انتخاب هاست مناسب و تاثیر آن در سئو سایت

برخی از افرادی که تازه به جمع وبمسترها پیوسته اند معمولا این سوال را از ما می پرسند که آیا واقعا هاست بر سئو سایت تاثیر دارد و آیا ارزش دارد تا برای هاست بهتر هزینه بیشتری بپردازیم؟ در این مقاله قصد داریم به این سوال و چندین سوال دیگر در مورد هاست پاسخ دهیم.

هاست رایگان یا پولی؟

برخی از شرکت های ارائه دهنده هاست در ایران و خارج از ایران وجود دارند که به کاربران هاست رایگان می دهند. احتمالا برای شما این سوال پیش آمده که استفاده از هاست رایگان با دیگر هاست هایی که نیاز به پرداخت هزینه دارند چه تفاوتی دارد؟ در پاسخ به این سوال باید خدمت شما عرض کنیم که حتی برای سایتی که برای تست و … می سازید از هاست رایگان استفاده نکنید. به هیچ وجه نمی توان امنیت و اپ تایم این هاست ها را تضمین کرد. خرید یک هاست خوب قیمت چندانی ندارد و شما می توانید با پرداخت ماهانه کمتر از ۱۵ هزار تومان یک هاست بسیار خوب خریداری کنید.

تاثیر هاست بر سئو سایت

اپ تایم بالای هاست و سرعت خوب باعث افزایش محبوبیت سایت در گوگل و بین کاربران می شود. و می دانید که این دو مورد برای سئو سایت ضروری است. وقتی هاست شما دارای اپ تایم پایین باشد و سایت به طور مکرر دچار قطعی شود، گوگل سایت شما را جریمه خواهد کرد و خطاهای زیاد هاست ضرر سنگینی برای سئو سایت شما خواهد بود. با این تفاسیر چگونه هاست خوب انتخاب و خریداری کنیم؟ معمولا خرید هاست خوب کار خیلی سختی نیست. اگر قصد دارید از شرکت های ایرانی هاست تهیه کنید، چند شرکت معتبر هستند که سابقه خوبی هم دارند. به طور کلی برای خرید هاست مناسب باید به چند نکته توجه کرد که در ادامه مهمترین آن ها را نام خواهیم برد.

مطلب پیشنهادی  نقش بک لینک در سئو سایت

اپتایم هاست

آپتایم یا مدت زمان پایداری بدان معنی است که هاست چه مدت در دسترس بوده است. تقریبا هیچ سایتی وجود ندارد که آپتایم ۱۰۰درصد داشته باشد و در بهترین حالت آپتایمی نزدیک به ۱۰۰ خواهند داشت. اجازه دهید با عدد و رقم آپتایم را برای شما تشریح کنیم. به طور مثال شما قصد خرید هاستی را دارید که فروشنده بیان می کند هاستی که قرار است به شما بفروشد آپتایم ۹۹درصد دارد. یعنی در طول یک ماه سی روزه، حدود ۷ ساعت در دسترس نیست. با یک حساب و کتاب ساده متوجه می شوید که یک ماه ۷۲۰ ساعت است و ۷ ساعت در مقابل ۷۲۰ ساعت خیلی به چشم نمی آید. اما این عدد را برای سایت های خیلی بزرگ حساب کنید که در هر ثانیه هزاران کاربر آنلاین دارند. پس ۷ ساعت در دسترس نبودن برای آن ها بسیار ضرر خواهد داشت. به علاوه آپتایم پایین ضرر بزرگی به سئو سایت می زند.

هاست داخل ایران و هاست خارج

هنگام خرید هاست با دو گزینه رو به رو می شوید. هاست خارج از ایران که معمولا فرانسه و آلمان است و هاست داخل ایران که سرورهای آن در داخل کشور قرار دارد. طبیعی است که هاست ایران سرعت نسبتا بالاتری دارد اما در حال حاضر آپتایم آن نسبت به هاست های خارج از کشور پایین تر است. پس شما باید انتخاب کنید که سرعت بالاتر می خواهید یا آپ تایم بیشتر.

امنیت هاست

امنیت هاست به طور مستقیم ارتباطی با سئو ندارد اما بحث بسیار مهم و انکارناپذیری است. سعی کنید از شرکت های معتبر که امتحان خود را در امنیت پس داده اند هاست خریداری کنید تا به مشکلات امنیتی و هک برنخورید.

مطلب پیشنهادی  تولید محتوا را چگونه آغاز کنیم

پشتیبانی

خیلی از افراد هنگام خرید هاست به پشتیبانی آن توجهی نمی کنند و فکر می کنند خیلی مهم نیست! اما کافی است تا به مشکلی بر بخورید و منتظر پاسخ پشتیبان باشید. آنوقت است که هر ثانیه برای شما حیاتی است و در دسترس نبودن سایت و هاست یعنی نابودی سایت و از بین رفتن تمامی هزینه هایی که برای سئو سایت انجام داده اید. پس قبل از خرید، در ساعات غیراداری یک ایمیل با عنوان راهنمای خرید به پشتیبان شرکت فروش هاست ارسال کنید تا ببینید چقدر زمان لازم است تا پاسخ بدهند. اگر پاسخ شما را در ساعات اداری دادند به سراغ شرکت دیگری بروید!

فضای هاست

با توجه به سایتی که قرار است راه اندازی کنید فضای بیشتر و یا کمتر هاست را خریداری کنید. معمولا برای سایت های شرکتی و شخصی که تصاویر و فایل های سنگینی در سایت قرار نمی دهند، حدود ۵۰۰ مگابایت فضا کافی است. اگر هم فایل های حجیم زیاد دارید قطعا فضای بیشتری نیاز دارید. مقدار فضای هاست نیز ارتباط مستقیمی به سئو ندارد، اما اگر هاست با فضای کم خریداری کنید و هاست شما پر شود، باعث کند شدن سرعت سایت خواهد شد که این امر برای سئو قطعا مضر است.

سئو
سئو

در پایان مقاله به شما توصیه می کنیم اگر از کیفیت هاست خریداری شده راضی نبودید، حتما سرویس دهنده هاست خود را تغییر دهید و منتظر منقضی شدن آن نباشید. گاهی نیاز است تا بیشتر هزینه کنید و از مشکلات احتمالی جلوگیری کنید.