چگونه یک کمپین تبلیغاتی بهینه طراحی و اجرا کنیم

چگونه یک کمپین تبلیغاتی بهینه طراحی و اجرا کنیم

تبلیغات هزینه نیست، سرمایه گذاری است. این جمله را حتما بارها شنیده اید. البته فراموش نکنید اگر تبلیغات اصولی و درست نباشد، قطعا هزینه است. طراحی و اجرای یک کمپین تبلیغاتی خوب و اثربخش؛ دارای نکات و تکنیک هایی است که در این مقاله به برخی از آن ها می پردازیم.

کمپین تبلیغاتی چیست؟

اگر بخواهیم به زبان ساده توضیح دهیم؛ کمپین تبلیغاتی به معنای راه های مختلف جهت رساندن پیام ما به مشتری است. این راه ها می تواند آنلاین یا آفلاین باشد. البته با پیشرفت تکنولوژی و دسترسی سریع تر و ارزان تر به کانال های آنلاین، دیجیتال مارکتینگ گستره بیشتری را در بر گرفته است و تاثیرات بسیار بیشتری نسبت به تبلیغات آفلاین دارد.
کمپین تبلیغاتی با کمپین بازاریابی متفاوت است و زیرمجموعه آن محسوب می شود. در دنیای امروز، روزانه هزاران کمپین تبلیغاتی مختلف برگزار می شود و ما در هجمه این تبلیغات قرار گرفته ایم. بسیار مهم است که یک کمپین تبلیغاتی چگونه برنامه ریزی و اجرا شود تا مشتری احتمالی آن را ببیند و بر وی تاثیر دلخواه ما را بگذارد. در ادامه چند نکته و تکنیک در رابطه با تهیه کمپین های تبلیغاتی ذکر می کنیم که حتما باید در نظر گرفته شود.

بودجه را مشخص کنید

همین ابتدای کار بودجه کمپین تبلیغاتی خود را مشخص کنید. چقدر قرار است برای کمپین خود هزینه کنید؟ یک میلیون یا صد میلیون تومان؟ مشخص کردن این بودجه به شما و کارمندان کمک می کند تا بهترین کمپین را با توجه به بودجه مشخص شده برنامه ریزی کنند. کانال های ارتباطی با مشتری نیز از طریق همین مقدار بودجه مشخص خواهد شد.

کانال های ارتباطی شما کدامند؟

بعد از مشخص کردن بودجه؛ باید در رابطه با نحوه اجرای کمپین تبلیغاتی تصمیم گیری کنید. قصد دارید به صورت آفلاین تبلیغات کنید یا آنلاین؟ در صورتی که روش آفلاین را انتخاب کردید؛ قصد دارید از بیلبوردهای تبلیغاتی استفاده کنید یا پخش تراکت؟ اگر آنلاین را انتخاب کردید قصد دارید از شبکه های اجتماعی استفاده کنید یا بیشترین وقت و هزینه را در وب سایت های اینترنتی سرمایه گذاری کنید؟ مشخص کردن نوع کانال تبلیغات به شما کمک می کند تا راه پیش روی خود را به خوبی بشناسید و طبق آن جلو بروید.

مطلب پیشنهادی  ترفندهای موفقیت در کمپین اینترنتی

مخاطبان خود را بشناسید

به طور مثال شما صاحب کارخانه تولید کفش هستید. برای محصول جدید خود که یک کفش ورزشی جوان پسند است، قصد اجرای کمپین تبلیغاتی گسترده ای را دارید. از چه راهی برای تبلیغات استفاده می کنید؟ فکر می کنید تبلیغ در یک روزنامه سراسری یا تلویزیون به شما نتیجه مورد نظر را خواهد داد؟ طبیعتا خیر! با توجه به این که در این نوع محصول، مخاطبان شما را جوانان تشکیل می دهند، باید در جایی تبلیغ کنید که اکثر مخاطبان آن را جوانان تشکیل دهند. به طور مثال شبکه های اجتماعی بهترین گزینه برای اجرای این کمپین تبلیغاتی است.
پس سعی کنید مخاطبان خود را به طور کامل و با ریز جزییات مشخص کنید. مخاطب شما چه جنسیتی دارد؟ چه رنج سنی را شامل می شود؟ وضعیت درآمدی آن ها چگونه است؟ و سوالاتی از این دست که می تواند اجرای کمپین تبلیغاتی شما را بسیار بهینه و تاثیرگذارتر نماید.

هدف خود را مشخص کنید

هدف شما از اجرای کمپین تبلیغاتی چیست؟ آیا قصد فروش بیشتر دارید یا هدف شما از اجرای کمپین، نقش بستن برندینگ کسب و کار شما در ذهن مشتری است؟ نوع تبلیغاتی که برای فروش محصول می شود با تبلیغاتی که هدف اصلی آن معرفی برند شرکت است بسیار متفاوت است. سعی کنید در هر کمپین فقط روی یکی از این دو مورد تمرکز کنید تا نتیجه بهتری بگیرید. فقط در صورتی می توانید این دو مدل را با هم شروع کنید که بودجه تبلیغاتی زیادی داشته باشید.
از روش تجربه استفاده کنید.
حتی اگر از کمپین خود کاملا راضی هستید، باز هم آن را در مقیاس کوچک تست کنید تا بتوانید نتیجه آن را دریافت و بررسی کنید. این کار باعث می شود تا با کمترین هزینه، بهترین بازخورد را از جامعه نمونه آماری بگیرید. به یاد داشته باشید گاهی ممکن است یک اشتباه خیلی کوچک اما تاثیرگذار در کمپین شما وجود داشته باشد که مجموعه شما متوجه آن نشده باشد. پس این مورد را دست کم نگیرید و حتما کمپین خود را قبل از اجرای کامل، در یک نمونه آماری کوچک آزمایش کنید.

مطلب پیشنهادی  فاکتور های موفقیت در استارت آپ

کمپین خود را ارزیابی کنید

بعد از پایان اجرای کمپین؛ بررسی کنید که آیا این کمپین انتظارات و اهداف شما را برآورده کرد یا خیر. در صورتی که اجرای کمپین کاملا موفق بود، می توانید دوباره آن را تکرار کنید تا به موفقیت بیشتری دست پیدا کنید. اما اگر فکر می کنید پایین تر از سطح انتظارات شما بود؛ بررسی کنید و مشکل کمپین را پیدا کنید تا بتوانید رفع کنید و اشتباهات یافت شده را در کمپین های دیگر تکرار نکنید.
همیشه سعی کنید تا در این مسیر از مشورت کارشناسان و متخصصان این امر استفاده کنید. گاهی کمی بیشتر هزینه کردن باعث جلوگیری از ضررهای هنگفت خواهد شد.

کمپبن تبلیغاتی
کمپبن تبلیغاتی