جذب مشتری به وسیله شبکه‌های اجتماعی

جذب مشتری به وسیله شبکه‌های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی بستر وسیعی برای انجام فعالیت در زمینه دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی دیجیتال فراهم کرده‌اند. این شبکه‌ها با فراهم کردن امکان برقراری ارتباط مستقیم با مخاطبان بالقوه و نیز جذب آنها به عنوان مشتریان دائمی، سودآوری و شهرت را برای کسب و کار شما به ارمغان می‌آورد. در این مقاله به نحوه جذب مشتری به وسیله شبکه‌های اجتماعی می پردازیم.
ابزار بازاریابی دیجیتال در شبکه‌های اجتماعی بسیار گسترده می‌باشند و روز به روز با اعمال تغییرات و استفاده از خلاقیت‌ها، بهینه‌تر و کاربردی‌تر عمل می‌کنند. همچنین، ساخت تبلیغات موفق و جذب مشتری از طریق شبکه‌های اجتماعی، تا حد زیادی به تصمیم‌گیری و انتخاب درست نوع تبلیغات، ویژگی‌های شبکه اجتماعی مورد نظر و از همه مهم‌تر دسته‌بندی مخاطبان بستگی دارد.
تولید محتوای مناسب، به کارگیری تکنیک‌های افزایش رضایت مشتری، راه‌اندازی باشگاه مشتریان، اینفلوئنسر مارکتینگ و تبلیغات بین شبکه‌ای، از جمله روش‌های متداول در دیجیتال مارکتینگ با استفاده از شبکه‌های اجتماعی محسوب می‌شود.
در فضای پر رقابت دیجیتال مارکتینگ، تعیین هدف نکته‌ای بسیار مهم است که در ادامه به گزینش مخاطبان هدف و طراحی تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی با توجه به نیاز این گروه از مخاطبان می‌انجامد. بررسی دقیق رویکرد مخاطبان هدف در شبکه‌های اجتماعی و پیگیری رفتار مصرفی آنان، اطلاعاتی کلیدی برای شروع بازاریابی و تبلیغات در اختیار قرار می‌دهد.

عدم استفاده از تبلیغات مستقیم در شبکه‌های اجتماعی

هیچ‌گاه فراموش نکنید که فلسفه وجودی شبکه‌های اجتماعی برقراری ارتباطات اجتماعی بین افراد بوده و محلی صرفاً برای بازاریابی و تبلیغات نمی‌باشد. اگر بیش از اندازه و کلیشه‌ای اقدام به تبلیغات کنید، در زمانی کوتاه با بازخوردهای منفی مواجه شده و در صورت ادامه این روش نه چندان موفق، مجبور به قبول شکست در امر بازاریابی خواهید شد.
بهترین روش بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی، حضور به عنوان یک کاربر عادی است که با پست‌های جذاب و کاربردی مخاطبان زیادی را جذب کرده و هر از چند گاهی محصول یا کسب و کار موفقی را به آنها معرفی می‌کند.
این روش از طرفی از بازخوردهای منفی و کسل‌کننده بودن مطالب جلوگیری می‌کند و از طرف دیگر، به واسطه افزایش کلاس کاری شما موجب مقبولیت و محبوبیت شده و اعتمادسازی بین شما و مخاطبانتان را تسهیل می‌کند.

مطلب پیشنهادی  فواید راه‌اندازی کمپین اینترنتی
 

ارتباط با چهره‌های مشهور و محبوب

چهره‌های مشهور و محبوب در حوزه کسب و کار شما می‌توانند تأثیر بسزایی در دیجیتال مارکتینگ با استفاده از شبکه‌های اجتماعی داشته باشند. شناسایی این افراد و برقراری ارتباط با آنها از طریق دعوت از آنها برای حضور در یک برنامه تحت پوشش توسط شبکه‌های اجتماعی منسوب به شما، یک تکنیک موفق برای بازاریابی محسوب می‌شود.
همچنین می‌توانید از طریق همکاری با این افراد و جلب رضایت و اعتماد آنها، افراد محبوب و موفق در کسب و کارتان را به شبکه‌های اجتماعی خود دعوت کرده و این همکاری را به اطلاع مخاطبان خود برسانید.
همکاری‌های درون صنفی و نیز ارتباط‌گیری‌های این چنینی مزایایی برای هر دو طرف داشته و منجر به رشد ارزشی کسب و کار شما در فضای شبکه‌های اجتماعی می‌شود.

تلفیق دیجیتال مارکتینگ با مارکتینگ سنتی

با وجود فواید فراوان بازاریابی دیجیتال با استفاده از شبکه‌های اجتماعی، استفاده از روش‌های سنتی در کنار مدرنیته بازاریابی دیجیتال می‌تواند نتایج شگفت‌انگیزی داشته باشد.
خصوصاً در کشور ما، مشتریان کماکان از ارتباطات کلامی و حتی دیدارهای رودررو استقبال می‌کنند و این ارتباط مستقیم حس مهم بودن و ارزشمندی را به آنها انتقال می‌دهد.
خارج از دنیای مجازی از هر فرصتی برای برقراری مکالمه تلفنی با مخاطبان شبکه‌های اجتماعی خود و یا برگزاری میتینگ‌ها استفاده کنید. این مکالمات و دیدارها فرصتی بی‌نظیر برای شما فراهم می‌کنند تا علاوه بر بهره‌گیری از مزایای دیجیتال مارکتینگ در دنیای مجازی، مستقیماً به بازاریابی و تبلیغات بپردازید.
ارتباطات مستقیم دنیای مجازی را به واقعیت تبدیل کرده و حس اعتماد بیشتری به مشتریان القا می‌کند.

مطلب پیشنهادی  آموزش تصویری دیجیتال مارکتینگ - مشاوره تبلیغات

مشتریان بازاریاب در شبکه‌های اجتماعی

یکی از هوشمندانه‌ترین ترفندهای دیجیتال مارکتینگ در شبکه‌های اجتماعی، ترغیب مخاطبان و مشتریان به همکاری با شما در امر بازاریابی می‌باشد و روش‌های متعددی برای این کار وجود دارد.
از مخاطبانتان بخواهید با محصولات شما عکس بگیرند، عکس آنها را منتشر کنید و به بهترین عکس جایزه دهید! این استراتژی خود به تنهایی یک دیجیتال مارکتینگ کامل را در بر می‌گیرد. چرا که مخاطبان از یک سو خود به خرید محصول شما و تولید محتوا می‌پردازند و از سوی دیگر برای برنده شدن در این مسابقه برای شما تبلیغ می‌کنند و بر تعداد مخاطبان شما می‌افزایند.
پی نوشت: شبکه‌های اجتماعی از فرصت‌های کشف شده و کشف نشده بسیاری برخوردارند. با کمی خلاقیت و نوآوری، می‌توانید به سودهای کلان دست یابید.