تولید محتوا را چگونه آغاز کنیم

تولید محتوا را چگونه آغاز کنیم

تولید محتوا به خصوص اگر به صورت قوی و سئوشده تهیه شود می تواند اعتبار زیادی به سایت و شبکه های اجتماعی ببخشد. گاهی اوقات کسانی که محتوا تولید می کنند، دچار سردرگمی می شوند و نمی دانند چگونه و از کجا تولید محتوا را شروع کنند.. در این مقاله قصد داریم تا به این موضوع بپردازیم.

با عنوان جذاب شروع کنید

بسیاری از افراد وقتی عنوان مطلب را می خوانند، تصمیم می گیرند که متن را تا انتها مطالعه کنند و یا سراغ محتوای دیگری بروند. در هنگام تولید محتوا حتما این نکته را مد نظر داشته باشید که از تیتر جذاب استفاده کنید. البته این بدان معنی نیست که در عنوان مطلب بزرگنمایی کرده و یا از کلماتی نامربوط به متن استفاده کنید. بهتر است عنوان شما به گونه ای نوشته شود که مخاطب حس کند با خواندن محتوا به جواب سوالی که در ذهن دارد می رسد.

از منابع معتبر استفاده کنید

در اینترنت و کتاب ها، منابع فارسی و انگلیسی بسیاری وجود دارد که می توانید برای تولید محتوا از آن ها استفاده کنید. البته منظور ما در اینجا کپی کردن و برداشتن مطالب از منابع نیست. شما می توانید به دو صورت از این منابع استفاده نمایید. نخست آن که در رابطه با موضوعی که در ذهن دارید مطالب تهیه کنید و آن ها را با دقت بخوانید. ترجیحا چند منبع مختلف را مطالعه کنید که بتوانید به صورت جامع و کامل در موضوع مورد نظر تسلط پیدا کنید. سپس تمام مقالات را با برداشت خودتان و استفاده از کلماتی که در ذهن دارید روی کاغذ بیاورید. روش دوم این است که چند کتاب در موضوعات مختلف مطالعه کنید تا با نثرهای مختلف آشنا شوید. سپس موضوعی را که به صورت ناقص در اینترنت به آن پرداخته شد را بیابید و با دانسته های کسب شده خود، کامل کنید.

مطلب پیشنهادی  سئو، شیوه نوین برای کسب درآمد

داستان سرایی کنید

مردم داستان را دوست دارند. سعی کنید در محتوای خود داستان های مختلف به کار ببرید. می توانید از داستان هایی که برای خود و دوستانتان اتفاق افتاده استفاده کنید و یا داستان هایی که از بقیه شنیده اید را در تولید محتوا به کار ببرید. همچنین می توانید از ضرب المثل ها نیز استفاده کنید. البته باید به صورت ظریف و در جای مناسب استفاده کنید تا بر جذابیت محتوای شما بیافزاید.

مخاطب خود را بشناسید

هنگامی که قصد دارید محتوای جدیدی تولید کنید، حتما به مخاطب خود فکر کنید. همیشه سعی کنید تا با توجه به نوع مخاطب محتوا تولید کنید. قطعا سواد یک فرد عادی با یک پزشک متفاوت است. همچنین جنسیت نیز بسیار تاثیر گذار است و مطالبی که برای بانوان نوشته می شود باید با محتوایی که مخاطب آن فقط آقایان هستند متفاوت باشد.

واضح و روان بنویسید

در صورتی که مخاطب شما عامه مردم هستند حتما به صورت واضح و روان بنویسید تا برای همه قابل فهم باشد. دستورات نگارشی را تا جایی که امکان دارد رعایت کنید و حتما متن خود را بررسی کنید تا غلط املایی نداشته باشد. اگر محتوای شما ترجمه ای است، از ترجمه روان استفاده کنید تا مخاطب شما بتواند به راحتی با آن ارتباط برقرار کند. همچنین بهتر است محتوایی که تولید می کنید آموزنده باشد تا مخاطب شما بعد از خواندن آن احساس کند چیز جدیدی یاد گرفته و آن را به دیگر دوستان خود نیز پیشنهاد دهد.

از تصاویر استفاده کنید

یک تصویر گویاتر از هزار کلمه است. حتما این جمله را تا به حال شنیده اید که اثرگذاری تصاویر بسیار بیشتر از کلمات است. حتما در هنگام تولید محتوا به این نکته توجه داشته باشید و از چند تصویر مرتبط و با کیفیت در محتوای خود استفاده کنید. تعداد تصاویر به کار رفته در هر محتوا با توجه به موضوع آن متفاوت است. اما در مورد مطالب عمومی، معمولا برای هر ۳۰۰ کلمه یک تصویر قرار می گیرد.

مطلب پیشنهادی  ۱۰ گرایش غالب حوزه سئو در سال ۲۰۱۹ که باید از آنها مطلع باشید

تیتر و زیرتیتر داشته باشید

آیا شما مقاله ای که دارای زیرتیتر نیست را با علاقه مطالعه می کنید؟ مسلما اینطور نیست. محتوای یکدست و بدون زیرتیتر و پاراگراف، بسیار خسته کننده خواهد بود و مخاطب را فراری می دهد. اگر به همین مقاله دقت کنید متوجه خواهید شد که ما محتوا را به صورت پاراگراف های کوتاه و به همراه چندین زیرتیتر یا زیرعنوان استفاده کرده ایم تا بر جذابیت مطلب افزوده شود.

تولید محتوا
تولید محتوا

سخن نهایی

تولید محتوا در ظاهر کار آسانی است، اما اگر به طور جدی بخواهید آن را شروع کنید متوجه خواهید شد که اصلا کار ساده ای نبوده و از عهده هر کسی بر نخواهد آمد. البته این حرف به این معنی نیست که اگر یک بار نتوانستید محتوا تولید کنید باید آن را کنار بگذارید و در آن استعداد ندارید. بلکه حرف ما این معنا را می دهد که تولیدکننده محتوا باید علاوه بر مطالعه زیاد، تمرین بسیاری نیز داشته باشد تا بتواند در امر تولید محتوا حرفه ای شود. شما نیز با رعایت موارد گفته شده و افزایش مطالعه و تمرین می توانید محتوای یونیک و پرمخاطبی را تولید کنید.