آشنایی مقدماتی با استارت آپ

آشنایی مقدماتی با استارت آپ

بدون شک تا کنون بارها و بارها عبارت استارت آپ به گوشتان خورده است. عبارتی که این روز ها جایگاه ویژه ای در کسب و کار نوین بدست آورده و حوزه های مختلف کار و درآمد را پوشش می دهد.

اگر شما هم علاقمند به آشنایی مقدماتی با این عبارت و یا حتی به دنبال شروع یک استارت آپ موقت هستید، این نوشتار به شما کمک خواهد کرد تا اطلاعاتی جامع و کاربردی بدست آورید و با ابزار های لازم برای ورود به کسب و کار استارت آپ آشنا شوید.

تعریف استارت آپ

همانطور که شاید از معنی لغت استارت به نظر برسد، این عبارت با واژه “شروع” قرابت معنایی تنگاتنگی دارد. در واقع استارت آپ، شروع یک فرایند کاری با هدف پاسخگویی به نیاز ها و یا حل مشکلات می باشد.

تمام اختراعات، کسب و کار ها و تولیدات، عموما در پی یک نیازمندی و یا برای حل یک مشکل راه اندازی شده اند. به بیان بهتر، هر کاری با هدفی شروع می شود و این هدف با توجه به نیاز ها، کمبود ها، مشکلات و یا پیشرفت ها تعیین می شود.

تعیین هدف و پرسش سوال بنیادی “چرا؟” اولین قدم شروع یک استارت آپ و لازمه اصلی آن است. بدون تردید، کسب و کار استارت آپ و یا ایده ای موفق است که صورت مسئله مشخص و مهم و جوابی مناسب و کاربردی برای آن مسئله داشته باشد.

شاید انتخاب هدف اولیه استارت آپ در نگاه اول کار چندان دشواری به نظر برسد اما، اگر اهداف به درستی و با رویکرد کاربردی مناسب تعیین نشوند، بهترین فعالیت برای توسعه استارت آپ در نهایت بی نتیجه مانده و حتی اگر به نتیجه و سرانجام هم برسد، کاربردی ندارد و با اقبال مواجه نمی شود.

مطلب پیشنهادی  روشهای افزایش فروش در شرایط بحران

صورت مسئله و پاسخ به مسئله  با استارت آپ

همانطور که گفته شد، استارت آپ با هدف حل یک مسئله، نیاز و یا پیشرفت و بهبود طراحی می شود. ایده ی اولیه هر طرح، با توجه به بازخورد آن طرح مطرح می شود. به عنوان مثال، شما زمانی به فکر راه اندازی یک سایت یا اپلیکیشن سفارش آنلاین غذا می افتید که از نیاز مردم به خرید غذا در کمترین زمان ممکن و با آسان ترین شیوه ممکن آگاه می شوید. این کسب و کار استارت آپ موفق عمل خواهد کرد، چراکه برای پاسخگویی به یک نیاز درست طراحی شده و با درصد اطمینان بالایی به جذب مشتری می انجامد.

از سوی دیگر، ممکن است ایده یا استارت آپ طراحی یک سوپرمارکت آنلاین با تحویل پستی در نگاه اول جذاب به نظر برسد اما، اگر دقیق تر به موضوع نگاه کنید متوجه خواهید شد که سوپرمارکت منبع تامین نیازهای اولیه افراد است همچنین در این کسب و کار تعدد مراکز بسیار است. اگر کسی فرضا به نوشیدنی برای سفره شام یا لبنیات برای صبحانه نیاز داشته باشد، ترجیح می دهد به جای ثبت سفارش اینترنتی و انتظار گاهی چند روزه، به سرعت به اولین سوپر مارکت رفته و ظرف چند دقیقه محصول مورد نظر خود را خریداری کند.

در مثال ذکر شده، یا نیاز به ایجاد تغییر در صورت مسئله و پاسخ می باشد (مثلا به جای استفاده از تحویل پستی گزینه پیک های موتوری مطرح شود) و یا تعریف اولیه نیاز و پاسخ به نیاز در این استارت آپ باید عوض شود.

توجه کنید که یک کسب و کار استارت آپ موفق، یک صورت مسئله و یک حل مسئله کاربردی می خواهد. پس هر میزان که در قدم اول وقت بگذارید، مطالعه کنید و تبعات کار خود را بسنجید ارزش داشته و بزرگترین نقش را در موفقیت و یا شکست استارت آپ شما ایفا می کند.

مطلب پیشنهادی  رویکردی به نام استارت آپ نوین
استارت آپ
استارت آپ

اجرایی سازی استارت آپ

دومین قدم در استارت آپ، اجرایی کردن ایده است. یک ایده و طرح هر قدر هم علمی، کاربردی و یا جدید باشد، و هر قدر هم که درست و منطقی به پاسخگویی یک مسئله بپردازد، در صورت اجرایی نشدن هیچ فایده ای ندارد.

شرکت های مختلفی با عنوان شرکت های شتاب دهنده فعالیت می کنند که هدف آنها جذب ایده های کسب و کار استارت آپ و سرمایه گذاری بر روی ایده ها در صورت احتمال موفقیت بالا است. چنین شرکت هایی بیش از آنکه فکر شما و جذابیت ایده شما را بررسی کنند، به کاربرد آن ایده در سطح جامعه می اندیشند.

درمورد مثال سایت یا اپلیکیشن سفارش آنلاین غذا که پیش تر مطرح شد، مسئله و راه حل مسئله تا حد زیادی منطقی و عملی به نظر می رسد. حال اگر صاحب این ایده در پی عملی کردن استارت آپ خود باشد، در مرحله بعد باید به سوال های جدیدی پاسخ دهد که کاربردی تر و در ارتباط با جذب مشتری می باشند.

از جمله این سوال ها و فاکتور ها می توان به منطقه مورد نظر برای شروع کار و پیش بینی اقبال عمومی اشاره کرد. مثلا در یک شهرستان کوچک با سطح درآمد نه چندان بالا و فرهنگ های سنتی، اصولا چندان رغبتی به استفاده از غذاهای آماده رستورانی وجود ندارد، چه رسد به سفارش اینترنتی و روش های مشابه آن.