نکات مهم در هنگام طراحی سایت

نکات مهم در هنگام طراحی سایت

اگر شما به تازگی کار طراحی سایت را شروع کرده و یا با سیستم های متن باز مانند وردپرس کار طراحی سایت را انجام می دهید، باید به یاد داشته باشید که رعایت چند نکته در طراحی مهم و حیاتی است که حتما باید رعایت شوند. در ادامه به چند مورد از نکات مهم اشاره خواهیم کرد.

رنگ بندی زیبا و اصولی

فرض کنید وارد سایتی می شوید که منوی زرد، بدنه قرمز، سایدبار آبی و فوتر نارنجی دارد! چه حسی پیدا می کنید؟ شاید با خودتان بگویید این محال است. هیچ کسی با این رنگبندی سایت طراحی نمی کند. اما اگر چرخی در وب سایت ها بزنید حتما با سایت هایی مواجه می شوید که از رنگبندی بسیار نامتعارف استفاده کرده اند. پس به عنوان طراح وب سایت؛ این نکته را در نظر بگیرید که حتما از طیف رنگ های هماهنگ استفاده نمایید. اگر تازه کار هستید و هنوز با رنگ ها آشنایی ندارید می توانید از سایت هایی که به همین منظور طراحی شده اند استفاده کنید. به طور مثال سایت colourlovers.com یکی از بهترین وب سایت ها برای انتخاب طیف رنگ مناسب در طراحی سایت است.

نکته دیگری که باید در انتخاب رنگ به آن توجه داشته باشید موضوع سایت است. قطعا رنگبندی سایتی که مخاطبان آن بانوان هستند با یک سایت شرکتی ابزارالات کشاورزی کاملا متفاوت است.

ساده بودن سایت

در طراحی سایت سعی کنید تا جایی که امکان دارد سادگی را رعایت کنید. گاهی اوقات طراحان تازه کار فکر می کنند اگر از تصاویر و گرافیک شلوغ استفاده کنند، سایت جذاب تری خواهند داشت. شاید تا چند سال قبل اینطور بود و وب سایت های شلوغ طرفدار بیشتری داشت. اما در حال حاضر سلیقه ها بسیار تغییر کرده است و کاربران به دنبال این هستند که راحت و سریع به چیزی که می خواهند برسند. البته ساده بودن را با بی روح بودن سایت اشتباه نگیرید. اگر تجربه چندانی در این زمینه ندارید به شما توصیه می کنیم تا چند سایت معتبر و معروف ایرانی و خارجی را بررسی کنید و به رنگبندی و گرافیک آن ها توجه کنید تا کمی با طراحی مدرن آشناتر شوید.

مطلب پیشنهادی  آشنایی با سئو و دیجیتال مارکتینگ در موتور های جست و جو

سرعت سایت

با شدت گرفتن رقابت در بین وب سایت ها، سرعت سایت از اهمیت ویژه ای برخوردار گشته است. کافی است سایت طراحی شده توسط شما کمی دیر لود شود تا کاربر آن را بسته و به سراغ سایت رقیب برود. در طراحی سایت سعی کنید از کدهای HTML و CSS بهینه و اصولی استفاده کنید. استفاده از تصاویر با حجم کم نیز در افزایش سرعت سایت بسیار تاثیرگذار است. همچنین هاست انتخابی نیز در سرعت بارگذاری سایت مهم است که البته در این مورد طراح سایت فقط می تواند به کارفرما پیشنهاد دهد و به نکات طراحی سایت مربوط نمی باشد.

ریسپانسیو و واکنش گرا

اسمارت فون ها روز به روز محبوب تر می شوند و افراد، بیشتر وبگردی های خود را با گوشی های هوشمند و تبلت ها انجام می دهند. پس بسیار مهم است که طراح سایت، واکنش گرا بودن را در نظر داشته باشد و حتما سایتی را که طراحی می کند ریسپانسیو باشد. چون در غیر این صورت، بیش از نیمی از کاربران سایت را از دست می دهد.

از فونت های خوانا و بروز استفاده کنید

قطعا اگر سایتی دارای فونت های بد و ناخوانا باشد، باعث فراری دادن کاربر خواهد شد. در حال حاضر که این مقاله را مطالعه می کنید فونت های ایرانی ایران سنس و یکان، فونت های محبوب و پر استفاده در وب سایت های فارسی هستند. شما نیز سعی نکنید خلاقیت به خرج دهید و از فونت نامتعارف استفاده کنید. در این مورد بهتر است با دیگر همکاران و رقیبان همسو باشید!

مطلب پیشنهادی  انتخاب هاست مناسب و تاثیر آن در سئو سایت

سایت را بهینه کنید

بعد از اینکه طراحی سایت به مراحل آخر رسید، از نظر سئو آن را بررسی کنید تا حد امکان بهینه باشد. به طور مثال کدنویسی اشتباه، تگ ها نادرست و … در آن وجود نداشته باشد. از کمترین کدهای Css و جاوا استفاده کنید تا به اصطلاح سایت سنگین نشود. اگر در این زمینه تخصص ندارید حتما از یک متخصص و کارشناس سئو حرفه ای کمک بگیرید.

مکان تبلیغات

اگر سایت را برای فرد دیگری طراحی می کنید؛ حتما از وی این سوال را بپرسید که آیا قرار است در سایت تبلیغات داشته باشد یا خیر؟ به طور مثال فردی که سایت خبری نیاز دارد، قطعا بعد از مدتی به دنبال جذب تبلیغات و کسب درآمد از سایت است. پس حتما با کارفرما مشورت کنید و از او بخواهید مشخص کند که در کدام قسمت ها به مکان تبلیغات نیاز دارد. معمولا در سایت های شرکتی تبلیغ خاصی قرار داده نمی شود، اما ممکن است صاحب سایت بنرهای همکاران خویش را قرار داد.

در طراحی سایت نکات ریز و درشت دیگری وجود دارد که در مقالات دیگری به آن ها خواهیم پرداخت. امیدواریم این مقاله نیز برای شما مفید واقع شده باشد و از نکات گفته شده در طراحی سایت خود و دیگران نهایت استفاده را ببرید.

طراحی سایت
طراحی سایت