بازاریابی ایمیلی در دیجیتال مارکتینگ

نقش اینستاگرام در دیجیتال مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ یکی از بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ است که اگر به درستی و به صورت هدفمند انجام شود، بازگشت سرمایه فوق العاده ای را خواهد داشت. ایمیل مارکتینگ مانند هر ابزار دیگری دارای نکات و تکنیک های ریز و درشتی است که حتما باید رعایت شود تا کمپین بازاریابی ایمیلی با شکست مواجه نشود.

ایمیل مارکتینگ چیست؟

برخی از افراد که در زمینه دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی ایمیلی اطلاعات چندانی ندارند، بانک ایمیل انبوه را از سایت ها خریداری می کنند و با اجاره یک سرور، برای مثلا یک میلیون نفر ایمیل ارسال می کنند و گمان می کنند بازاریابی ایمیلی انجام داده اند! اما این طرز تفکر بسیار اشتباه است و هیچ شباهتی با ایمیل مارکتینگ و دیجیتال مارکتینگ ندارد. در بهترین حالت می توان نام این کار را تبلیغات ایمیلی گذاشت.
ایمیل مارکتینگ به زبان ساده یعنی دریافت و ارسال ایمیل های هدفمند با اجازه کاربر
ایمیل مارکتینگ از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی مستقیم است و با اهداف گوناگون انجام می شود که در این مقاله به آن ها خواهیم پرداخت.

مزایای بازاریابی ایمیلی

ایمیل مارکتینگ دارای مزایای زیادی است. علاوه بر ارزان بودن، اگر به صورت هدفمند و اصولی ارسال شود دارای نرخ بازگشت بالایی خواهد بود. همچنین به دلیل داشتن یک لیست ایمیل ثابت، باعث افزایش وفاداری مشتریان خواهد شد. مدیران دیجیتال مارکتینگ که حرفه ای باشند می توانند با توجه به پرسونای مشتری، ایمیل ارسالی را شخصی سازی کنند تا بهترین نتیجه را بگیرند.

معایب ایمیل مارکتینگ

تمامی ابزارهای دیجیتال مارکتینگ، علاوه بر مزایای زیاد، دارای معایبی نیز هستند که البته اگر به درستی استفاده شوند، مزایای آن بسیار بیشتر از معایب آن است.

برخی از معایب ایمیل مارکتینگ:

گاهی اوقات ایمیل به صندوق اسپم کاربر ارسال می شود که نرخ باز شدن توسط کاربر را به شدت کاهش می دهد که همین امر باعث هدر رفتن هزینه ما خواهد شد.
برخی کاربران هنوز به ایمیل های دریافتی اعتماد ندارند و بدون باز کردن آن را حذف می کنند.
برخی از سرورهای ارسال ایمیل به درستی کار نمی کنند و ممکن است در ارسال ایمیل انبوه دچار مشکل شوند.

مطلب پیشنهادی  ایمیل مارکتینگ و جایگاه آن در ایران

اصولی که باید در ایمیل مارکتینگ رعایت شود

در بازاریابی ایمیلی نکاتی وجود دارد که کاربر حتما باید رعایت کند و در صورت عدم رعایت این نکات، تمام هزینه های بازاریابی فرد یا شرکت از بین خواهد رفت. در ادامه چند نکته را با هم مرور خواهیم کرد.[/vc_column_text]

من یک بلاک متن هستم، روی دکمه ویرایش کلیک کنید تا این متن را تغییر دهید. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

[/vc_column][/vc_row]

محتوای ایمیل را چندین بار بخوانید

همانطور که در وب سایت ها، محتوا بسیار مهم است، در بازاریابی ایمیلی نیز متن نوشته شده از اهمیت بالایی برخوردار است. سعی کنید قبل از ارسال ایمیل، متن آن را چندین بار بخوانید و به دوستان و اطرافیان نشان دهید. در صورتی که خود شما و دیگران آن را تایید کردند، آنگاه اقدام به ارسال ایمیل نمایید. به طور کلی از بازاریابی محتوایی که از دیگر ابزارهای دیجیتال مارکتینگ می باشد نیز استفاده کنید.

زمانبندی درست داشته باشید

سعی کنید یک زمان بندی مناسب برای ارسال ایمیل های خود داشته باشید و از ارسال های زیاد خودداری کنید. با این کار، کاربران شما متوجه می شوند که با یک شخص و شرکت کاملا حرفه ای مواجه هستند و تعداد لغو عضویت کمتری خواهند داشت.

در انتهای ایمیل خود، لینک لغو عضویت را قرار دهید

یکی از مواردی که خیلی کم به آن توجه می شود بحث لغو عضویت در بازاریابی ایمیلی است. طبق تجربه، اگر شما امکان لغو عضویت را برای کاربران فعال نکنید، ممکن است مجبور شوند تا ایمیل های شما را به عنوان هرزنامه گزارش کنند و از آن به بعد تمام ایمیل های ارسالی توسط شما به صندوق اسپم کاربر ارسال شود. همچنین این کار باعث می شود مشتری حس کند به او احترام گذاشته و مطمئن می شوید تمام کسانی که به آن ها ایمیل ارسال می کنید با علاقه، ایمیل شما را باز می کنند.

مطلب پیشنهادی  فوت و فن ایمیل مارکتینگ –بخش اول

طراحی درست داشته باشید

برخی از افراد هنگام ارسال ایمیل سعی می کنند تا از تصاویر و گرافیک زیادی استفاده کنند و برخی دیگر کاملا برعکس از یک متن ساده استفاده می کنند. هر دوی این کارها اشتباه است و همیشه سعی کنید تا حد مناسبی از تصاویر گرافیکی بهره ببرید. این نکته را نیز فراموش نکنید که در حال حاضر حدود نیمی از کاربران، ایمیل های خود را با تلفن همراه باز می کنند. پس قبل از ارسال، یک نسخه از ایمیل خود را با اسمارت فون خود باز کنید تا نمایش آن مشکلی نداشته باشد.
نکات ریز دیگری وجود دارد که در هر کسب و کاری متفاوت است و هر کس باید با توجه به نوع کسب و کار خود آن ها را رعایت کند. تاثیر دیجیتال مارکتینگ بسیار بیشتر از بازاریابی سنتی است و اگر به درستی انجام شود بسیار سودآور خواهد بود.
پیشنهاد می کنیم اگر خیلی با دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی ایمیلی آشنایی ندارید حتما با یک فرد متخصص در این زمینه مشورت کنید. گاهی پرداخت یک هزینه به افراد متخصص در دیجیتال مارکتینگ باعث می شود تا هزینه های دیگر شما به هدر نرود.