نکات مهم در ساخت اپلیکیشن موبایل

نکات مهم در ساخت اپلیکیشن موبایل

ساخت اپلیکیشن موبایل علاوه بر لزوم رعایت اصول تکنیکی و حرفه‌ای برنامه‌نویسی نرم‌افزار، نیازمند رعایت اصول و نکاتی است که ارائه کاربردی محصول و خدمات به بازار مخاطبان را در برمی‌گیرد. بهترین نتایج و بازخوردها زمانی حاصل می‌شود که در کنار طراحی حرفه‌ای اپلیکیشن، استراتژی‌های دیجیتال مارکتینگ نیز در نظر گرفته شوند.
در این مطلب به بیان نکات مهم در ساخت اپلیکیشن موبایل می‌پردازیم که موفقیت و سودآوری کسب و کار را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد.

شناخت و انتخاب مخاطبان هدف

اولین و احتمالاً مهم‌ترین گام در ساخت اپلیکیشن، انتخاب مخاطبان هدف و شناخت نیازهای آنها است. افرادی که در آینده از اپلیکیشن شما استفاده خواهند کرد باید با توجه به اهداف کسب و کار و برنامه دیجیتال مارکتینگ مورد نظر شما انتخاب شده و تمام مراحل طراحی اپلیکیشن با توجه به رویکرد آنها تعریف شود.
ساخت اپلیکیشن موبایل، طراحی و امکانات آن ارتباط مستقیمی با نیازهای کاربران داشته و باید توانایی تأمین انتظارات آنها را داشته باشد. به بیان دیگر، برنامه‌نویسان و متخصصان طراحی نرم‌افزار با توجه به مقصود اصلی صاحبان کسب و کار و نتیجه‌ی مورد نظر آنها، اقدام به ساخت اپلیکیشن‌هایی می‌کنند که پاسخگوی نیاز مخاطبان باشد.

معرفی اپلیکیشن و اطلاع‌رسانی مناسب

هر کسب و کار نوظهور برای دستیابی به جایگاه مورد نظر خود در میان مخاطبان، نیاز به بهره‌گیری از روش‌های مارکتینگ و توضیح و تبیین ماهیت کاری خود دارد. علاوه بر آن، ساخت اپلیکیشن موبایل نیز یکی از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ است که خود برای شناخته شدن و ایجاد انگیزه استفاده در کاربران، نیازمند اطلاع‌رسانی و تبلیغات است.
پیش از آن که یک نرم‌افزار در میان مخاطبان شناخته شود و به کاربری فراگیر برسد، شرکت‌های سازنده آن و بازاریابان مربوطه باید محصول خود را به خوبی معرفی کرده و ویژگی‌های کاربردی آن را به گوش مخاطبان هدف برسانند.
ساخت اپلیکیشن موبایل تنها زمانی به موفقیت و بازدهی مناسب می‌رسد که با اصول بازاریابی دیجیتال تلفیق شده، و در کنار سایر ابزار دیجیتال مارکتینگ مورد استفاده قرار بگیرد.
در همین راستا لازم است تولید این نرم‌افزار، اهداف و کاربردهای آن از طریق شبکه‌های اجتماعی، موتورهای جست‌وجو، ایمیل، طراحی سایت و سایر روش‌های رایج در بازاریابی دیجیتال، به مخاطبان معرفی شده و آنها را به استفاده از اپلیکیشن موبایل مورد نظر ترغیب کند.

مطلب پیشنهادی  پادکست شماره سه دیجیتال مارکتینگ - توضیحات کامل آواتار مشتری
نکات مهم در ساخت اپلیکیشن موبایل
نکات مهم در ساخت اپلیکیشن موبایل

ساخت اپلیکیشن موبایل مخاطب‌محور

یکی از نکات بسیار مهم که بازدهی اپلیکیشن موبایل در بلندمدت را تضمین می‌کند، فراهم کردن بستر مناسب برای استفاده از نظرات کاربران و امکان ایجاد به‌روزرسانی‌های کاربردی در راستای تأمین رضایت مخاطبان است.
دنیای تکنولوژی و نرم‌افزارهای دیجیتال همواره در حال تغییر و پیشرفت است. ساخت اپلیکیشن موبایلی که بتواند در طولانی‌مدت و به صورت عمومی رضایت مخاطبان را جلب کند، تقریباً غیرممکن است. به همین دلیل باید با بررسی آخرین تکنولوژی‌ها و همچنین اهمیت به نیازهای جدید مخاطبان، اپلیکیشن موبایل را به‌روزرسانی کرد و ارتقا داد.
ساخت اپلیکیشن با امکاناتی نظیر بخش نظرات کاربران و پاسخگویی به آنها، ایجاد تالار گفت‌و‌گو، تنظیم نظرسنجی‌های مختلف و نیز ترغیب مخاطبان به شرکت در این نظرسنجی‌ها با روش‌هایی از قبیل اهدای تسهیلات ویژه به مشتریان وفادار، از جمله روش‌های مفید برای اطلاع از نیازهای مخاطبان در گذر زمان می‌باشد.

ساخت اپلیکیشن همراه با تأمین تیم پشتیبانی

از همان ابتدا که به فکر ساخت اپلیکیشن موبایل می‌افتید، باید پشتیبانی و خدمات پس از نصب را نیز در نظر بگیرید. پشتیبانی از محصول یکی از مواردی است که همواره باید مورد توجه قرار گیرد و برای آن سرمایه‌گذاری شود.
حفظ ارتباط مداوم با کاربران، بررسی نظرات و بازخوردها، رفع مشکلات احتمالی به صورت آنلاین یا حضوری و پاسخگویی بیست و چهار ساعته از جمله وظایفی است که بر عهده تیم پشتیبانی بوده و اجرای درست آن، منجر به اعتمادسازی و رضایت هر چه بیشتر مخاطبان می‌شود.
فراموش نکنید که ساخت اپلیکیشن موبایل علاوه بر رعایت اصول تکنیکی و نرم‌افزاری، نیازمند برقراری ارتباط مناسب میان اجزای کسب و کار و مخاطبان می‌باشد. پس همواره باید به نکاتی همچون پشتیبانی پس از فروش و جلب رضایت مخاطبان از طریق توجه به نیازها و نظرات آنها توجه شود.

مطلب پیشنهادی  فواید دیجیتال مارکتینگ

ایجاد انگیزه در مخاطبان

مخاطبان برای استفاده مداوم از اپلیکیشن مورد نظر شما و به تبع تضمین سودآوری برای کسب و کار شما، نیاز به انگیزه و ارائه خدمات خاص از طرف شما دارند. همچنین ارائه خدمات و تسهیلات ویژه به مخاطبان علاوه بر جلب رضایت آنها، موجب تمایز شما از رقبا شده و پیشرفت شما را تسریع می‌کند.
طرح‌های تشویقی نظیر امتیازدهی به کاربران فعال و اهدای هدایا به بالاترین امتیازها، تشویق کاربران و ترغیب آنها به دعوت از دوستان و آشنایان خود برای استفاده از اپلیکیشن و نیز برگزاری جشنواره‌های اینترنتی یا حضوری با تخفیف‌های ویژه برخی از روش‌های ایجاد انگیزه در مخاطبان محسوب می‌شود که باید در برنامه ساخت اپلیکیشن تعریف شوند.