چگونه یک کمپین دیجیتال مارکتینگ اثربخش تهیه کنیم

چگونه یک کمپین دیجیتال مارکتینگ اثربخش تهیه کنیم

تفاوتی نمی کند شما در حال فروش اجناس در یک کانال تلگرام باشید و یا یک شرکت بزرگ چندمیلیاردی و صدها نفر پرسنل داشته باشید. به هر حال در دنیای امروز شما کاملا به دیجیتال مارکتینگ وابسته هستید و باید بتوانید کمپین های بازاریابی دیجیتال اثربخش تهیه و استارت نمایید.

در این مقاله قصد داریم تا کمی در مورد نحوه تهیه یک کمپین دیجیتال مارکتینگ اثر بخش و مناسب صحبت کنیم و پیشنهاد می کنیم این مطلب را تا انتها و به دقت دنبال نمایید.

کمپین دیجیتال مارکتینگ چیست و چگونه تهیه می شود؟

اجازه دهید در ابتدا به این مورد اشاره کنیم که کمپین دیجیتال مارکتینگ چیست؟ کمپینی است که با هدف خاصی آغاز می شود و بعد از اتمام، نتایج آن بررسی می شود. اهداف کمپین ها متفاوت است و به طور مثال برای فروش محصولی خاص و یا افزایش آگاهی مشتریان و مردم از یک برند خاص است. گاهی اوقات نیز این کمپین ها کاملا غیر تجاری هستند و برای اهداف بشردوستانه تهیه می گردند.

کمپین تبلیغاتی با کمپین بازاریابی متفاوت است. اما به طور کلی می توان کمپین تبلیغاتی را زیرمجموعه ای از کمپین های بازاریابی دانست که بیشتر برای معرفی محصول خاصی صورت می گیرد. به طور مثال بیمه پاسارگاد برای شناساندن خود در بین مشتریان و مردم، کمپین های بازاریابی متنوعی را انجام می دهد. اما به طور خاص در زمینه بیمه عمر، کمپین تبلیغاتی ایجاد می نماید.

برای راه اندازی یک کمپین دیجیتال مارکتینگ اثر بخش باید چندین مورد خاص را رعایت کنیم که در ادامه شرح خواهیم داد.

قبل از شروع کمپین

هیچ نقشه و کمپینی بدون داشتن یک برنامه ریزی خوب، درست پیش نمی رود. پس در اولین اقدام باید یک برنامه ریزی درست و اصولی داشته باشیم. در این بین باید سوالاتی از خود بپرسیم. سوالاتی مانند:

مطلب پیشنهادی  راهنمای سئو در تولید محتوا

هدف ما از ایجاد کمپین چیست؟

باید مشخص کنیم هدف اصلی ما از ایجاد این کمپین چیست؟ هدف فروش بیشتر است یا نقش بستن برندینگ ما در ذهن مشتری؟ پس ابتدا هدف اصلی خود را مشخص و یادداشت نمایید.

 چقدر بودجه برای این کار در نظر گرفتیم؟

برای اداره این کمپین چقدر بودجه در نظر گرفتیم؟ مسلما شرکت های کوچک و استارت اپ ها بودجه های محدودتری نسبت به شرکت های بزرگ دارند و قطعا روش بازاریابی متفاوتی را باید در پیش بگیرند.

 نتیجه مد نظر ما از این کمپین چیست؟

مثلا تخمین ما از ایجاد یک کمپین دیجیتال مارکتینگ، جذب ۵۰۰ مشتری جدید برای شرکت است. بعد از پایان کمپین باید بررسی کنیم آیا به این هدف رسیده ایم یا خیر؟ اگر به هدف نرسیده بودیم مشکل چه بود؟ بیش از حد انتظار داشتیم یا کمپین موفق نبوده است؟ تمام این موارد باید بررسی و نتیجه گیری شود.

مخاطبان کمپین ما چه کسانی هستند؟

فرض کنید شما تولید کننده پوشک بچه هستید؟ مخاطبان شما چه کسانی هستند؟ آیا نوزادان مخاطبان اصلی شما هستند؟ آیا شما می توانید به یک نوزاد، پوشک بفروشید؟ نظرتان در مورد مادر نوزادان چیست؟ شناسایی مخاطبان هدف هم در بازاریابی سنتی و هم دیجیتال صدق می کند و بسیار مهم است شما مخاطب و مشتری اصلی خود را بشناسید و کمپین را با توجه به پرسونای مشتری تهیه کنید.

و سوالاتی از این قبیل که بتوانیم راه و مسیر کمپین را به درستی برنامه ریزی کنیم.

دیجیتال مارکتینگ
دیجیتال مارکتینگ

هنگام اجرای کمپین

در هنگامی که کمپین در حال اجراست، باید با استفاده از ابزارهای آنلاین، دائما کمپین را رصد کنید. خوشبختانه ابزارهای زیادی برای این کار وجود دارد که می تواند لحظه به لحظه از نتایج کمپین ایجاد شده باخبر باشید. اگر متوجه شدید کمپین تاثیر و کارایی مورد نظر را ندارد، آن را کنسل کنید و کمپین دیگری را برنامه ریزی کنید. البته این به شرطی است که از عدم اثربخشی آن مطمئن باشید. چون در برخی مواقع، کمپین های دیجیتال مارکتینگ تا آخرین لحظه تاثیر خود را نشان نمی دهد.

مطلب پیشنهادی  ارتباط بهینه با مخاطبان در شبکه های اجتماعی

بعد از اجرای کمپین

مهمترین بخش اجرای کمپین، نتیجه گیری و بررسی نتایج حاصل از آن است که متاسفانه خیلی جدی گرفته نمی شود و در اکثر مواقع فقط با چند آمار و ارقام خلاصه می شود. نتیجه گیری باید بسیار دقیق و کامل باشد. به طور مثال بررسی شود کمپین مورد نظر در چه روزهایی و در چه ساعاتی اثربخشی بیشتری داشته است و آیان آن روز و ساعت مناسبت خاصی بوده و یا دلیل دیگری داشته است. یا اگر کمپین مورد نظر تبلیغات کلیکی بنر در سایت های دیگر بوده است، چندین نفر وارد سایت شده و در سایت مانده­اند و یا خریدی داشته اند.

دیجیتال مارکتینگ بهترین و ارزانترین نوع بازاریابی است که روز به روز نیز به استفاده کندگان از آن استفاده می شود. فراموش نکنید اگر شما حتی یک وبلاگ ساده و شخصی نیز دارید، به دیجیتال مارکتینگ نیاز دارید تا خواننده های علاقمند به دست نوشته های خود را پیدا کنید و به سمت وبلاگ خود جذب کنید.

سعی کنید در زمینه دیجیتال مارکتینگ و تهیه و اجرای کمپین های مختلف، همواره اطلاعات خود را بروز کنید تا بتوانید بهترین نتیجه را بگیرید.