و مخاطبان هدف خود را تعیین کنید. به بیان دیگر، فلسفه و انگیزه اصلی خود را از اقدام برای بهره گیری از بازاریابی محتوایی، قدم اول و بسیار تاثیر گذار در روند پیش روی شما به حساب می آید که باید دقیق و اصولی معین شود.
علاوه بر آن، انتخاب مخاطبان هدف و بررسی نیاز های آن ها، می تواند فعالیت بازاریابی شما را کاملا بهینه و متمرکز جلو ببرد.
نوع محتوا: همانطور که پیش تر اشاره شد، انواع مختلفی از محتوا وجود دارد که بسته به نوع کسب و کار و یا محصول، می تواند انتخاب شود.
تجربه ثابت کرده است که احتمال جذب مخاطبان تحصیل کرده و یا متخصص در هر کسب و کار، با تولید محتوای متنی علمی و تخصصی، به میزان قابل توجهی افزایش می یابد. حال آنکه برای تحت تاثیر قرار دادن عامه مردم و یا گستره مختلفی از اقشار جامعه، محتوا های صوتی و تصویری کار کرد بهتری به نمایش گذاشته اند.
تاثیرگذاری محتوا: باید به دنبال تولید محتوا هایی باشید که بتوانند بر روی مخاطب، تاثیر مورد نظر شما را اعمال کنند. دسترسی به این مهم بیش از هر چیز نیاز به تحقیق و بررسی مداوم مخاطبان، تجربه و مراوده با مشتریان دارد. در واقع عامل تبدیل یک مخاطب به یک مشتری، میزان تاثیرگذاری محتوا های تولیدی شما است.
در پایان بیان این نکته ضروری است که تولید محتوا یک امر تخصصی محسوب می شود و احتمال دستیابی به نتایج مثبت و سود آور، با بهره گیری از افراد متخصص در زمینه تولید محتوا به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.