آشنایی با تبلیغات در شبکه های اجتماعی

بدون شک امروزه تاثیر تبلیغات در شبکه های مجازی بر هیچکس پوشیده نیست. در دنیای نوین که به جرات می توان آن را عصر اینترنت و دنیای مجازی نامید، اهمیت فضای مجازی و شبکه های اجتماعی روز به روز در حال افزایش است و در حال حاضر جایگاه بسیار ویژه و رو به رشدی در صنعت دیجیتال مارکتینگ تصاحب کرده است.

طبق مطالعات انجام شده، یک دقیقه از هر چهار دقیقه ای که در اینترنت گذرانده می شود، به یک یا چند شبکه اجتماعی اختصاص می یابد. همین آمار فراگیر و بستر گسترده مشتریان در تمام دنیا سبب شده است تا صاحبان مشاغل، تولید کنندگان و متخصصان مارکتینگ، استراتژی های کوتاه مدت و یا بلند مدت برای تبلیغات در شبکه های اجتماعی طراحی و اجرا کنند.

شبکه های اجتماعی، سریع ترین راه دسترسی به مشتریان

با توجه به حضور عمده اقشار جامعه در شبکه های اجتماعی، بهره گیری از فضای مجازی را می توان سریع ترین راه دسترسی به مشتریان و تدوین و توسعه تبلیغات پر بازدید معرفی کرد.

تبلیغات در شبکه های مجازی بدون در نظر گرفتن نوع کسب و کار و نوع تبلیغات، بستری گسترده و بسیار متنوع است که در صورت برنامه ریزی و اجرای هوشمند بازاریابی، قابلیت در بر گیری طیف های گوناگون و همچنین دسترسی مستقیم و یا غیر مستقیم به مخاطبان را دارد.

از سوی دیگر، رابطه تنگاتنگ میان شبکه های اجتماعی مختلف، امکان فراگیری یک تبلیغ را تا حد زیادی فراهم می کند. به عنوان مثال یک ویدیوی تبلیغاتی کاربردی و جذاب که در شبکه پیام رسان تلگرام منتشر می شود، در صورت هدفمندی و جلب مخاطب، به راحتی می تواند در اینستاگرام یا سایر شبکه های مجازی نیز منتشر شود.

لازم به ذکر است که دستیابی به تعداد بالای مخاطبان و استفاده از قابلیت نشر تبلیغات در درون یک شبکه اجتماعی و یا راهیابی آن به شبکه های دیگر، مستلزم تدوین و تهیه تبلیغاتی است که بیش از هر چیز از فاکتور جذابیت و عمومیت بهره مند باشند.

مطلب پیشنهادی  ۲۴ اصطلاح پراستفاده در دیجیتال مارکتینگ - بخش دوم

حال اگر مخاطبان یک تبلیغ و یا برنامه مارکتینگ طیف خاصی از مردم جامعه می باشند، بررسی دقیق و تخصصی شبکه های اجتماعی ضروری تلقی می شود. به عنوان مثال اگر بنا بر معرفی یک محصول خاص و تخصصی صنعتی باشد، گروه ها، کانال ها و یا صفحات مختص صاحبان و دست اندرکاران صنعت مذکور باید به دقت بررسی شوند تا برنامه دیجیتال مارکتینگ مبتنی بر نیاز های آن گروه خاص به درستی تدوین و اجرایی شود.

ویژگی های برجسته تبلیغات در شبکه های اجتماعی

همانطور که گفته شد، عمده ترین و شاید مهمترین ویژگی تبلیغات در شبکه های مجازی، گستره وسیع مخاطبان و فراگیری آن است. حال به بررسی دقیق تر و نحوه تاثیرگذاری تبلیغات در شبکه های اجتماعی می پردازیم.

شبکه های اجتماعی این فرصت را برای شرکت ها، تولید کنندگان، و تمام افراد دخیل در یک کسب و کار فراهم می کند تا با طراحی یک صفحه یا کانال اختصاصی، علاوه بر تبلیغات، تعاملات میان مشتریان خود را نیز تسهیل کند. بدین ترتیب مشتریان می توانند ارتباطی مستقیم و مداوم با کسب و کار مورد نظرشان برقرار کرده و از حس استمرار تکریم ارباب رجوع، راضی باشند. همین ارتباط مداوم با مشتریان بدون صرف زمان و هزینه در شبکه های اجتماعی، می تواند منجر به رغبت بیشتر مشتریان نسبت به دریافت مجدد خدمات و نیز جذب مشتریان تازه شود.

ویژگی مهم دیگر در رابطه با تبلیغات در شبکه های مجازی، امکان هدف گیری مخاطبان و درک بهتر نیازهای آنان است. امکان دسته بندی افراد در قالب دعوت آنها به یک گروه تلگرامی و یا دنبال کردن آن ها در یک صفحه اینستاگرامی، خصوصا در کسب و کار ها و تبلیغات انحصاری، می تواند امکان تقسیم بندی و ارائه خدمات تخصصی به آن ها را فراهم آورد.

مطلب پیشنهادی  سئو کلاه سیاه چیست؟

به بیان ساده تر، لزوما نیاز به جذب تعداد بالای دنبال کننده و یا تولید محتوای عمومی نمی باشد. مثلا یک صفحه اینستاگرامی که تعداد دنبال کننده های آن به ظاهر اندک است اما درصد بازخورد مثبت و مشتریان وفادار بالایی داشته باشد، سود آور تر از صفحه ای با تعداد دنبال کننده فراوان اما خنثی تلقی می شود.

همچنین با بنا نهادن یک محیط تخصصی در شبکه های اجتماعی، می توان ارتباط نزدیک و سازنده تری با مخاطبان و مشتریان آن گروه برقرار کرد که در این صورت تبلیغات در شبکه های اجتماعی هدفمند تر انجام گرفته و درصد جلب مشتریان جدید و میزان رضایت مشتریان پیشین نیز به همان میزان افزایش پیدا خواهد کرد.

شبکه های اجتماعی

خلاقیت، عامل موفیت تبلیغات در شبکه های اجتماعی

به عنوان نکته آخر بیان این مطلب ضروری است که به عقیده بسیاری از کارشناسان، خلاقیت یکی از مهمترین ابزار ها برای موفقیت هر چه بیشتر تبلیغات در شبکه های اجتماعی محسوب می شود.

فضای اینترنت و اختصاصا شبکه های اجتماعی، فرصتی مناسب برای تمام افراد متخصص و یا غیر متخصص فراهم می کند تا با روش های بسیار متنوع و بر اساس استعداد های خویش، دیده شوند و به جلب مخاطب بپردازند. پس طبیعی است که برای جلوه تبلیغات در شبکه های اجتماعی، نیاز به پرورش خلاقیت و ایجاد جذابیت های نوین همواره احساس می شود.