قدرت نام تجاری در کسب و کار

قدرت نام تجاری در کسب و کار

اسم، یکی از قدرتمندترین منابع هویت است. به هنگام مطالعه‌ی هویت نام تجاری، کندو کاو پیرامون اسم، برای کشف منطقی که بر انتخاب آن تاثیر گذاشته، ارزشمند است. با این کار می‌توان نیت و برنامه‌ی نام تجاری را کشف کرد. اسم یک نام تجاری غالبا دلالت بر نیات آن دارد. این امر در مورد اسم‌هایی که مخصوصا برای انتقال برخی ویژگی‌های معین انتخاب می‌شوند- هم از دیدگاه عینی و هم ذهنی- بیشتر مشهود است.یک اسم  نظیر یک هویت باید مدیریت شود. برخی از اسامی ممکن است دو معنی داشته باشند. هدف یک برنامه‌ی ارتباطی آن است که معنای مورد نظر را بنمایاند و دیگر موارد را پس براند.

برای انتخاب نام تجاری صداقت داشته باشید . نه آن‌قدر بزرگ‌نمائی کنید که باعث از دست رفتن اعتماد مشتریان بشود و نه آن‌قدر ساده و بی‌محتوا باشد که حرفی برای گفتن نداشته باشد. در این راستا باکمی تأمل در برند اپل، به گفته‌ی معروف استیو جابز می‌رسیم که ” سادگی نهایت پیچیدگی است”.

تولد یک نام تجاری از طریق معروفیت و شهرت آن شکل می گیرد . ابتدا باید این شهرت را کسب کنیم تا بتوانیم نام تجاری خود را تثبیت نماییم. یکی از راه‌های معروف شدن پیشگام بودن است. به عنوان مثال “KFC” کنتاکی اولین فروشگاه زنجیره ای بود که مرغ را با روش جدید “سرخ شده” ارائه کرد.

۵ راهکار ساده اما مؤثر برای افزایش قدرت نام تجاری :

  • یک نام تجاری باارزش داشته باشید
  • از متفاوت بودن نترسید
  • شهرت داشته باشید
  • خط‌مشی داشته باشید
  • مشتری‌هایتان را راضی کنید

امروزه ما انتخاب­های خود را بیشتر مبنی بر ویژگی­ های نمادین قرار می­دهیم، محصول به چه شکلی به نظر می­ رسد؟ در کجا به فروش می­ رسد؟ چه افرادی آن را می­ خرند؟ا گر آن را بخریم، به چه«گروه و دسته ای»می ­پیوندیم؟ هزینه و قیمت محصول، چه چیزی درباره مطلوبیت آن بیان می­ کند؟ افراد دیگر درباره­ ی آن چه چیزی می­ گویند؟ ودر نهایت، چه کسی آن را تولید می­ کند؟

مطلب پیشنهادی  روشهای افزایش فروش در شرایط بحران

گرچه ایجاد نام و نشان های تجاری برای شرکت های صنعتی و نیز محصولات آنها، از دید بسیاری بازاریابان صنعتی، بی ربط و بی اهمیت تلقی می شود، اما این مسئله در واقع یک خلاقیت جدید نیست. بسیاری از نام و نشان های تجاری صنعتی در واقع تاریخچه ای طولانی دارند.  قدرت نام تجاری کسب و کار، که به صورت ارزش ویژه نام و نشان تجاری اندازه گیری می شود، در این حقیقت قرار دارد که می تواند یکی از مهم ترین دارایی هایی باشد که یک شرکت دارد.

نام ونشان تجاری ماندگار می توانند بیش از هر دارایی دیگری، موجب پیشرفت شرکت شوند و به عنوان یک رابط احساسی، بین یک شرکت و مشتریان آن عمل کنند. یک نصویر ذهنی متمایز از یک نام و نشان تجاری، می تواند یک پل منطقی و احساسی از طرف مشتری به سمت یک شرکت، محصول، و یا خدمت ایجاد کند. محبوبیت و شهرت یک نام و نشان تجاری در خصوص عملکرد، می تواند آن را از رقبا متمایز کرده و موجب افزایش مشتریان و وفاداری آنها شود. نام و نشان های تجاری واقعا موفق، اغلب جایگاه منحصر به فردی را در ذهن مصرف کننده اشغال میکنند. یک هویت قوی و تحریک کننده که مشتریان آن را شناخته و به آن اعتماد دارند، می تواند در رقابت قیمتی و خصوصیتی، موفق و برتر باشد.

اپل نامی‌است که به نظر بسیاری نه جدی، که خنده دار به نظر می‌رسد. بسیاری از برند‌های دیگر با نادیده کردن نام خود کار خود را به پیش می‌برند. تمایلی که بسیاری از سازمان‌ها نسبت به نادیده گرفتن نام برند خود از خود نشان می‌دهند در نتیجه تفسیر سهل انگارانه‌ای است که از استقلال نام برند شده است. تجربه نشان می‌دهد که برند‌ها زمانی استقلال می‌یابند که شروع به جا‌انداختن معانی برای نام برند خود بکنند که در فرهنگ لغات وجود ندارد. برای مثال مرسدس یک نام مسیحی اسپانیایی است ولی برند مرسدس کاری کرده است که‌این نام به سمبل آلمان تبدیل شود.‌این توانایی نه تنها مشخصه برند‌ها است که در عین حال توانایی نام‌های مناسب است اکنون شما با این تصاویر به قدرت نام تجاری در کارتان پی بردید پس امیدواریم بهترین تصمیم را در انتخاب نام تجاری خود داشته باشید.