مراحل تولید محتوا در کمپین اینترنتی

مراحل تولید محتوا در کمپین اینترنتی

پس از هدف‌گذاری و تصمیم‌گیری برای راه‌اندازی یک کمپین اینترنتی و شروع به فعالیت دیجیتال مارکتینگ، انتخاب مخاطبان هدف، شناخت بسترهای موجود برای بازاریابی دیجیتال و زمینه‌چینی برای تولید محتوا، اصلی‌ترین مقدمات برای نمایش برند شما در میان مخاطبان محسوب می‌شوند. در این نوشتار به بررسی مراحل تولید محتوا در کمپین اینترنتی می پردازیم.

فعالان موفق عرصه بازاریابی دیجیتال و و صاحبان کمپین اینترنتی کارآمد و سودآور، همواره بر این نکته تأکید کرده‌اند که تولید محتوا مهم‌ترین و اصلی‌ترین بخش در دیجیتال مارکتینگ محسوب می‌شود.
تولید محتوا برای یک کمپین اینترنتی شامل ۴ مرحله اساسی است که اجرای درست و حرفه‌ای این مراحل، موفقیت شما را در بازاریابی دیجیتال به همراه خواهد داشت.
در ادامه به توضیح این چهار مرحله خواهیم پرداخت.

طراحی استراتژی تولید محتوا

تولید محتوا برای هر کمپین اینترنتی در نهایت باید منجر به افزایش تعداد مخاطبان، تبدیل این مخاطبان به مشتریان و سودآوری مالی شود. طراحی استراتژی برای تولید محتوا نیز با رعایت همین فلسفه انجام می‌گیرد.
برای تولید و انتشار محتواها در زمینه دیجیتال مارکتینگ مسیرهای متفاوتی وجود دارد که انتخاب این مسیر و برنامه‌ریزی برای پیشرفت در آن، در قالب طراحی استراتژی‌های بازاریابی صورت می‌گیرد.
استراتژی‌های تولید محتوا و انتشار آن در میان مخاطبان، پیش از هر چیز به تعیین فضای فعالیت در عرصه بازاریابی دیجیتال نیاز دارد. شما باید فضایی را که می‌خواهید در آن به تبلیغات و راه‌اندازی کمپین اینترنتی بپردازید را بشناسید و متناسب با آن اقدام به تولید محتوا کنید.
طراحی سایت و انتشار محتوا از طریق وب سایت، فعالیت در شبکه‌های اجتماعی، ایمیل مارکتینگ، ساخت اپلیکیشن، بازاریابی از طریق واسطه‌هایی نظیر رسانه‌ها و سایت‌های محبوب در میان مخاطبان هدف، از جمله استراتژی‌های رایج در دیجیتال مارکتینگ هستند که تولید محتوا با انتخاب یک یا چند نمونه از آنها انجام می‌شود.

مطلب پیشنهادی  فوت و فن ایمیل مارکتینگ –بخش اول

اقدام به تولید محتوا

پس از تعیین مخاطبان هدف، طراحی استراتژی و شناخت ابزارهای دیجیتال مارکتینگ، تولید محتوا با توجه به برنامه از پیش تعیین شده و همسو با هدف اولیه آغاز می‌شود.
نکات بسیاری برای تولید محتوا در فضاهای مختلف دیجیتال و شروع فعالیت بازاریابی با استفاده از محتوا وجود دارد که استفاده از سئو و قوانین آن را می‌توان مهم‌ترین اصل در تولید محتوا به شمار آورد.
سئو به معنای بهینه‌سازی تولید محتوا برای موتورهای جست‌وجو است که بخشی از فرایند دیجیتال مارکتینگ بوده و بیش از هر چیز متکی به کلمات کلیدی و ارتباط میان این کلمات با محتوا در یک وب‌سایت می‌باشد.
مهم‌ترین هدف سئو کمک به دیده شدن وب‌سایت و محتوا در موتورهای جست‌وجو می‌باشد. بهره‌گیری از سئو امروز در ابعاد وسیعی و عمدتاً با هدف دیجیتال مارکتینگ، افزایش تعداد مخاطبان و جذب مشتریان استفاده می‌شود.

انتشار محتوا

توزیع و انتشار محتوا در میان مخاطبان بالقوه، یکی از اصول اساسی در فرایند دیجیتال مارکتینگ با استفاده از تولید محتوا می‌باشد. این مرحله از فرایند بازاریابی دیجیتال نیز باید در طراحی اولیه و نیز طراحی استراتژی برای محتوا در نظر گرفته شود.
مهم‌ترین فاکتور مؤثر در انتشار محتوا، شناخت مکان‌های دیجیتالی است که امکان توزیع محتواهای تبلیغاتی و مارکتینگ در آنها وجود دارد.
همانطور که گفته شد، شبکه‌های اجتماعی، خبرنامه‌ها، رسانه‌های اجتماعی، وب‌سایت‌های شخصی و یا وب‌سایت‌هایی که با هدف دیجیتال مارکتینگ فعالیت می‌کنند، ایمیل مارکتینگ و غیره، زمینه انتشار محتوا را برای بازاریابان و یا صاحبان کسب و کارها فراهم کرده‌اند.
در صورتی که تولید محتوا بر اساس اصول سئو و با رعایت نکات مارکتینگ انجام شود، انتشار آن در فضاهای دیجیتال تسهیل شده و نتایج مفیدی را در تمام کمپین‌های اینترنتی به همراه خواهد داشت.

مطلب پیشنهادی  مدیر دیجیتال مارکتینگ به چه مهارت هایی نیاز دارد

آنالیز محتوا

آنالیز محتوا به معنی بررسی میزان اثربخشی محتوای تولید شده و آنالیز بازخوردهای مالی و نظرات مخاطبان می‌باشد.
یکی از ویژگی‌های بارز دیجیتال مارکتینگ که تأثیر بسزایی در فراگیری و پیشرفت آن داشته است، فراهم کردن زمینه ارتباط آسان و مستقیم صاحبان کسب و کار با مخاطبان و مشتریان می‌باشد. این ویژگی آنالیز محتوا و میزان اثربخشی آن را تسهیل می‌کند.
به عنوان مثال پس از تولید محتوا و انتشار آن در یک وب‌سایت شخصی، بررسی مداوم و دقیق آمار فروش و نظرات مخاطبان، اطلاعات قابل توجهی در رابطه با نحوه کارکرد طرح مارکتینگ به شما ارائه خواهد داد.
هر بازخوردی که از طرف مخاطبان ثبت شود، فارغ از مثبت و یا منفی بودن، می‌تواند منجر به پیشرفت و نگاه دقیق‌تر به کم و کیف دیجیتال مارکتینگ شما شود.
آنالیز محتوا با در نظر گرفتن نظرات مخاطبان و مشتریان، نقاط ضعف و قوت یک وب‌سایت و یا یک صفحه در شبکه‌های اجتماعی را برای مسئولان و بازاریابان مشخص کرده و تولید محتواهای بهتر و کاربردی‌تر را سبب می‌شود.