اصول مهم برای ساختن تیم استارت‌آپ

اصول مهم برای ساختن تیم استارت‌آپ

استارت‌آپ‌ها معمولاً با تعداد اعضای اندک فعالیت خود را شروع می‌کنند. در نتیجه ویژگی‌ها و فعالیت‌های هر عضو، تأثیر بسزایی بر سایر افراد و به طور کلی روند کارکرد استارت‌آپ دارد. همان‌طور که فعالیت مفید و روحیه مناسب هر یک از افراد می‌تواند استارت‌آپ را یک قدم به موفقیت نزدیک‌تر کند، عدم عملکرد مناسب و یا ناهنجاری‌های اخلاقی و رفتاری نیز بر روی کل اعضا تأثیر منفی داشته و حتی می‌تواند کسب و کار را تا مرز شکست تنزل دهد.
یکی از دلایل مهم تغییرات زیاد افراد و کارمندان در مراحل اولیه راه‌اندازی استارت‌آپ، اهمیت ارتباط مفید اعضای تیم با یکدیگر برای دستیابی به موفقیت است. به بیان دیگر، افرادی که نمی‌توانند به خوبی با سایر اعضا ارتباط مفید برقرار کرده و یا مشکلاتی از قبیل عدم همکاری مناسب، فرار از مسئولیت‌پذیری و یا نبود اخلاق حرفه‌ای دارند، باید به سرعت از تیم خارج شده و جایگزین مناسبی برای آنها پیدا شود. در غیر این صورت تبعات ناخوشایندی را به استارت‌آپ تحمیل خواهند کرد.

انتخاب اعضای قابل اعتماد در استارت‌آپ

صاحبان کسب و کارهای تازه تأسیس و ایده‌پردازان استارت‌آپ، همواره به دنبال جذب نیروهای قابل اعتماد هستند و زمان زیادی را برای برگزاری جلسات مصاحبه کاری با متقاضیان صرف می‌کنند.
مدیر یک استارت‌آپ معمولاً در شروع کار وقت زیادی را خارج از محل اصلی و جدا از کارمندان خود می‌گذارند. به همین دلیل انتخاب تیم مورد اعتماد و مسئولیت‌پذیر خصوصاً در ابتدای فعالیت بسیار مهم و ضروری به شمار می‌آید.
با وجود آنکه برگزاری دوره‌های آموزشی و آماده‌سازی کارمندان برای ورود به عرصه کار حرفه‌ای‌ترین روش در استارت‌آپ محسوب می‌شود، اما محدودیت‌های بسیاری نظیر عدم وجود بودجه کافی، عدم وجود زمان و نیز اولویت‌بندی‌های متفاوت در بسیاری از موارد این امکان را فراهم نمی‌کند.
از این سو، استخدام تیم کارمندان بیشتر با توجه به شناخت حاصل از جلسه مصاحبه و جذب نیروی آزمایشی برای سنجش نحوه عملکرد افراد انجام می‌شود.
پس از کار آزمایشی و در صورت رضایت شما از کارکرد افراد، باید نیروی تازه کار خود را کاملاً توجیه کرده و تمام شرایط کاری را برای وی تبیین کنید.
اهداف خود را به وضوح بیان کنید و تعریف کاری و مسئولیت مشخصی برای افراد ارائه دهید. سپس منابع و ابزار لازم را در اختیارشان قرار دهید و زمینه قبول مسئولیت را برای آنها فراهم کنید.
توجه کنید که نظارت مستقیم و ارتباط مداوم با کارمندان جدید جزء الزامات محسوب شده و کارایی آنها در بلندمدت را تضمین می‎‌کند.

مطلب پیشنهادی  از صفر تا صد دیجیتال مارکتینگ

ارزش‌گذاری به کارمندان

دغدغه‌های کاری در اوایل شروع به کار استارت‌آپ، نباید مانعی برای توجه شما به کارمندان و انتقال حس ارزشمندی به آنها باشد. اتفاقاً در آغاز کار و برای دستیابی به یک تیم مورد اعتماد با کارایی مفید، باید برای توجه به نیاز کارمندان خود و جلب رضایت آنها از محیط کاری زمان صرف کنید.
توجه کنید که مسئولیت‌پذیری کارمندان و تلاش آنها برای ارتقاء استارت‌آپ، در گرو دریافت بازخورد مناسب از صاحب کسب و کار می‌باشد و در صورت عدم توجه و ارائه بازخوردهای متناسب، نمی‌توان انتظار داشت که کارمندان با تمام توان خود و با انگیزه به کار ادامه دهند.
اصل پاداش و جزا را جدی بگیرید و بین کارمندان پرتلاش و کارمندان کم‌کارتر تفاوت قائل شوید. اهدای پاداش به کارکنان مسئولیت‌پذیر علاوه بر آنکه موجب افزایش انگیزه آنها برای تلاش بیشتر و مفیدتر می‌شود، سایر کارمندان را نیز به کار بیشتر تشویق می‌کند.
همچنین اگر کم‌کاری از طرف نیرویی مشاهده می‌کنید، در صورت وجود ویژگی‌های مثبت در آن نیرو و صلاحدید ادامه همکاری وی، از تذکر تا کاهش دستمزد و یا افزایش ساعات کاری، تمهیداتی را برای تحریک کارمندان به کار بهتر در نظر بگیرید.

اهمیت وفاداری در استارت‌آپ

اعتمادسازی میان کارمندان و مدیران علاوه بر تعهدات کاری و تلاش برای موفقیت، نیازمند حس وفاداری و تعهدات اخلاقی از سوی هر دو طرف می‌باشد.
افراد بااستعداد و تلاشگر بسیاری وجود دارند که با وجود ارائه کارکرد موفق و عدم خطا، نمی‌توانند اعتماد صاحبان استارت‌آپ را جلب کنند. از سوی دیگر، کارفرمایان بسیاری نیز وجود دارند که علی‌رغم برخورد مناسب با کارمندان و تأمین انتظارات مالی آنها، مورد اعتماد کارکنان نبوده و حس مثبتی را به آنها انتقال نمی‌دهند.
علت این امر بیش از هر چیز مربوط به در نظر گرفتن منافع شخصی بالاتر از منافع جمعی می‌باشد. کارمندانی که تنها به فکر درآمد و پیشرفت‌های شخصی خودشان هستند و مدیران استارت‌آپ که از کارمندان خود تنها برای رسیدن به اهداف شخصی خود استفاده می‌کنند می‌تواند در بلندمدت آسیب‌های جبران‌ناپذیری در پی داشته باشد.
وفاداری و تعهدات اخلاقی، علاوه بر آنکه احتمال موفقیت استارت‌آپ را افزایش می‌دهد، منافع شخصی را نیز در پی دستیابی به منافع جمعی تأمین کرده و سودآوری حرفه‌ای‌تری را در پی دارد.