الگوریتم های گوگل و تاثیر آن ها بر سئو سایت

الگوریتم های گوگل و تاثیر آن ها بر سئو سایت

گوگل همواره الگوریتم های جدیدی را معرفی می کند تا به وسیله آن ها بتواند نتایج بهتری را به کاربران نمایش دهد و سایت هایی که از روش های کلاه سیاه سئو استفاده می کنند را از نتایج خود حذف کند. در این مقاله قصد داریم راجع به جدیدترین الگوریتم های گوگل و تاثیر آن ها بر سئو سایت صحبت کنیم.

الگوریتم گوگل چیست؟

به زبان ساده فرآیندهای ریاضی هستند که موتور جستجوی گوگل توسط آن ها وب سایت ها را رتبه بندی کرده و در نتایج خود نمایش می دهد.

معروفترین الگوریتم های گوگل با نام های پنگوئن، پاندا، مرغ مگس خوار، کبوتر، موبایل گدون و پیج لایوت معرفی شده اند که در این مطلب هر کدام را به طور خلاصه توضیح خواهیم داد.

الگوریتم پنگوئن

این الگوریتم وظیفه شناسایی لینک های اسپم و مشکوک را بر عهده دارد. اگر سایتی به صورت انبوه بک لینک خریداری کند، الگوریتم پنگوئن آن را شناسایی کرده و سایت متخلف را جریمه می کند. همچنین سایت هایی که از کلمات کلیدی زیاد و نامربوط استفاده می کنند توسط الگوریتم پنگوئن جریمه خواهند شد. در مقالات قبلی به این نکته اشاره کردیم که خرید بک لینک برای سئو کار اشتباهی است و اگر واقعا نیاز به بک لینک دارید، خرید آن را به افراد متخصص در سئو بسپارید.

الگوریتم پاندا

با شنیدن نام پاندا به یاد چه چیزی می افتید؟ یک خرس مهربان و آرام که با کسی کاری ندارد. اگر سایت شما دارای مطالب اختصاصی و یونیک باشد، الگوریتم پاندا با شما دوست خواهد بود. این الگوریتم وظیفه دارد تا محتوای سایت ها را با دقت بررسی کند و وب سایت هایی که محتوای اختصاصی دارند را در رتبه های بالاتر گوگل نمایش دهد. به بیان دیگر، اگر شما از مطالب کپی استفاده کنید، الگوریتم پاندا آن را شناسایی می کند و شما را جریمه خواهد کرد. همچنین این الگوریتم با متن های کوتاه و خلاصه کمی مشکل دارد و به آن ها هیچ محبتی نشان نمی دهد. پس اگر می خواهید الگوریتم پاندا با شما کمی مهربان تر باشد از متن های اختصاصی و طولانی استفاده کنید. بهتر است مطالب شما حداقل ۸۰۰ کلمه باشد تا جزء مطالب اسپم شناخته نشود و در نتایج گوگل رتبه های بالاتری بگیرد. در مقالات قبلی به این نکته اشاره کردیم که محتوای اختصاصی نقش بسیار مهمی در سئو سایت دارد و اگر تولید محتوا به خوبی انجام پذیرد بهترین سئو خواهد بود.

مطلب پیشنهادی  بازاریابی سئو چیست و چه رابطه‌ای با تولید محتوا دارد؟

الگوریتم مرغ مگس خوار

الگوریتم مرغ مگس خوار جزء الگوریتم هایی بود که واقعا به داد کاربران رسید. تا قبل از معرفی این الگوریتم توسط گوگل، شما هر جمله ای را که در گوگل جستجو می کردید، عین همان جمله را کلمات کلیدی محسوب می کرد و نتایج را به شما نشان می داد. به همین خاطر برخی از افراد از این قضیه سوء استفاده می کردند و با کلمات کلیدی نامربوط و روش های کلاه سیاه سئو باعث جذب افراد از گوگل به سایت خود می شدند. اما بعد از معرفی الگوریتم مرغ مگس خوار، موتور جستجوی گوگل با هوشمندی بسیار زیاد، تمام تلاش خود را به کار می برد تا نتیجه ای را به شما نمایش دهد که جواب سوال شما در آن وجود داشته باشد.

الگوریتم کبوتر

کبوتر پرنده ای است که هرچقدر از خانه دور شود باز هم برمی گردد. گوگل نیز با توجه به رفتار این پرنده، نام الگوریتم خود را کبوتر قرار داد. با الگوریتم کبوتر، گوگل با توجه به موقعیت و مکان کاربر، سایت ها و فروشگاه های اینترنتی نزدیک به او را در ابتدا نمایش می دهد. این الگوریتم به کسب و کارها کمک می کند تا سریع تر و بهتر در شهر و منطقه خود شناخته شوند. این الگوریتم را با عنوان سئو محلی نیز می شناسند.

الگوریتم موبایل گدون

از آن جایی که در دنیای امروز بیشتر افراد با تلفن همراه سرگرم هستند و اکثر وبگردی های خود را با اسمارت فون انجام می دهند، گوگل نیز در این زمینه بیکار نماند و الگوریتم موبایل گدون را معرفی کرد. طبق این الگوریتم، وب سایت هایی که واکنش گرا نباشند و با صفحات تلفن همراه سازگاری نداشته باشند از صفحات اول گوگل حذف می شوند و جای خود را به رقبای بروزتر که سایت های ریسپانسیو هستند می دهند. اگر وب سایت شما طراحی قدیمی دارد و واکنش گرا نیست، هر چه سریع تر نسبت به رفع این مشکل اقدام کنید تا مورد غضب گوگل قرار نگیرید. واکنش گرا بودن سایت نقش مهمی در افزایش سئو وب سایت دارد.

مطلب پیشنهادی  نقش رنگ ها در طراحی سایت

الگوریتم پیج لایوت

الگوریتم پیج لایوت (Page Layout) واقعا به داد کاربران رسیده است و باعث شده تا کاربر از یک کابوس تبلیغاتی رها شود. این الگوریتم وظیفه دارد وب سایت هایی که دارای تبلیغات بنری و پاپ اپ زیاد هستند را شناسایی کرده و به آن ها کارت قرمز نشان دهد. تبلیغات فراوان هم از نظر گوگل و هم از نظر کاربران آزاردهنده است و کسانی که این مورد را رعایت نمی کنند به زودی صفحات بالایی گوگل را از دست خواهند داد.

سئو
سئو

گوگل دارای الگوریتم های دیگری نیز هست که ما سعی کردیم در این مقاله معروفترین آن ها را به طور خلاصه معرفی کنیم. اگر قصد دارید سایت شما در نزد گوگل محبوب باشد، حتما طبق میل گوگل و الگوریتم های معرفی شده آن پیش بروید تا بتوانید در صفحات ابتدایی گوگل جا خوش کنید.