آشنایی با سئو و دیجیتال مارکتینگ در موتور های جست و جو

آشنایی با سئو و دیجیتال مارکتینگ در موتور های جست و جو

استفاده از هر نوع رسانه الکترونیکی که قابلیت دسترسی به طیف گسترده ای از کاربران را داشته باشد، نوعی ابزار برای دیجیتال مارکتینگ محسوب می شود. استفاده از این ابزار عمدتا با هدف معرفی کسب و کار یا محصولات، تبلیغات گسترده، تحلیل و بررسی ویژگی های مخاطبان هدف و یا برقراری ارتباط مستقیم بین صاحبان کسب و کار و مشتریان، انجام می گیرد.

ابزار ها و روش های متداول در صنعت بازاریابی دیجیتال و یا دیجیتال مارکتینگ، در چند شاخه اصلی خلاصه می شوند که در این مطلب و سایر مطالب موجود در سایت، منحصرا به توضیح هر یک می پردازیم.

یادگیری و بهره گیری از هر کدام از این روش ها و یا استفاده مناسب و هم زمان از چند روش، موفقیت بازاریابی دیجیتال را تامین می کند.

آشنایی با سئو و دیجیتال مارکتینگ در موتور های جست و جوموتور های جست و جو، عضو جدایی ناپذیر دیجیتال مارکتینگ

با توجه به فراگیری استفاده از اینترنت در عصر جدید و نیز ورود این ابزار جهانی به تمام حوزه های زندگی بشر، افراد برای اکثر سوال های خود به عنوان اولین راهکار، به سراغ موتور های جست و جو به ویژه گوگل می روند.

این کاربرد وسیع و نیاز فراگیر به موتور های جست و جو، بستر بسیار حاصلخیزی برای معرفی کسب و کار ها و محصولات جدید محسوب می شود و همین امر موجب پیدایش صنعتی به نام دیجیتال مارکتینگ شده است.

در هر ثانیه تعداد بسیار زیادی مطلب در زمینه های گوناگون بر روی وب سایت ها و صفحات اینترنتی بارگذاری می شوند. حال این سوال پیش می آید که چگونه می توان در میان این حجم وسیع مطالب، دیده شد و به جذب مخاطب پرداخت؟ در پاسخ به این سوال، ابزار دیجیتال مارکتینگ و به خصوص سئو سایت مطرح خواهند شد.

مطلب پیشنهادی  وظایف کارشناس دیجیتال مارکتینگ

اگر به دنبال دیجیتال مارکتینگ موفق، دیده شدن، جذب مخاطب و تبدیل مخاطبان به مشتری های سود آور هستید، در کنار تولید محصول و محتوای ارزشمند، اصول سئو را در وب سایت خود پیاده کنید.

نقش موتور های جست و جو و سئو در دیجیتال مارکتینگ

اولین ابزار دیجیتال مارکتینگ که به معرفی آن می پردازیم، سئو یا Search Engine Optimization نام دارد که به معنای بهینه سازی وب سایت برای موتور های جست و جو می باشد.

سئو به بیان ساده، مجموعه ای از روش ها و ترفند های گوناگون است که منجر به جذب مخاطب برای بازدید از یک وب سایت و یا صفحه اینترنتی می شود. در واقع اصول سئو، با واسطه موتور های جست و جوی اینترنتی، موجب افزایش بازدید از صفحه اینترنتی شما و موفقیت در دیجیتال مارکتینگ می شود.

امروزه رتبه هر وب سایت در موتور های جست و جو به ویژه گوگل، تا جد زیادی تعیین کننده اعتبار و کیفیت آن وب سایت است و بالا بودن این رتبه، به صورت تصاعدی موجب اعتماد بیشتر مخاطبان و بازدید آن ها از وب سایت مذکور  می شود. سئو تاثیر بسیار زیادی در بهبود رتبه هر وب سایت ایفا می کند.

از سوی دیگر، افزایش بازدید از یک وب سایت، به معنای افزایش احتمال جذب مشتری، سود آوری و در نهایت برند سازی و فروش بهتر تلقی می شود. سئو یک روش معرفی و تبلیغات آسان و به مراتب موثر است که در کنار فاکتور های کیفیت محصول، موفقیت فروش در دیجیتال مارکتینگ را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

زیرشاخه ها و روش های اصلی سئو

اصلی ترین زیرشاخه های سئو عبارتند از: سئو تکنیکال، بازاریابی یا مارکتینگ محتوایی و لینک سازی هدفمند. چنانچه این بخش ها طبق اصول و توسط افراد متخصص در یک وب سایت رعایت شوند، جذب مخاطب و نتایج دیجیتال مارکتینگ در آن وب سایت تا حد زیادی بهبود می یابد.

مطلب پیشنهادی  مشاوره تبلیغاتی با رویکرد دیجیتال مارکتینگ

سئو تکنیکال اشاره به در نظر گرفتن اصول استاندارد در طراحی وب سایت دارد. تکنیک های کد نویسی، سرعت بالا آمدن مطالب و نحوه چینش بخش های مختلف وب سایت، جزو استاندارد های مهم و تاثیر گذار در سئو و به تبع دیجیتال مارکتینگ با استفاده از تکنیک سئو می باشد.

مارکتینگ با توجه به محتوا که یکی دیگر از زیر شاخه های سئو می باشد، تاکید بر نظم و استفاده بهینه از کلمات و عبارات کلیدی در کنار کیفیت و سودمندی محتوا ها دارد. دسته بندی، برچسب گذاری و لینک سازی که از اجزای انکار ناپذیر دیجیتال مارکتینگ موفق می باشند، در این گروه جای می گیرند.

بیان این نکته ضروری است که تمام ترفند ها و استراتژی ها در بازاریابی اینترنتی، مشروط به وجود محتوا های با ارزش در وب سایت می باشد و تبلیغات زمانی اثر بخش خواهند بود که محصول و بیان محصول ارزشمند وجود داشته باشد.

لینک سازی هدفمند نیز یک راهکار هوشمندانه برای ترغیب بازدید کنندگان برای مطالعه بیشتر مطالب موجود در وب سایت است که می تواند به صورت لینک های داخلی و یا لینک به مطالبی از سایر وب سایت های مرتبط تدوین شود.

در پایان تاکید می شود که یادگیری و اشراف کامل به اصول سئو و همچنین استفاده از این اصول دیجیتال مارکتینگ، نیاز به آموزش، صرف زمان و تجربه بسیار دارد و کاری کاملا تخصصی محسوب می شود.