نکات مهم در ساخت اپلیکیشن فروشگاهی

نکات مهم در ساخت اپلیکیشن فروشگاهی

ساخت اپلیکیشن فروشگاهی یکی از روش‌های نوین در دیجیتال مارکتینگ است که با هدف ارائه خدمات فروش آنلاین و غیرحضوری، قدمی مثبت در راستای افزایش رضایت مشتری و تسهیل فرایند خرید به شمار می‌آید. در این نوشتار به نکات مهم در ساخت اپلیکیشن فروشگاهی اشاره کرده ایم. 
مطابق تمام ابزارها و روش‌های دیجیتال مارکتینگ، ساخت اپلیکیشن فروشگاهی نیز با ظهور ایده گسترش کسب و کار و تعیین مخاطبان هدف آغاز می‌شود. اهمیت انتخاب مناسب مخاطبان هدف در این روش تا حدی بیشتر از سایر روش‌های دیجیتال مارکتینگ است چرا که سودآوری آن مستقیماً وابسته به میزان خرید و استفاده مشتریان است.

انتخاب محصولات

ساخت اپلیکیشن فروشگاهی و موفقیت در فروش بیش از هر چیز مبتنی بر محصولاتی است که به مخاطبان عرضه می‌شود. عموماً اپلیکیشن‌های موفق در زمینه فروش آنلاین مانند دیجی کالا، فعالیت خود را با تمرکز بر یک دسته محصول خاص مانند محصولات دیجیتال آغاز می‌کند.
بهتر است در ابتدا تمام تمرکز خود را بر روی محصولات خاصی متمرکز کنید که کسب و کار و برند شما مستقیماً با آنها در ارتباط است. تمرکز و صرف هزینه بر روی ارائه یک دسته محصول مشخص، از سویی کیفیت ارائه آن محصول را افزایش داده و از سوی دیگر موجب جذب مشتریان بیشتر و رونق کسب و کار شما از طریق ساخت اپلیکیشن فروشگاهی می‌شود.
تولید محتواهای متنوع برای محصولات انتخاب شده و جذب مخاطبان برای خرید آن محصولات، زمینه اضافه کردن محصولات جدید را نیز برای اپلیکیشن شما فراهم می‌کند.

ساخت اپلیکیشن مشوق

یکی از نکات بسیار مهم برای موفقیت در ساخت اپلیکیشن فروشگاهی و افزایش میزان فروش، ارائه خدماتی است که انگیزه مشتریان برای خرید بیشتر را افزایش داده و به نوعی مشوق کاربری بهتر و بیشتر آنها باشد.
برای افزایش میزان فروش می‌توانید از روش‌هایی مانند ارائه پیشنهادهای شگفت‌انگیز بهره ببرید. بهتر است بر روی ایده این پیشنهادات تمرکز کرده و گزینه‌هایی را مطرح کنید که اولاً متفاوت باشند و ثانیاً رد کردن آنها از طرف مشتریان بعید باشد.
قرار دادن تخفیف‌های ویژه خصوصاً در مراحل اولیه تدوین و ساخت اپلیکیشن یک راهکار هوشمندانه است که باعث تشویق مشتری به خرید و اثبات اپلیکیشن شما به عنوان یک فروشگاه به صرفه و با قیمت‌های مناسب در نظر مشتریان می‌شود.
ارسال نوتیفیکیشن‌های جذاب در ساعات مناسب و به صورتی که موجب دل‌زدگی مخاطبان نشود، یکی دیگر از روش‌های دیجیتال مارکتینگ مربوط به ساخت اپلیکیشن می‌باشد که تأثیر ویژه‌ای در افزایش استفاده کاربران از اپلیکیشن دارد.
سعی کنید تخفیف‌های ویژه و سایر تسهیلات را با استفاده از ارسال پیام فوری به مخاطبان اطلاع‌رسانی کرده و همچنین از روش‌هایی همچون ارسال ایمیل، معرفی در وب‌سایت و نیز شبکه‌های اجتماعی برای معرفی اپلیکیشن و امکانات آن به مخاطبانی که هنوز برنامه را دریافت نکرده‌اند استفاده کنید.

مطلب پیشنهادی  انتخاب ابزار مناسب برای کمپین اینترنتی

اهمیت تولید محتوا در ساخت اپلیکیشن

همانند تمام روش‌های دیجیتال مارکتینگ، تولید محتوا مهم‌ترین نقش را در جلب توجه مخاطبان و جذب آنها به عنوان مشتری ایفا می‌کند.
در فرایند ساخت اپلیکیشن و به‌روزرسانی آن، برای بخش‌ها و صفحه‌های مختلف عناوین و تصاویر جذاب انتخاب کنید. همچنین نام محصول و اطلاعات کاربردی درباره محصول را در تولید محتوا مورد توجه قرار داده و با بررسی نیازهای مشتریان و سؤال‌های احتمالی آنها، بهترین توضیحات را در اپلیکیشن فروشگاهی خود ارائه دهید.
علاوه بر آن توجه داشته باشید که تولید محتوا باید بر طبق اصول دیجیتال مارکتینگ و سئو بوده و با تأکید بر نقاط قوت محصول و ارزش‌گذاری به آن، مشتریان را تشویق به خرید کند.
همچنین پیشنهاد می‌شود ساخت اپلیکیشن را با در نظر گرفتن نقاط قوت و اهداف اصلی خود پیش برده و در صفحه نخست اپلیکیشن فروشگاهی خود، محتوایی مبنی بر ارائه تعریف کاری و تبیین هدف از ساخت اپلیکیشن قرار دهید. توجه کنید که تولید محتواهای این چنینی نباید حمل بر خودستایی شود. بلکه باید به گونه‌ای تنظیم شوند که حس اعتماد را به مخاطب انتقال داده و ذهن وی را روشن کند.
تولید محتوا برای صفحه نخست باید دربرگیرنده توضیحاتی درباره نحوه خدمت‌رسانی و حل مشکل باشد و با اشاره به نیازهای مشتریان، راهکار رفع نیاز آنها را استفاده از این اپلیکیشن معرفی کند.

توجه به نظر مخاطبان در به‌روزرسانی و ساخت اپلیکیشن

آخرین نکته و یکی از کاربردی‌ترین نکات برای موفقیت در ساخت اپلیکیشن با کاربری طولانی‌مدت، توجه ویژه به نظرات مشتریان و بهره‌گیری از نظرات مفید برای به‌روزرسانی‌های بعدی می‌باشد.
از سوی دیگر، تأمین امکاناتی همچون نظرات مشتریان، امتیازدهی به محصول، تالار گفت‌وگو و پاسخگویی به موقع به سؤالات کاربران علاوه بر آن که کیفیت اپلیکیشن شما را بالاتر می‌برد، منجر به اعتمادسازی شده و رضایت مشتریان از خرید را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد.