تبلیغات محیطی ، مزایا و معایب آن

به هر نوع تبلیغ خارج از نقطه نهایی خرید مشتری POP اطلاق می‌گردد. تبلیغات بیرونی اصطلاحی کلی و غیرتخصصی دربارهٔ انواع اشکال تبلیغات است که در فضاهای خارج از خانه صورت می‌پذیرند . تبلیغات محیطی با در معرض دید قرار دادن یک نام تجاری، آن را به مشتری معرفی می کند، به کمک جابه جایی و حرکت مشتریان برند را در ذهن ها تثبیت میکند و به نام تجاری اعتبار می بخشد. سرعت بالای زندگی مدرن سبب تغییر در زندگی بسیاری از مصرف کنندگان شده است.ما در این مقاله به تبلیغات محیطی، مزایا و معایب آن می پردازیم.

تبلیغات محیطی چیست ؟

تبلیغات محیطی به عناصر فیزیکی قابل اجرا برای تبلیغات که در تیررس ببنندگان است اطلاق می شود. تابلوهای تبلیغاتی، بیلبوردها، فضاهای تبلیغاتی داخل مترو، بدنه اتوبوس ها و … گونه های مختلفی از تبلیغات محیطی بشمار می روند. یکی از مزیت های فوق العاده تبلیغات محیطی که باعث برتری آن با سایر رسانه های تبلیغاتی دیگر گردیده این است که مخاطب ناگزیر به دیدن تبلیغات محیطی بوده و چون نمی تواند چشم خود را از رنگ ها و طرح های اطراف خود بپوشاند.

پیشینه تبلیغات محیطی( Outdoor advertising) به تمدن های نخستین روی زمین بر میگردد. کشف سنگ نگاره هایی از مصر باستان بصورت چهاروجهی با نوک هرمی شکل که از آنها برای ترویج مذهب مصریان باستان مورد استفاده قرار می گرفته است از قدیمی ترین نوع تبلیغات محیطی به شمار می رود. مکان مناسب جهت انجام تبلیغات محیطی از جمله فاکتورهای مهم و اساسی می باشد که اگر به درستی انتخاب شود تآثیر شگرفی در مخاطب ایجاد خواهد کرد.

انواع تبلیغات محیطی

 1. استرابورد
 2. استند تبلیغاتی
 3. ایستگاه‌ها
 4. تابلوی سردر فروشگاه
 5. تلویزیون‌های تبلیغاتی
 6. حروف‌نگاری روی پنجره فروشگاه
 7. دیوارنگاری
 8. سایه‌بان جلوی درب فروشگاه
 9. عرشهٔ پل‌ها
 10. ویترین
مطلب پیشنهادی  به دنیای مهیج بازاریابی خوش آمدید!

تبلیغات محیطی

مزایا تبلیغات محیطی

 • از آنجایی که تبلیغات محیطی در مکان های عمومی و در معرض دید قرار دارند، بنابر این توسط افراد زیادی دیده می شوند. بیننده حق انتخاب ندارد و در هر صورت تبلیغ را می بیند. اما بسیاری از روش های تبلیغات ، بیننده حق انتخاب دارد. مثلا در تبلیغات تلویزیونی، بیننده با رسیدن به بخش آگهی های بازرگانی، می تواند کانال را عوض کند. ولی در تبلیغات محیطی، احتمال دیده شدن بسیار زیاد است.
 • تبلیغات محیطی با برنامه ریزی درست و با استفاده از علم جمعیت شناسی ، هزینه های رسانه ای را به حداقل می رساند و بدون اتلاف انرژی ، با مخاطبان ارتباط موثری برقرار می کند .
 • با تبلیغات محیطی هدفمند در مراکز تصمیم گیری مشتریان را ترغیب می کنید تا از محصولات و خدمات شما استفاده کنند.
 •  تبلیغات محیطی پاسخ مستقیمی است به اطلاعات مورد نیاز مصرف کننده از جمله آدرس اینترنتی، تلفن و
 • تبلیغات محیطی بر خلاف تبلیغات در تلویزیون و یا تبلیغات در مجلات، معمولا مدت زمان زیادی در معرض دید هستند و افرادی که از مکان های خاص بطور روزانه عبور می کنند، بارها آن را خواهند دید و احتمال خرید آنان افزایش خواهد یافت.

 

معایب  تبلیغات محیطی

 •  قراردادهای تبلیغات محیطی معمولا برای زمان های کوتاه مدت منعقد نمی شوند. بسیاری از شرکت ها یا سازمان ها، فضاهای تبلیغاتی را به صورت ماهانه اجاره می کنند و این موضوع مانع تبلیغات کوتاه مدت می شود.
 • در بعضی از مواقع این تبلیغ باعث ایجاد تصادف و ضربه زدن به مردم در حین رانندگی می شود
 • عدم بررسی نرخ بازدید نسبت به بازدهی ان
 • برخی از تبلیغات محیطی مانند تبلیغ در بیلبوردها با توجه به زمان و نوع آن هزینه زیادی را به مشتری تحمیل میکنند، از اینرو برای کسب و کارهای کوچک و آنهایی که تازه کسب و کار خود را راه اندازی کرده اند با توجه به بودجه پایین تبلیغاتی آنها مورد زیاد مناسبی به شمار نمیرود.