فوت و فن ایمیل مارکتینگ –بخش اول

فوت و فن ایمیل مارکتینگ –بخش اول

شاید باور نکنید، اما هنوز یکی از بهترین و پربازده ترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ، ابزار بازاریابی ایمیلی یا همان ایمیل مارکتینگ است که اگر به درستی صورت پذیرد بازگشت سرمایه چند برابری را دربر خواهد داشت. ایمیل مارکتینگ تکنیک های و فوت و فن هایی دارد که در این مقاله به برخی از آن ها می پردازیم.

اگر شما هم تصمیم گرفته اید این ابزار فوق العاده را امتحان کنید، باید به یاد داشته باشید که اگر اشتباه کنید، قطعا با شکست مواجه می شوید. پس برای این که در ایمیل مارکتینگ موفق باشید با ما همراه باشید و مطالبی را که در ادامه به آن پرداخته ایم را به خوبی در کمپین های خود اجرا کنید.

عنوان جذاب انتخاب کنید

اگر مقالات قبلی ما در زمینه دیجیتال مارکتینگ را دنبال کرده باشید، به یاد دارید که در زمینه تولید محتوا اشاره کرده بودیم که عنوان جذاب تا چه حد اهمیت دارد. در ایمیل مارکتینگ نیز همینطور است. بهتر است از یک عنوان جذاب استفاده کنید و البته خیلی آن را شخصی سازی نکنید. استفاده از کلمات و جملاتی که احساس و کنجکاوی مخاطب را برانگیخته کند بسیار تاثیرگذار خواهد بود. یکی تیتر خوب بهتر از صد محتوای عالی است. تجربه نشان داده عنوان هایی که با سوالاتی مانند چرا و چگونه آغاز می شود نرخ باز شدن بسیار بیشتری دارند. در نوشتن تیتر و عنوان خلاق باشید و وقت بگذارید. از این موضوع ساده عبور نکنید. یکی از دوستان بنده که از متخصصان ایمیل مارکتینگ و به طور کلی دیجیتال مارکتینگ است، همیشه این موضوع را ذکر می کند که برای نوشتن یک تیتر چند کلمه ای، بیشتر از یک هفته وقت می گذارد! پس شما هم سعی کنید تا جایی که امکان دارد برای پیدا کردن و نوشتن یک تیتر خوب زمان بگذارید.

مطلب پیشنهادی  اهمیت تولیدمحتوا در شاخه‌های مختلف دیجیتال مارکتینگ

محتوایی که اسپم می شود

استفاده زیاد از کلماتی مانند رایگان، بهترین، اولین، فرصت محدود و … باعث می شود تا سرویس های ایمیل مانند جیمیل و یاهو، ایمیل شما را به عنوان اسپم شناسایی کنند و هیچوقت نتوانید به صندوق ورودی مخاطب برسید. همیشه ایمیل هایی ارسال کنید که کاربر حس کند محتوای شما را در هیچ کجای اینترنت نمی تواند پیدا کند. با این روش نرخ باز شدن ایمیل های ارسالی شما در دفعات بعدی به شدت بالاتر می رود و این یکی از بزرگترین قدم های پیشرفت در ایمیل مارکتینگ است. روی محتوای ارسالی وقت بگذارید و با دقت و تک به تک تمام کلمات آن را چندبار بخوانید. متن را به دوستان نزدیک خود نشان دهید و از آن ها بخواهید تا یک ایراد از محتوای شما بگیرند! حتی اگر مطمئن هستند هیچ ایرادی ندارد، باز هم یک ایراد جزئی در آن پیدا کنند. با این روش مطمئن باشید شما یک محتوای بی عیب و نقص و عالی خواهید داشت.

ایمیل مارکتینگ

دعوت مستقیم به خرید

همین حالا کالای ما را با بیست درصد تخفیف ویژه خریداری کنید!

تا به حال چند بار با این نوع ایمیل مواجه شده اید؟ قطعا خیلی بار!! آیا باعث شده است تا شما خریدی داشته باشید؟ در ایمیل مارکتینگ، دعوت مستقیم به خرید ریسک بالایی دارد و فقط در مواقعی مفید خواهد بود که یا تخفیف بسیار بالایی وجود داشته باشد یا محصولی که آن را تبلیغ می کنید در بازار کمیاب باشد. در بقیه موارد این نوع از ایمیل با شکست مواجه می شود. پس سعی کنید تا جایی که امکان دارد کاربر را به سمت خرید محصول نبرید. به طور مثال اگر قصد فروش پاوربانک را دارید، بهتر است ایمیلی با عنوان” چگونه یک پاوربانک خوب تهیه کنیم” را برای کاربر خود ارسال کنید و در انتهای ایمیل قید کنید که اگر بهترین پاوربانک های موجود در دنیا را با تخفیف ویژه می خواهید روی لینک کلیک کنید و یا به وب سایت ما مراجعه کنید. این عمل شما دو نکته مثبت دارد. اول این که مخاطب حس می کند هدف شما فقط فروش یک محصول نیست و قصد کمک و مشاوره نیز دارید. نکته مثبت دوم نیز این موضوع است که وقتی کاربر شما یک محتوای خوب را مطالعه می کند، حتی اگر در همان لحظه قصد خرید نداشته باشد، شما در ذهن او نقش خواهید بست و هر زمان که قصد خرید پاوربانک را داشته باشد ناخودآگاه برای او سایت و فروشگاه شما اولین گزینه خواهد بود. هدف ایمیل مارکتینگ همیشه فروش در لحظه نیست.

مطلب پیشنهادی  اصول تدوین برنامه بازاریابی دیجیتال

شماره تماس و راه ارتباطی

جلب اعتماد مخاطب در ایمیل مارکتینگ بسیار مهم است. وقتی در انتهای ایمیل خود چند راه ارتباطی قرار می دهید، حس اعتماد را به مخاطب خود القاء می کنید. خیلی مهم است که چند راه ارتباطی مختلف را ذکر کنید تا کاربر بتواند هر راهی را که دوست دارد انتخاب کند. به طور مثال یک کاربر درونگرا و خجالتی است و هیچوقت از تماس تلفنی استفاده نمی کند. پس باید ارتباط از طریق ایمیل و یا تلگرام نیز در روش های ارتباط با شما وجود داشته باشد. اگر ایمیل ارسالی شما با هدف فروش یک کالای فیزیکی است، حتما یک شماره تلفن ثابت نیز درج کنید. تلفن ثابت باعث می شود مشتری شما به یقین برسد که فروشگاه اینترنتی دارای یک مکان ثابت است و قصد کلاهبرداری را ندارد.