ایمیل مارکتینگ و جایگاه آن در ایران

ایمیل مارکتینگ و جایگاه آن در ایران

ایمیل یکی از مهم‌ترین ارکان هویتی در فضای اینترنت است. تمام افرادی که به هر نحو و برای هر هدفی وارد فضای اینترنت می‌شوند در اولین مرحله اقدام به ساخت ایمیل می‌کنند. با این وجود، استفاده از ایمیل و ایمیل مارکتینگ به صورت فراگیر در بین تمام اقشار جامعه ایرانی کماکان به اندازه سایر کشورها رایج نشده است. در این نوشتار به بررسی ایمیل مارکتینگ و جایگاه آن در ایران می پردازیم.

مخاطبان هدف در ایمیل مارکتینگ ایرانی

یکی از نکات مهم در رابطه با ایمیل مارکتینگ و نقش آن در بازاریابی دیجیتال، دسترسی بهینه به مخاطبان هدف و تولید محتوا با توجه به نیازهای آنان است.
با وجود آنکه استفاده از ایمیل و پست الکترونیکی در جامعه ایرانی مسیری طولانی برای رسیدن به جایگاه واقعی خود در انجام مکاتبات و استفاده از تمامی پتانسیل‌های موجود در ایمیل مارکتینگ به نفع بازاریابی دیجیتال دارد، با توجه به نوع کسب و کار و مخاطبان هدفی که برای تولید محتوا انتخاب می‌شوند، می‌توان از ایمیل مارکتینگ به عنوان یک استراتژی نوین و حرفه‌ای در کشور بهره برد.
با توجه به این نکته، مشخص می‌شود که ایمیل مارکتینگ ایرانی مخاطبان هدف خاصی دارد. این مخاطبان که عمدتاً خود جزء افراد دخیل در کسب و کار بوده و یا به هر نحوی با الزامات روز عصر ارتباطات همسو هستند، از جهت بازاریابی پربازده محسوب می‌شوند و در صورت هدف‌گیری درست، بازگشت سرمایه بسیار موفقی از خود نشان می‌دهند.

مزایای ایمیل مارکتینگ نوین

ایمیل مارکتینگ به شیوه مدرن، نسبت به شیوه سنتی آن مزایایی دارد که از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به میزان بازگشت سرمایه به واسطه کمیت‌های موجود در مراجع ارسال ایمیل اشاره کرد که در صورت آشنایی با فرمول محاسبه بازگشت سرمایه، اطلاعات معنی‌دار و سودمندی را ارائه می‌دهد.
از سوی دیگر به علت گسترش فضای دیجیتال مارکتینگ در تمامی حوزه‌های کاری و الزام به استفاده از استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال برای باقی ماندن در فضای رقابتی کنونی، بیش از نیمی از کاربران اینترنتی که با اصول تعاملات در دنیای مارکتینگ آشنا هستند، ایمیل‌های خود را به طور مداوم بررسی می‌کنند.
این مزیت استفاده از ایمیل مارکتینگ با اهداف بازاریابی و تبلیغات سبب شده است که علاوه بر دسترسی مستقیم کاربردی به مخاطبان هدف، ایجاد تعاملات درون صنفی و یا خارج صنفی نیز با ضریب سودآوری بالا از طریق ایمیل و تولید محتوا، امکان‌پذیر کرده است.

مطلب پیشنهادی  بازاریابی سئو چیست و چه رابطه‌ای با تولید محتوا دارد؟


علاوه بر آن، در شیوه نوین ایمیل مارکتینگ امکان شخصی‌سازی ایمیل‌ها و هدف‌گیری دقیق‌تر فراهم شده است. این شخصی‌سازی سبب افزایش تأثیرگذاری بر روی مخاطبان و همچنین امکان بررسی دقیق‌تر بازخورد کاربران را فراهم می‌کند که نقش بسزایی در بهبود کیفیت دیجیتال مارکتینگ با استفاده از ایمیل شده و سودآوری را افزایش می‌دهد.
یکی دیگر از مزایای مهم و کاربری ایمیل مارکتینگ، کاربری آسان و امکاناتی از قبیل ارسال اتوماتیک ایمیل به مخاطبان هدف است.
استفاده این سیستم خودکار و منظم در فضای بازاریابی دیجیتال به واسطه ایمیل‌ها، سبب می‌شود که کسب و کارها و بازاریابان مرتبط با آنها به راحتی مفاهیم خود را با مخاطبان و مشتریان در میان گذاشته و پاسخ آنها را نیز به سادگی دریافت کنند.
به طور کلی ایمیل مارکتینگ هم به صورت مستقیم با تولید محتواهای تبلیغاتی و هم به صورت غیرمستقیم با بررسی بازخورد مخاطبان و محاسبه بازگشت سرمایه، موجب افزایش مشتریان و در ادامه آن، افزایش فروش می‌شود.

اشتباهات رایج در ایمیل مارکتینگ

سه استراتژی مهم در ایمیل مارکتینگ که بیشترین تأثیر را در جذب مخاطبان، سودآوری و بازگشت سرمایه دارند عبارتند از استفاده بهینه از landing page، اصول سئو و عدم ارسال اسپم.
صفحه فرود یا landing page، صفحه‌ای ساده و مجزا در وب‌سایت است که مخاطبان از طریق ایمیل به آن وارد می‌شوند. یکی از مهم‌ترین اشتباهات رایج در ایمیل مارکتینگ و طراحی سایت، عدم توجه مناسب به طراحی و تولید محتوا در این صفحه می‌باشد.
ورود مخاطبان به صفحه ورود، اولین مرحله موفقیت‌آمیز در ایمیل مارکتینگ است و ادامه روند موفقیت در بازاریابی دیجیتال، بستگی به رعایت نکات طراحی سایت برای ساخت این صفحه دارد.
استفاده از عناوین و ریزتیترهای جذاب، استفاده از تصاویر چشم‌نواز، تولید محتوا با رعایت کامل اصول سئو و توجه به ویژگی‌های ظاهری در طراحی سایت از جمله نکاتی است که باید در مورد صفحه فرود رعایت شوند.
از سوی دیگر، ارسال اسپم و استفاده از ایمیل‌های آماده برای اهداف تبلیغاتی در دیجیتال مارکتینگ، یکی دیگر از اشتباهات رایج است که موجب سلب اعتماد مخاطبان شده و به وجهه برند شما آسیب می‌رساند.
اسپم یا هرزنامه، عبارت است از ارسال محتوا و ایمیل بدون درخواست و رضایت گیرنده. از ارسال اسپم‌ها بپرهیزید و به جای آن تمهیداتی به کار گیرید که کاربران خودشان گزینه دریافت ایمیل را فعال کرده و بدین صورت به مخاطبان هدف شما در ایمیل مارکتینگ تبدیل شوند.